REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ciągła zmiana pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Czarnota
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Praca zawodowa jest niezwykle ważna w życiu większości osób. Poszukiwanie pracy, kiedy nie jest się zatrudnionym jest procesem bardzo trudnym, często mozolnym, a w wielu przypadkach bardzo zniechęcającym przy niepowodzeniach. Coraz więcej osób wychodzi z założenia, że lepiej jest szukać pracy, kiedy pozostaje się w stosunku zatrudnienia. Może to być spowodowane bardzo wieloma czynnikami.

Szukanie bardziej atrakcyjnej pracy

REKLAMA

Z pewnością pierwszy z nich jest to próba zabezpieczenia się na przyszłość. Osoby poszukują pracy, aby znaleźć coś bardziej atrakcyjnego niż to, co robią w chwili obecnej. Chodzi tu nie tylko o zakres obowiązków i wykonywanie czynności, ale także o stabilność pracy czy charakter firmy do jakiej się aplikuje.

Większość osób poszukuje miejsca pracy, które będzie atrakcyjne zarówno pod względem wynagrodzenia, jak i warunków pracy, tj. warunków lokalowych, świadczeń socjalnych, zapewnienia różnych form wsparcia pracowników, szkoleń i możliwości podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. 

Zobacz również: Pierwsza praca

Sprawdzenie swoich kwalifikacji

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak jest coraz większa grupa osób, które aplikują na nowe oferty pracy po to, aby sprawdzić, w jakim stopniu ich kwalifikacje, umiejętności czy wykształcenie jest zgodne z oczekiwaniami pracodawców. Są to osoby, które przez cały czas aktualizują swoją aplikację poprzez udział w szkoleniach, uczestnictwo w seminariach, konferencjach czy kursach. W momencie, kiedy dostają informację zwrotną, że na stanowisko, o które chcą się starać nie posiadają odpowiedniego przygotowania teoretycznego czy praktycznego, wówczas chcą ten deficyt zniwelować, aby nie wypaść z rynku.

Możliwość ciągłego rozwoju

Są również osoby, które aplikacje traktują jako możliwość ciągłego rozwoju. Nabywają one bowiem podczas rozmowy z pracodawcą szereg umiejętności, które mogą być pomocne w poszukiwaniu pracy. Przede wszystkim im częściej człowiek uczestniczy w tego typu spotkaniach tym mniejszy stres odczuwa i łatwiej przychodzi mu zaprezentowanie swojej kandydatury zgodnie ze swoim oczekiwaniem. 

Zobacz również: Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Ponadto nie jest zaskakiwany ani formułą rozmowy, ani jej przebiegiem, jak również pytaniami, które padają ze strony pracodawcy. Wbrew pozorom są to bardzo cenne umiejętności, które mogą być kluczowym elementem w całym procesie rekrutacji.

Często zamiast ciągłej zmiany pracy, chodzi o sprawdzenie, czy dana osoba spełnia oczekiwania pracodawcy i w razie bezrobocia, czy rokuje na szybkie podjęcia zatrudnienia. 

Potrzeba zmian

Są również osoby, które bardzo szybko nudzą się samą pracą czy też środowiskiem, w którym się znajdują. Potrzebują ciągłej stymulacji, a zmiana pracy jest dla nich bardzo dobrym rozwiązaniem tego problemu. Często w takich sytuacjach nie chodzi o to, aby praca była korzystna pod konkretnymi względami, a główną jej zaletą jest to, że jest nowa i jeszcze nieznana, co daje szansę na nabywanie umiejętności, poznawanie nowych ludzi, dostosowywanie się do warunków pracy, zmiana otoczenia, próba wykreowania swojego wizerunku, którego jeszcze nikt nie zna. Wiele osób w taki sposób funkcjonuje w środowisku pracowniczym. Są to dość krótkie okresy zatrudnienia, a samo szukanie nowej pracy jest dla osoby dużą stymulacją, wysiłkiem, który mu odpowiada.

Plusy i minusy ciągłych zmian pracy

REKLAMA

W przypadku, kiedy osoby w swoim życiorysie zawodowym posiadają wiele miejsc zatrudnienia, może pojawić się problem z poszukiwaniem pracy stabilnej. Pracodawca może mieć wątpliwości co do przyjęcia do swojej firmy pracownika, który – można przypuszczać – będzie chciał z pracy zrezygnować. Jest to duże utrudnienie dla pracodawcy, ponieważ inwestuje swój czas i pieniądze, aby kandydat do pracy wdrożył się w wypełnianie obowiązków, poznał specyfikę pracy w konkretnej firmie, nauczył się obsługi maszyn czy programów, które są na danym stanowisku niezbędne itd.

Osoba, która po krótkim czasie rezygnuje z pracy zabiera ze sobą swój potencjał, który mogłaby wykorzystać w miejscu pracy, przynosząc ty samym zysk pracodawcy. Dlatego też CV kandydata, w którym jasno widać, że osoba nie potrafi zagrzać na dłużej miejsca, może budzić pewne wątpliwości.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Ma to oczywiście swoje dobre strony. Osoba, która posiada doświadczenie zawodowe na różnych stanowiskach i w różnych firmach, ma większą wiedzę na temat tego, co dzieje się w przedsiębiorstwach, ponieważ sama tego doświadczyła. Dlatego też mogą to być bardzo cenne informacje i wiedza merytoryczna dla nowego pracodawca.

Można także wnioskować, że osoba posiada szereg umiejętności i kompetencji społecznych przydatnych w pracy zawodowej, tj. elastyczność, kreatywność, zdolności adaptacyjne, łatwość w nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych, jest otwarta na zmiany, nie boi się wyzwań, nie ma trudności w odnalezieniu w nowych sytuacjach. Są to cechy i umiejętności, które są coraz bardziej cenione na rynku pracy, ponieważ są uniwersalne, przydatne w każdej pracy, bez względu na stanowisko i zawód.

Poszukiwanie specjalistów

REKLAMA

Jest jeszcze jedna grupa osób, która zmienia pracę dość często – są to wysokiej klasy specjaliści, którzy są wyławiani z firm przez tzw. headhunterów czyli „łowców głów”. Takie osoby nie szukają pracy, natomiast pracę proponują im sami pracodawcy, ponieważ widzą we współpracy duże zyski dla siebie. Korzyścią tu może być podniesienie prestiżu firmy poprzez posiadanie pracownika z określoną pozycją zawodową, wiedza, której nie posiadają inne osoby i doświadczenie zawodowe cenne dla rozwoju firmy.

Jeśli osoba bardzo często zmienia miejsce pracy, a sądzi, że pracodawca może patrzeć na to nieprzychylnym okiem, wówczas dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie CV funkcjonalnego, który skupia się na umiejętnościach oraz kompetencjach i kwalifikacjach zawodowych, a nie na poszczególnym miejscach zatrudnienia. Wtedy to kandydat do pracy może skupić się na przedstawieniu swojej sylwetki zawodowej, a nie miejsc, gdzie to doświadczenie zdobywał.

Zobacz również: CV jako wizytówka naszej osoby

Warto sobie odpowiedzieć, dlaczego nie potrafimy pracować w jednym miejscu przez dłuższy okres czasu. Może się bowiem okazać, że prawdziwą przyczyną jest fakt, że jeszcze żadna praca nie dawała takiej satysfakcji, jakiej oczekujemy, nie dawała możliwości awansu bądź szans na rozwój osobisty i zawodowy. W wielu miejscach jest tak, że po pierwszych miesiącach już wiadomo, że pracownik nabył wszystkie umiejętności potrzebne na danym stanowisku i już więcej niczego w tej firmie się nie nauczy. Dla wielu osób to jest za mało.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop na udział w pogrzebie Papieża Franciszka czy oglądanie transmisji a zakaz dyskryminacji w miejscu pracy ze względu na religię i wyznanie

W dniu 21 kwietnia 2025 r. zmarł Papież Franciszek - Jorge Mario Bergoglio. Wierni choć byli świadomi złego stanu zdrowia Papieża, który niedawno opuścił klinikę ale jeszcze 20 kwietnia 2025 r., w Wielką Niedzielę brał udział w uroczystościach na placu Św. Piotra w Watykanie - są w szoku i czują ogromne poruszenie. Nie wiadomo jeszcze kiedy odbędą się uroczystości pogrzebowe, ale już teraz wiele osób, czy to wierzących czy niewierzących podkreśla stanowczo: wezmę udział w uroczystości pogrzebowej czy będę oglądał transmisję pogrzebu w TV. A co jeśli pogrzeb Papieża odbędzie się w dniu pracującym, w godzinach pracy?

Żałoba narodowa. Czy dzień żałoby narodowej jest dniem wolnym od pracy?

Kwestie dotyczące wprowadzenia żałoby narodowej w Polsce uregulowane są ustawą z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Czym jest żałoba narodowa? Kiedy jest wprowadzana? Czy dzień żałoby narodowej jest dniem wolnym od pracy?

Pociąg do Chorwacji 2025. Minister Klimczak: obiad w Warszawie śniadanie w Rijece; bilety od 200 zł. PKP Intercity pracuje nad bezpośrednim połączeniem

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował 10 kwietnia 2025 r., że wystąpił do swoich odpowiedników w Austrii, by połączenie kolejowe z Polski do Rijeki w Chorwacji było realizowane od 1 lipca tego roku. "PKP Intercity jeszcze o tym nie mówi, ale ja mogę zdradzić - zaznaczając, że to jest dopiero początek naszych obliczeń, uzależnionych od zgód innych państw - być może udałoby się pojechać za 200 zł z Warszawy do Chorwacji" - przekazał minister Klimczak. Dodał, że to byłby najtańszy bilet.

Papież Franciszek zmienił zasady dotyczące pochówku. Zmiany mają już pół roku

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. kardynał Farrell w komunikacie przekazanym przez watykańskie biuro prasowe poinformował o śmierci Papieża Franciszka. 20 listopada 2024 r. zmienione zostały zasady dotyczące pochówku.

REKLAMA

W Poniedziałek Wielkanocny zmarł papież Franciszek. Miał 88 lat

Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia o godzinie 7.35 - poinformował kardynał Farrell w komunikacie przekazanym przez watykańskie biuro prasowe. Franciszek (Jorge Mario Bergoglio), który zmarł w wieku ponad 88 lat, to jeden z najstarszych papieży w dziejach Kościoła. Jego pontyfikat trwał 12 lat i cztery miesiące.

Zmarł Papież Franciszek. W jaki sposób będzie przebiegał wybór nowej głowy Kościoła katolickiego i czy w konklawe będą uczestniczyli również świeccy mężczyźni i kobiety?

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. – Watykan poinformował o śmierci Papieża Franciszka. „Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim smutkiem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego Franciszka. (…) Z ogromną wdzięcznością za jego przykład, jako prawdziwego ucznia Pana Jezusa, polecamy duszę Papieża Franciszka nieskończonej miłosiernej miłości Boga Trójjedynego” – ogłosił o godz. 9:45 kardynał Kevin Farrell, kamerling Izby Apostolskiej. W jaki sposób, będzie przebiegał wybór nowej głowy Kościoła katolickiego i czy w konklawe będą uczestniczyli również świeccy mężczyźni i kobiety?

Watykan: zmarł papież Franciszek w Wielki Poniedziałek o godz. 7.35 [21 kwietnia 2025 r.]

W Wielki Poniedziałek zmarł papież Franciszek.

Twoje długi mogą zostać całkowicie umorzone bez obowiązku dokonywania jakichkolwiek spłat. To szansa na nowy start dla tysięcy osób

W ramach upadłości konsumenckiej – jeżeli zachodzą ściśle określone w ustawie przesłanki – dłużnik może uzyskać całkowite umorzenie swoich zobowiązań, bez obowiązku dokonywania jakichkolwiek spłat i tym samym – nowy start w życiu. Z rozwiązania takiego, mogą skorzystać m.in. zadłużeni seniorzy, prowadzący jednoosobowe gospodarstwa domowe, którzy uzyskują świadczenia zbliżone do najniższej emerytury.

REKLAMA

Urlop stażowy 2025: po 10 latach pracy 30 dni urlopu wypoczynkowego, po 15 latach - 35 dni, po 20 latach - 40 dni. Czy wejdzie? Mamy stanowisko resortu pracy

Obecnie analizuje się zagadnienie urlopu stażowego, to ważne, bo daje to szansę na dodatkowy odpoczynek i ochronę zdrowia pracowników. Idea jest bardzo prosta: pracownikom z krótszym stażem (do 10 lat) przysługuje 20-dniowy urlop wypoczynkowy w 100% finansowany przez pracodawcę, natomiast po przekroczeniu dziesięcioletniego okresu pracy zamiast dotychczasowych 26 dni, wypoczynek zostałby zwiększony do 30 dni, a potem – o kolejne 5 dni za każde następne 5 lat. Resort pracy zajmuje pozytywne stanowisko na wprowadzenie tzw. urlopu stażowego, bo proponowane zmiany mają solidne uzasadnienie zarówno logiczne, społeczne jak i prawne. Zresztą – przecież już teraz w wielu zawodach obowiązują dłuższe urlopy.

Biorą się za listonoszy: bo nie dostarczają przesyłek i awiz, a terminy urzędowe i sądowe biegną. Sprawa skierowana do Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Kto z nas nie spotkał się taką sytuacją, że listonosz nie dostarczył przesyłki, nie podjął nawet takiej próby i z automatu zostawił w skrzynce awizo. Mato miejsce szczególnie w dużych miastach, z blokami bez wind. To jeszcze nic, czasami tego awiza nie ma! Możemy przeczytać np. taką skargę: "Poczta nie dostarczyła mi awizo do sądu w Lublinie co mam teraz zrobić. Rozmawiałam z listonoszem to się bezczelnie wypiera. Dlaczego przez czyjąś głupotę mam cierpieć?" Problem rzeczywiście istnieje, bo istnieje skutek doręczenia i pewne terminy biegną.

REKLAMA