REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wykształcony ale bezrobotny

REKLAMA

REKLAMA

Wykształcenie jest jednym z podstawowych elementów, na które zwraca się uwagę podczas procesu rekrutacji. Wiedza teoretyczna jest niezwykle ważna, ponieważ dopiero na jej bazie można budować inny potencjał jakim jest doświadczenie zawodowe. Jest to również informacja dla pracodawcy o danym człowieku.

Im wyższe wykształcenie, można wnioskować, że wyższy również potencjał nie tylko intelektualny oraz poznawczy, lecz przede wszystkim większa motywacja do nauki nowych rzeczy, kreatywność, elastyczność i inne kompetencje społeczne przydatne do pracy itd. 

REKLAMA

Doświadczenie zawodowe

Niestety na obecnym rynku pracy, pracodawcy – chociaż bardzo cenią dobre wykształcenie – biorą również pod uwagę doświadczenie zawodowe aplikującego kandydata. Wynika to w dużej mierze od specyfiki obecnego rynku i potrzeb pracodawcy.

Nie może on sobie pozwolić często na to, aby szkolić młodego człowieka do pracy na dane stanowisko, ponieważ ponosi to za sobą określone koszty – czas, pieniądze, wysiłek osoby szkolącej itp.

REKLAMA

W momencie, kiedy zatrudni pracownika ze stażem zawodowym czyli osobę, która już doświadczenie zawodowe posiada, będzie potrzebny znacznie krótszy czas wdrażania pracownika w zakres obowiązków. Zatem, aby być atrakcyjnym pracownikiem tuż po skończonych studiach, należy się do tego przygotować już wcześniej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niektórzy bardzo buntują się przed tym, że pracodawcy oczekują doświadczenia zawodowego od człowieka, który dotychczasowe swoje życie koncentrował na nauce. Jednak takie są obecne realia rynku pracy i jeśli zależy nam na dobrym starcie zawodowym, to należy się do tego dostosować. W ten sposób zwiększymy swoje szanse na dobrą pracę i możliwość dalszego rozwoju.

Wybór kształcenia

Niezwykle istotnym elementem jest właściwy wybór kształcenia. Jeśli mamy jasno określony cel, wówczas łatwiej do niego dążyć i wyznaczyć kroki, które do jego realizacji są potrzebne. Zatem warto się zastanowić, co tak naprawdę chcemy w życiu zawodowym robić.

Szkoła ponadgimnazjalną jest ostatnim dzwonkiem na to, aby takich wyborów dokonywać. Oczywiście jest to bardzo trudny wybór, gdyż przede wszystkim jest to okres, kiedy jeszcze młody człowiek może nie mieć sprecyzowanych planów bądź nie posiadać wiedzy, jakie ma możliwości związane z kształcenie.

Dlatego tak ważna jest informacja dotycząca poradnictwa zawodowego oraz kształtowanie postaw przedsiębiorczych na poziomu nauki szkolnej. Jeśli osoba już jest na studiach, które są zgodne z jego preferencjami, wówczas łatwiej znaleźć obszar, gdzie można zdobywać doświadczenie zawodowe, ponieważ będzie to wielokrotnie związane z zainteresowaniami.

Zobacz: Pierwsza praca

Wolontariat

REKLAMA

Jeśli na samym początku studiów nie ma możliwości podjęcia pracy, która chociaż w pewnym stopniu będzie zbliżona do kierunku kształcenia, to warto podejmować próby wolontariatu w miejscach, gdzie istnieje możliwość zdobycie doświadczenia. Firmy chętnie przyjmują na okres kilku miesięcy wolontariuszy, ponieważ nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów, natomiast są to dodatkowe ręce do pracy, które zawsze mogą się przydać.

Dla wolontariusza z kolei jest to bardzo dobra okazja, aby obserwować i zapoznawać się ze specyfiką branży, nawiązywać kontakty z innymi itp. Po kilku miesiącach pracy w ramach wolontariatu, łatwiej znaleźć zatrudnienie przy kolejnych próbach.

Dlatego też warto starać się o możliwość wolontariatu w firmach prestiżowych, dużych, znanych. Dzięki temu istnieje większa szansa na zatrudnienie w tym miejscu czy też lepsze rekomendacje do pracy gdzie indziej. Jest to również znacznie lepsza szansa na poznanie pracy.

Staż

Studenci studiów zaocznych czy wieczorowych mają możliwość odbycia stażu. Ważne, aby ten staż był jak najbardziej zgodny z przyszłym zawodem, ponieważ będzie to inwestycja w doświadczenie zawodowe.

Możliwość taką posiadają studenci studiów niestacjonarnych, ponieważ warunkiem koniecznym jest zarejestrowanie w Powiatowym Urzędzie Pracy. W urzędzie można korzystać z zamieszczonych tam przez pracodawców ofert stażowych, lecz również warto samodzielnie poszukać firmy, która zgodzi się na przyjęcie stażysty.

Pracodawcy są raczej chętni w przyjmowaniu stażystów, ponieważ nie ponoszą z tego tytułu kosztów – stypendium stażowe wypłaca Powiatowy Urząd Pracy. I tutaj też, przy wyborze, należy się kierować prestiżem i wielkością firmy, ponieważ znaczący pracodawca może przynieść większe korzyści na przyszłość – zatrudnienie w tym miejscu czy zdobycie bogatego doświadczenia zawodowego, które ułatwi szansę na zatrudnienie w danym zawodzie. 

Inne formy aktywności zawodowej

Jeśli nie ma możliwości odbywania stażu ani uczestniczenie w wolontariacie, wówczas warto pomyśleć o innych formach aktywności zawodowych. Mogą to być np. praktyki studenckie. Oprócz tych, które są w programie kształcenia wyższego na uczelni, warto samodzielnie próbować odbyć praktyki w większy zakresie.

Okres studiów jest bardzo dobry momentem, aby tego typu doświadczenie zdobyć. Jeśli student napisze prośbę o odbycie praktyk, a prośba ta zostanie podpisana przez dziekana uczelni, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że pracodawca przychylnie zareaguje na możliwość odbycia takich praktyk.

Jest to więc szansa, by zdobyć doświadczenie i wiedzę na temat funkcjonowania branży w kilku firmach.

Zobacz również serwis: Bezrobotny

Stypendia

Warto także walczyć o zagraniczne stypendia fundowane przez uczelnie czy wymiany studenckie w ramach toku kształcenia. Jest to nie tylko świetna okazja do poznania nowych, ciekawych miejsc, lecz przede wszystkim szansa na doświadczenie życiowe i zawodowe, możliwość sprawdzenia się w nowych sytuacjach.

W momencie, kiedy osoba nie ma jeszcze żadnych zobowiązań rodzinnych, wówczas łatwiej jest zdecydować się na tego typu wyjazd. Mogą one być pomocne wtedy, kiedy trzeba będzie szukać pracy w miejscu zamieszkania i nie będzie możliwości przemieszczania się. 

Aby być skutecznym na rynku pracy, należy przede wszytki mieć świadomość, jakie oczekiwania wobec kandydatów maja pracodawcy. W im większym stopniu spełnimy te wymogi, tym łatwiej będzie znaleźć zatrudnienie, które w sposób satysfakcjonujący będziemy wykonywać.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: To już pewne – nowy przedmiot w szkołach jeszcze w 2025 r. O edukacji seksualnej będą uczyli m.in. katecheci, a rodzice będą musieli zdecydować

Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.

Rząd o świadczeniu pielęgnacyjnym. Niepełnosprawność przed 18 rokiem życia, czy także później [MOPS]

Decydował będzie Minister Finansów rozstrzygając spór o zasady wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Sopot przyznawał świadczenie pielęgnacyjne osobom niepełnosprawnym kierując się wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wojewoda pomorski w 2018 r. uznał, że tak nie można i nakazał miastu zwrot prawie 2,5 mln zł (zwrot dotacji na świadczenie pielęgnacyjnie zdaniem wojewody wypłacone niesłusznie osobom niepełnosprawnym).

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

REKLAMA

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.

REKLAMA

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

REKLAMA