CV jako wizytówka naszej osoby

Małgorzata Czarnota
rozwiń więcej
CV – z łacińskiego Curriculum Vitae – czyli życiorys zawodowy jest jednym z dokumentów, którego od kandydatów do pracy oczekuje pracodawca. Za jego pośrednictwem, można, a nawet trzeba zaprezentować się potencjalnemu szefowi w taki sposób, aby był zainteresowany naszą osobą, a w następstwie zaprosił nas na rozmowę kwalifikacyjną.

Jak przygotować dobre CV?

Aby przygotować dobre CV, należy się do tego dobrze przygotować. Niestety bardzo niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę i najczęściej korzystają ze wzorów, jakie są dostępne w prasie, książkach oraz Internecie. Oczywiście wzorowanie się na tych przykładach nie jest złe, o ile mamy świadomość, że powinniśmy stworzyć własny, indywidualny dokument, a nie jedynie powielać informacje z gotowego źródła. 

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Dlatego też warto przed przystąpieniem do przygotowywania własnego życiorysu zrobić analizę własnych umiejętności, kwalifikacji oraz cech charakteru, które mogą być korzystne dla pracodawcy. Wielu osobom bezrobotnym wydaje się, że to nic trudnego, że można to zrobić w kilka chwil. Jeśli jednak rzetelnie i odpowiednio przygotujemy się do tego, to bardzo szybko okaże się, że jest do tego potrzebna nie tylko wiedza na swój temat, lecz przede wszystkim zaangażowanie do stworzenia tych dokumentów. 

Nie należy bagatelizować przygotowania CV, ponieważ jest to pierwszy dokument, z którym ma do czynienia pracodawca w całym procesie rekrutacyjnym. Aby dobrze zrozumieć motywy przyszłego szefa, należałoby się postawić na jego miejscu. Wówczas możemy zastanowić się czy wszystkie informacje zawarte w naszej wizytówce są wystarczające do tego, aby mieć wyobrażenie o pracowniku. Warto także pamiętać, że jest to dopiero pierwszy krok w kontakcie z pracodawcą.

List motywacyjny

Chociaż informacje powinny być pełne oraz spójne, to trzeba pamiętać, że jest jeszcze list motywacyjny, o który możemy zostać poproszeni lub możemy go napisać z własnej inicjatywy, jak również rozmowa kwalifikacyjna, na którą, w przypadku zainteresowania pracodawcy możemy zostać zaproszeni, dlatego też nie należy wpisywać wszystkiego bardzo szczegółowo. Niektórzy popełniają ten błąd, wypisując bardzo dokładnie zakres obowiązków. 

Zobacz również: Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Istnieje w tej sytuacji niebezpieczeństwo, że pracodawca po przejrzeniu naszego listu motywacyjnego czy osobistego kontaktu w czasie rozmowy nie będzie w stanie dowiedzieć się niczego nowego, co nie zostało już zawarte w CV. Pracodawcy taka osoba wydaje się nieciekawa jako pracownik, jako ktoś o kim już wszystko wie i ani list, ani rozmowa nie wnoszą nic nowego. Dlatego też, mając na uwadze cały proces rekrutacyjny, stopniować ilość informacji, jakie zamieszczamy w poszczególnych dokumentach. 

Dane osobowe

Treść CV powinna dotyczyć naszych danych osobowych, mających na celu możliwość skontaktowania się pracodawcy z nami. Jednak mają to być suche fakty związane z adresem pocztowy, numerem telefonu, adresem e-mailowym czy datą i miejscem urodzenia. Nie powinno się w tym miejscu tak osobistych informacji jak stan cywilny, stan rodzinny czy stan zdrowia. Te informacje nie powinny mieć żadnego wpływu na jakość wykonywania przez nas obowiązków zawodowych, dlatego nie umieszczamy ich w dokumencie.

Wykształcenie i doświadczenie zawodowe

Oczywiście niezwykle ważne jest z punktu widzenia wykładowcy nasze wykształcenie, dlatego też należy je umieścić, ale zawsze w kolejności achronologicznej, tzn. od ostatniej szkoły, do jakiej uczęszczaliśmy do tej, w której uczyliśmy najdawniej. Przy czym, jeśli posiadamy wykształcenie średnie, wyższe lub podyplomowe, wówczas nie wpisujemy już szkoły podstawowej, ponieważ w domyśle jest fakt, że ją ukończyliśmy, gdyż był to wymóg niezbędny do tego, aby kształcić się dalej. Aby dobrze przedstawić profil kształcenia należy tylko uwzględnić nazwę szkoły, miejscowość, w której się znajdowała oraz zawód czy kierunek studiów.

Zobacz również: Doświadczenie zawodowe niezgodne z wykształceniem

Analogicznie należy postąpić w przypadku doświadczenia zawodowego wypisując je achronologicznie, od tego miejsca pracy, które było ostatnio do pierwszego. W tej sytuacji również wpisujemy nazwę firmy, miejscowość oraz stanowisko, na którym pracowaliśmy. Takie achronologiczny porządek pomaga pracodawcy w szybszym zorientowaniu się jak przebiegała nasza kariera zawodowa czy wykształcenie. 

Warto również umieścić w CV inne kwalifikacje, które nabyliśmy poprzez uczestnictwo w szkoleniach czy kursach. Nie opisujemy umiejętności, jakie nabyliśmy w trakcie tych szkoleń, a jedynie uwzględniamy jego nazwę i datę. Jeśli opiszemy to w CV, to później nie będziemy mieli nic do dodania w kolejnych etapach rekrutacji.

Dodatkowe informacje i zainteresowania

Ważne, aby także uwzględnić dodatkowe informacje, gdzie możemy wpisać te wszystkie swoje umiejętności, kwalifikacje czy cechy charakteru, które nie mogą być w żaden sposób potwierdzone żadnym dokumentem. Np. jeśli znamy obsługę komputera, lecz nie uczestniczyliśmy w żadnych kursie bądź nasza edukacja nie była związana z informatyką, to właśnie jest odpowiednie miejsce, aby to zaznaczyć.

Można również tu uwzględnić umiejętność pracy indywidualnej czy zespołowej, łatwość nawiązywania i utrzymywania kontaktów interpersonalnych, dobrą organizację pracy, odpowiedzialność, rzetelność, otwartość na doszkalanie i udoskonalanie efektów swojej pracy, umiejętność zarządzania zespołem, znajomość języka na konkretnym poziomie w mowie i piśmie, zdolności negocjacyjne, odporność na sytuacje stresowe, umiejętność pracy pod presją czasu itp. Wszystkie te umiejętności można zdobyć na podstawie doświadczenia życiowego, dlatego też trudno o dokumenty, które mogłyby to potwierdzić.

Zobacz również: Hobby v CV

Ważne, aby w CV napisać o swoich zainteresowaniach, zwłaszcza jeśli mogą one w jakimś stopniu być powiązane ze stanowiskiem, o jakie się ubiegamy. Np. osoba, która spędza czas wolny uprawiając sport może być cennym pracownikiem w ochronie, w służbach mundurowych, ponieważ najprawdopodobniej jest ona sprawna fizycznie, a ta wydolność może być znacząca na tych stanowiskach. W taki sposób możemy się również zaprezentować podczas rozmowy z pracodawcą w oparciu o CV.

Oczywiście pamiętamy o tym, aby dokument był czysty, nie pogięty, nie było na nim plam tuszu oraz innych rzeczy, które mogą sprawić, że będzie to niechlujne. Obecnie odchodzi się już od pisania CV ręcznie, dlatego też należy zrobić to na komputerze, na dobrej jakości papierze, ale tylko białym.

CV jest naszą pierwsza wizytówkę w kontakcie z pracodawcą, dlatego niezwykle ważne jest, aby była ona przygotowana w najlepszy możliwy sposób. Warto się wyróżnić na tle innych kandydatów do pracy, ale nie formą dokumentu, lecz jego treścią.

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...