Staż czy praca

Obecny rynek pracy jest dość specyficzny. Coraz więcej młodych osób ma trudności ze znalezieniem odpowiedniego zatrudnienia. Zwłaszcza, kiedy jest to osoba, która dopiero niedawno zakończyła edukację szkolną czy ukończyła studia. Zazwyczaj te osoby nie mają doświadczenia zawodowego w zawodzie, który chciałyby wykonywać, a właśnie taką pracę chciałyby podjąć. Jak zatem pogodzić te dwie, wydawałoby się, bardzo rozbieżne sytuacje. Rozwiązaniem jest staż absolwencki.

Na czym polega staż

Staż jest to forma aktywizacji zawodowej, która polega na zapoznaniu osoby, która nie posiada doświadczenia zawodowego z obowiązkami, jakie należy wykonywać na danym stanowisku czy w danej firmie, instytucji. Staż jest bardzo korzystnym rozwiązaniem zarówno dla pracodawcy, jak i stażysty.

Dla pracodawcy jest to ogromne wsparcie, ponieważ koszty utrzymania stażysty pokrywa urząd pracy, w którym zarejestrowany jest stażysta. Dlatego też pracodawcy chętnie przyjmują osoby chcące odbyć staż, gdyż jest to dodatkowy pracownik, który pomaga w danej firmie.

Zanim jeszcze wdroży się w specyfikę funkcjonowania firmy i będzie wykonywał obowiązki, które będą do niego należały, to zawsze może pomagać w prostych pracach, które nie wymagają kwalifikacji zawodowych. W miarę upływu czasu stażysta zapoznaje się w konkretnymi działaniami w firmie i jest w stanie wykonywać więcej prac bardziej odpowiedzialnych.

Ważne jest to, że każdy stażysta przez cały czas ma swojego opiekuna stażu i to on ponosi odpowiedzialności za działania swojego podwładnego.

Zadaniem stażysty jest się uczyć zawodu i funkcjonowania w środowisku pracowniczym, dlatego też nie są oni odpowiedzialnymi za podejmowanie decyzji pracownikami, a jedynie pracują na zasadach ucznia.

Zobacz: Wykształcony ale bezrobotny

Korzyści płynące z odbywania stażu

Dla stażysty również są rozliczne korzyści z odbywania takiej formy przygotowania zawodowego. Przede wszystkim osoba, która jeszcze nie posiada żadnego doświadczenia ma szansę, aby tę praktykę zdobyć. Pracodawcy rzadko kiedy decydują się na przyjęcie pracownika zupełnie bez przygotowania, ponieważ zwiększa to czas i koszty wdrożenia go do wykonywania danych obowiązków.

Osoba, która już posiada pewne umiejętności ma szansę na szybsze znalezienie zatrudnienia. Natomiast osoba, która dopiero rozpoczyna swoją ścieżkę zawodową ma duże szanse na rozpoczęcie stażu.

Są dwie możliwości poszukiwania ofert stażowych. Jedną z nich jest zapoznawania się z tymi ogłoszeniami, które zamieszczone są w urzędzie pracy, gdzie osoba bezrobotna jest zarejestrowana, a druga jest to samodzielne poszukiwanie pracodawcy, który zgodzi się na przyjęcie nas do okres nauki.

Ważne jest to, że każda osoba, która zamierza odbyć staż musi widnieć w rejestrze osób bezrobotnych w urzędzie właściwym do swojego miejsca zamieszkania. Jest to bardzo ważne, ponieważ to urząd ponosi koszty związane z odbywaniem stażu.

Jest wówczas wypłacane tak zwane stypendium stażowe, które jest wynagrodzeniem dla stażysty. Płatny staż absolwencki jest to forma przeciwdziałaniu bezrobociu, który wynika z ustawy o promocji zatrudnienia, dlatego niezbędnym warunkiem jest zarejestrowanie w urzędzie pracy.

Kolejną korzyścią jest fakt, że łatwiej jest znaleźć zatrudnienie jako stażysta zgodnie ze swoim wykształceniem niż pracę zawodową.

Niestety bardzo często się zdarza, że osoba po ukończeniu szkoły ma trudności z zatrudnieniem w swoim zawodzie i podejmuje pracę, która odbiega od oczekiwań, ale jest to szansa na zdobywanie wynagrodzenia.

Staż natomiast w większym stopniu może spełniać wymogi związane z potrzebami kandydata do pracy. Dlatego też warto szukać stażu w swoim zawodzie, ponieważ jest to inwestycja na przyszłość. Kiedy osoba będzie poszukiwała zatrudnienia, wówczas okres odbywania stażu zgodnie z wykształceniem będzie doświadczeniem zawodowym, którego wymagają pracodawcy.

Samodzielne poszukiwania

Jeśli w urzędzie pracy nie możemy znaleźć oferty, która nas interesuje, to zawsze jest możliwość poszukania samodzielnie pracodawcy, który zechce nas przyjąć. O ile trudniej znaleźć zatrudnienie, o tyle osobę, która zgodzi się na odbywanie stażu w jej firmie znacznie łatwiej.

Tak jak już wspomniano, pracodawca nie ponosi kosztów utrzymania stażysty.

Dlatego warto zrobić sobie listę instytucji czy firm prywatnych, które wyłyby dobrym miejscem na zdobycie doświadczenia zawodowego. Ważne, aby ci pracodawcy byli dużą firmą, gdzie można się zapoznać z pracą na różnych stanowiskach i w różnych obszarach. Im większe miejsce, tym lepsze doświadczenie zawodowe oraz większy zakres umiejętności, jakie osoba może nabyć.

Status osoby bezrobotnej

Przez cały okres odbywania stażu osoba posiada status bezrobotnej, co daje szansę na to, aby przez ten czas poszukiwać zatrudnienia. Jeśli okaże się, że jest okazja na zatrudnienie i chcemy zrezygnować ze stażu, to można to zrobić.

Wówczas należy tylko napisać podanie do pracodawcy, że chcemy przerwać staż z powodu podjęcia pracy. Bez żadnych konsekwencji finansowych można także przerwać staż w sytuacjach losowych czy zdrowotnych, które muszą zostać odpowiednio udokumentowane. W innym przypadku przerwanie stażu może nieść za sobą skutki finansowe.

Długość stażu

Długość stażu może być różna i trwa od 3 do 12 miesięcy. Jest to czas, kiedy osoba zupełnie nieprzygotowana do pracy w zawodzie może zapoznać się z podstawowymi informacjami stosowanymi w praktyce, a przede wszystkim mieć okazję do obserwowania całego środowiska pracowniczego i innych osób, które w danym zawodzie funkcjonują już przez długi czas.

Jest to bardzo dobry moment na nawiązywanie relacji interpersonalnych i budowanie własnej sieci kontaktów. Ważne, aby przedstawić się w miejscu odbywania stażu w jak najlepszym świetle nie tylko pracodawcy, lecz także innym pracownikom.

Wakat

Jeśli po zakończeniu stażu okaże się, że w firmie jest wolne miejsce, wówczas są duże szanse na to, że pracodawca będzie skłonny brać naszą kandydaturę pod uwagę.

Po pierwsze znamy zakres obowiązków, jakie będą obowiązywać w tej pracy, a po drugie posiadamy wiedzę na temat specyfiki działania firmy jej założeń i polityki, a co za tym idzie nie będziemy w tym zakresie potrzebowali przeszkolenia, co znacznie ograniczy czas wdrażania nas w obowiązki.

Nawet jeśli nie będzie możliwości, abyśmy zostali zatrudnieni przez pracodawcę, u którego odbywaliśmy staż to zawsze jest szansa, że kontaktując się z innymi osobami pracującymi w danym miejscu, posiadamy większy zakres wiedzy na temat ewentualnych miejsc pracy, jakie mogą być dostępne w innych firmach.

Jedną z najskuteczniejszych metod poszukiwania zatrudnienia jest informacja o wolnych miejscach poprzez sieć kontaktów z osobami pracującymi. Mają oni bowiem większe możliwości, aby taką wiedzę zdobyć.

Zobacz również serwis: Praca

Podsumowanie

Jeśli osoba, która rozpoczyna dopiero swoją ścieżkę zawodową ma do wyboru – staż czy praca, to z pewnością warto zdecydować się na stałe zatrudnienie, ponieważ daje ono zdecydowanie lepsze możliwości finansowe czy rozwoju zawodowego. Jednak warunkiem jest, aby było to zatrudnienie zgodne z wykształceniem osoby.

Jeśli natomiast nie ma takiej możliwości i jedyną szansą na zdobycie doświadczenia jest praca poniżej kwalifikacji czy w zupełnie innej branży niż oczekiwana przez kandydata do pracy, to wówczas może lepszą inwestycją w przyszłość będzie staż. Ale taki, który te warunki spełni.

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...