REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Atrakcyjne CV absolwenta

www.sxc.hu
www.sxc.hu

REKLAMA

REKLAMA

CV jest jednym z podstawowym narzędzi potrzebnych w całym procesie poszukiwania zatrudnienia. Jest to pierwszy dokument, który przedstawia kandydat do pracy przyszłemu pracodawcy. Dlatego tez tak ważne, aby był on stworzony w sposób profesjonalny, a przede wszystkim zachęcający do spotkania i wyjaśnienie pozostałych informacji, które nie zostały zawarte w CV.

Jeśli osoba posiada odpowiednie wykształcenie, bogate doświadczenie zawodowe oraz dodatkowe umiejętności potwierdzone dodatkowymi certyfikatami ze szkoleń czy kursów, wówczas napisanie CV staje się dość proste. Co jednak, jeśli taki dokument ma stworzyć osoba, która nie może się pochwalić takimi wysokimi kwalifikacjami? Tak jest przede wszystkim w grupie absolwentów szkół wyższych, którzy jeszcze na tym etapie swojej ścieżki zawodowej nie posiadają praktycznych umiejętności związanych ze swoim zawodem. Zatem z jaki sposób przedstawić się pracodawcy, aby miał on wizerunek osoby, w którą warto zainwestować i dać jej szansę na zdobycie tego doświadczenia?

REKLAMA

Jakie informacje powinny znaleźć się w CV

REKLAMA

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę pracodawcy na swoje mocne strony. W przypadku absolwenta będzie to wiek, który pozwala wnioskować, że osoba ma dużo zapału do tego, aby wykorzystać swoją wiedzę teoretyczną w praktyce, jak również łatwość w szybkim uczeniu się i motywację, by podejmować różnego rodzaju wyzwania związane z pracą zawodową.

Dużym atutem jest również wykształcenie zgodne z pracą, o jaką kandydat aplikuje. Warto w swoim wykształceniu wypisać wszystkie informacje, które są zbieżne ze stanowiskiem lub zakresem obowiązków, jakie będzie należało wykonywać na danym stanowisku.

Jeśli kandydat pisał pracę magisterską z dziedziny związanej z przyszłą pracą lub docelowo z branżą, w której stara się o pracę, wówczas warto jest wpisać ten tytuł w swoim CV. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przebyte kursy

Jeśli kandydat do pracy uczestniczył w dodatkowych kursach czy szkoleniach, warto te informacje umieścić w CV. Podczas nauki szkolnej czy akademickiej jest wiele możliwości uczestnictwa w warsztatach, szkoleniach czy seminariach. Jeśli nie są to formy kształcenia zupełnie bezpłatne, to ich koszt jest niewielki. Warto wykorzystać możliwości zdobycia uprawnień czy umiejętności, aby móc być bardziej atrakcyjnym kandydatem podczas poszukiwania zatrudnienia.

Zobacz: Młodzi i ich potencjał na rynku pracy

Doświadczenie zawodowe

REKLAMA

Chociaż doświadczenia zawodowego absolwenci zazwyczaj nie posiadają zbyt wiele, to należy wykorzystać do zaprezentowania się przyszłemu pracodawcy, tę aktywność, którą zdobyliśmy przez lata nauki. Dlatego tez warto uczestniczyć w praktykach zawodowych, które są organizowane przez szkoły i uczelnie.

Oprócz tych obowiązkowych, dobrze aby samodzielnie szukać pracodawców, którzy są chętni do tego, aby na kilka tygodni przyjąć praktykanta. Jest to możliwość obserwacji miejsca pracy, zakresu obowiązków, jakie na danym stanowisku są do wykonania, jak również skonfrontowania swoich wyobrażeń dotyczących branży z rzeczywistymi możliwościami rozwoju oraz ograniczeniami i trudnościami. 

Warto także podejmować prace dorywcze, które można wpisać w późniejszym czasie do swojego życiorysu zawodowego. Nawet jeśli to będzie zatrudnienie, które nie ma zbyt wiele wspólnego z przyszłą pracą zawodową i kierunkiem kształcenia, to będą to dodatkowe informacje dla pracodawcy.

Jeśli osoba już kiedykolwiek była zatrudniona, to pozwala wnioskować, że nabyła umiejętności, którymi powinien charakteryzować się pracownik, tj. umiejętność pracy w zespole, organizacja pracy, umiejętność nawiązywania i utrzymywania kontaktów interpersonalnych.

Pracodawca może również stworzyć sobie obraz kandydata do pracy jako osoby odpowiedzialnej, zaradnej, zdyscyplinowanej, zorganizowanej itp. I chociaż osoba nie będzie miała praktycznych umiejętności związanych z konkretnymi zadaniami, to jednak już będzie miała kompetencje społeczne, które są niezwykle istotne w roli pracownika. 

Osobowość

Czasem pracodawcy bardziej zwracają uwagę na to, jaki kandydat do pacy posiada potencjał osobowościowy niż wiedzę merytoryczną. Konkretne umiejętności można nabyć w toku szkoleń czy nabywania doświadczenia zawodowego, natomiast to, że ktoś nie będzie zdyscyplinowany czy odpowiedzialny bardzo trudno zmienić. 

Aby uatrakcyjnić swój życiorys zawodowy warto zamieścić tam informacje na temat swojej aktywności społecznej, akademickiej, np. uczestnictwo w organizacji różnego rodzaju targów czy seminariów, udział w konkursach, aktywna działalność w kołach zainteresowań, wolontariatach, stowarzyszeniach, samorządach uczniowskich itp.

Wszystkie te działania wiążą się z konkretnymi umiejętnościami, a przede wszystkim ze zdolnością organizacji pracy i czasu pomiędzy naukę a pozostałe czynności, które są zaplanowane w ciągu dnia.

Zainteresowania

Warto również zwrócić uwagę na zainteresowania. Przydatne są zwłaszcza te, które są zbieżne lub pokrewne z pracą, którą kandydat ma podjąć. Pracodawca na podstawie tych informacji może wnioskować, że osoba będzie w lepszym stopniu przyswajała sobie wiedzę oraz umiejętności w tym zakresie.

Ale także inne zainteresowania są cennym czynnikiem w ocenie przydatności osoby do pracy. Jeśli pracodawca ma świadomość, że osoba swój wolny czas poświęca na aktywność sportową, rekreacyjną czy dydaktyczną, wówczas może wnioskować, że kandydat jest zdyscyplinowany, aktywny, zorganizowany itp.

Zobacz również serwis: Bezrobotny

Podsumowanie

Aby stworzyć atrakcyjne CV należy dobrze przemyśleć swoje działanie na rynku pracy. Oprócz tego, co się w nim zapisze, warto się wcześniej zastanowić, co zrobić, aby wyglądało jak najbardziej korzystnie. Życiorys zawodowy jest jedynie odzwierciedleniem naszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej i naszej wizji pracy. Dlatego też należy mieć świadomość, że każdą swoją aktywnością sprawiamy, że nasz obraz jako kandydata do pracy jest bardziej atrakcyjny.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA