REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przedstawić się pracodawcy poprzez dokumenty aplikacyjne

Małgorzata Czarnota
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dokumenty aplikacyjne są podstawowym narzędziem potrzebnym do efektywnego poszukiwania zatrudnienia. Każda osoba bezrobotna w pierwszej kolejności powinna je stworzyć, aby móc w odpowiedni sposób przedstawić swoją sylwetkę zawodową potencjalnemu pracodawcy. Jednak, aby ta promocja własnej osoby była skuteczna, należy zrobić to bardzo starannie oraz rzetelnie. Warto pamiętać, że to od tych dokumentów wielokrotnie zależy czy pracodawca zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną, czy będzie chciał nas bliżej poznać.

Czym są dokumenty aplikacyjne?

REKLAMA

Dokumenty aplikacyjne są to CV oraz list motywacyjny, ewentualnie inne formularze rekrutacyjne stosowane przez daną firmę. CV służy do tego, aby w przejrzysty i czytelny sposób przedstawić swoją ścieżkę zawodową, przebieg drogi edukacyjnej oraz inne kwalifikacje czy umiejętności, jakie posiadamy. Pracodawca nie skupia się nad czytaniem CV, a jedynie go przegląda czyli trwa to kilkadziesiąt sekund. Aby przez ten czas pracodawca mógł zapoznać się z najważniejszymi informacjami ważne jest, aby mieć świadomość, w jaki sposób należy skonstruować CV, by te wszystkie informacje zostały odczytane. 

Jak powinno wyglądać CV i list motywacyjny?

CV powinno być przede wszystkim bardzo czytelne. Nie można sobie pozwolić na pisanie dokumentu małą czcionką, ponieważ może to być zbyt męczące przy przeglądaniu. Nie należy również stosować pojedynczych odstępów między interliniami, ponieważ może to spowodować, że wszystkie informacje będą ze sobą zlane. Czcionka powinna być standardowa, bez żadnych udziwnień, zawijasów czy innych ozdobników, a odstępy pomiędzy wierszami to 1,5 interlinii. Najważniejsze rzeczy mogą być pogrubione bądź napisane wielkimi literami, jednak w ten sposób nie powinno się pisać całego dokumentu. Taki format będzie czytelny i nie sprawia problemu przy szybkim odnalezieniu konkretnej informacji.

Zobacz również: CV jako wizytówka naszej osoby

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jedną z podstawowych zasad pisania listu motywacyjnego jest jego indywidualna treść dla każdego pracodawcy. Poprzez zapoznanie się ze specyfiką firmy, oczekiwaniami pracodawcy wobec przyszłych kandydatów do pracy, należy sformułować swoje zalety i tak przedstawić swoją osobę, aby można było stwierdzić, że właśnie takich cech, kwalifikacji i umiejętności wymaga pracodawca. Nie chodzi tutaj, aby pisać nieprawdę, chociaż w niewielkim stopniu, ale żeby odnaleźć w sobie takie cechy, które mogą być przydatne pracodawcy.

Rynek pracy opiera się na zasadach podaży i popytu. Pracodawcy potrzebują pewnego potencjału, który posiadają kandydaci do pracy i są gotowi za niego zapłacić. Należy o tym pamiętać. Pracodawcy nie są to instytucje charytatywne, które mogą pozwolić sobie na pomoc kandydatowi. Pracodawca chce widzieć w pracowniku zespół umiejętności, które sprawią, że będzie on miał zysk rozumiany w bardzo szerokim znaczeniu. Może to być poprawa wizerunku firmy, nawiązywanie kontaktów z klientami, wzrost produkcji bądź jakości usług itp. Dlatego tez kandydat do pracy powinien mieć świadomość, że występuje w roli osoby, która chce coś sprzedać, dlatego też swój potencjał należy jak najbardziej wypromować.

Zobacz również: Atrakcyjne CV absolwenta

Informacje w dokumentach aplikacyjnych

Wszystkie informacje zawarte w dokumentach aplikacyjnych powinny być bardzo dobrze przemyślane, ze szczególnym uwzględnieniem faktu, że będzie czytać je osoba, która nas nie zna. Dlatego też nie można pozwolić sobie na pewnego rodzaju skróty myślowe czy potoczne słownictwo, jakim posługujemy się w kontaktach z innymi.

Ważne też, aby wszystkie informacje były wyczerpujące, ale też niezbyt szczegółowe, gdyż nie będziemy wtedy mieli o czym mówić podczas ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej. Niezwykle ważne, aby pracodawcę zainteresować naszą kandydaturą, aby chciał jeszcze osobistego kontaktu, by doprecyzować te obszary, w których ma wątpliwości.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

REKLAMA

Aby dobrze zaprezentować swoją kandydaturę na dane stanowisko ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie. Zatem, kiedy już wiemy na jakie stanowiska będziemy aplikować i do jakiej firmy warto, aby nasze dokumenty aplikacyjne przejrzał doradca zawodowy czy doradca personalny. Usługi te są bezpłatne, dlatego też nie ponosimy z tego tytułu żadnych kosztów, a jedynie możemy skorzystać na cennych uwagach fachowca.

Chociaż dokumenty aplikacyjne stały się już dość powszechne i coraz więcej osób ma wiedzę w jaki sposób je przygotowywać , to jednak wciąż zdarzają się w tym zakresie dość rażące błędy, które działają na szkodę kandydata do pracy. Im bardziej przygotujemy się do stworzenia profesjonalnej wizytówki, tym większa szansa, że proces rekrutacyjny zakończy się dla nas sukcesem.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA