Atrakcyjne CV absolwenta
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli osoba posiada odpowiednie wykształcenie, bogate doświadczenie zawodowe oraz dodatkowe umiejętności potwierdzone dodatkowymi certyfikatami ze szkoleń czy kursów, wówczas napisanie CV staje się dość proste. Co jednak, jeśli taki dokument ma stworzyć osoba, która nie może się pochwalić takimi wysokimi kwalifikacjami? Tak jest przede wszystkim w grupie absolwentów szkół wyższych, którzy jeszcze na tym etapie swojej ścieżki zawodowej nie posiadają praktycznych umiejętności związanych ze swoim zawodem. Zatem z jaki sposób przedstawić się pracodawcy, aby miał on wizerunek osoby, w którą warto zainwestować i dać jej szansę na zdobycie tego doświadczenia?
REKLAMA
Jakie informacje powinny znaleźć się w CV
REKLAMA
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę pracodawcy na swoje mocne strony. W przypadku absolwenta będzie to wiek, który pozwala wnioskować, że osoba ma dużo zapału do tego, aby wykorzystać swoją wiedzę teoretyczną w praktyce, jak również łatwość w szybkim uczeniu się i motywację, by podejmować różnego rodzaju wyzwania związane z pracą zawodową.
Dużym atutem jest również wykształcenie zgodne z pracą, o jaką kandydat aplikuje. Warto w swoim wykształceniu wypisać wszystkie informacje, które są zbieżne ze stanowiskiem lub zakresem obowiązków, jakie będzie należało wykonywać na danym stanowisku.
Jeśli kandydat pisał pracę magisterską z dziedziny związanej z przyszłą pracą lub docelowo z branżą, w której stara się o pracę, wówczas warto jest wpisać ten tytuł w swoim CV.
Przebyte kursy
Jeśli kandydat do pracy uczestniczył w dodatkowych kursach czy szkoleniach, warto te informacje umieścić w CV. Podczas nauki szkolnej czy akademickiej jest wiele możliwości uczestnictwa w warsztatach, szkoleniach czy seminariach. Jeśli nie są to formy kształcenia zupełnie bezpłatne, to ich koszt jest niewielki. Warto wykorzystać możliwości zdobycia uprawnień czy umiejętności, aby móc być bardziej atrakcyjnym kandydatem podczas poszukiwania zatrudnienia.
Zobacz: Młodzi i ich potencjał na rynku pracy
Doświadczenie zawodowe
REKLAMA
Chociaż doświadczenia zawodowego absolwenci zazwyczaj nie posiadają zbyt wiele, to należy wykorzystać do zaprezentowania się przyszłemu pracodawcy, tę aktywność, którą zdobyliśmy przez lata nauki. Dlatego tez warto uczestniczyć w praktykach zawodowych, które są organizowane przez szkoły i uczelnie.
Oprócz tych obowiązkowych, dobrze aby samodzielnie szukać pracodawców, którzy są chętni do tego, aby na kilka tygodni przyjąć praktykanta. Jest to możliwość obserwacji miejsca pracy, zakresu obowiązków, jakie na danym stanowisku są do wykonania, jak również skonfrontowania swoich wyobrażeń dotyczących branży z rzeczywistymi możliwościami rozwoju oraz ograniczeniami i trudnościami.
Warto także podejmować prace dorywcze, które można wpisać w późniejszym czasie do swojego życiorysu zawodowego. Nawet jeśli to będzie zatrudnienie, które nie ma zbyt wiele wspólnego z przyszłą pracą zawodową i kierunkiem kształcenia, to będą to dodatkowe informacje dla pracodawcy.
Jeśli osoba już kiedykolwiek była zatrudniona, to pozwala wnioskować, że nabyła umiejętności, którymi powinien charakteryzować się pracownik, tj. umiejętność pracy w zespole, organizacja pracy, umiejętność nawiązywania i utrzymywania kontaktów interpersonalnych.
Pracodawca może również stworzyć sobie obraz kandydata do pracy jako osoby odpowiedzialnej, zaradnej, zdyscyplinowanej, zorganizowanej itp. I chociaż osoba nie będzie miała praktycznych umiejętności związanych z konkretnymi zadaniami, to jednak już będzie miała kompetencje społeczne, które są niezwykle istotne w roli pracownika.
Osobowość
Czasem pracodawcy bardziej zwracają uwagę na to, jaki kandydat do pacy posiada potencjał osobowościowy niż wiedzę merytoryczną. Konkretne umiejętności można nabyć w toku szkoleń czy nabywania doświadczenia zawodowego, natomiast to, że ktoś nie będzie zdyscyplinowany czy odpowiedzialny bardzo trudno zmienić.
Aby uatrakcyjnić swój życiorys zawodowy warto zamieścić tam informacje na temat swojej aktywności społecznej, akademickiej, np. uczestnictwo w organizacji różnego rodzaju targów czy seminariów, udział w konkursach, aktywna działalność w kołach zainteresowań, wolontariatach, stowarzyszeniach, samorządach uczniowskich itp.
Wszystkie te działania wiążą się z konkretnymi umiejętnościami, a przede wszystkim ze zdolnością organizacji pracy i czasu pomiędzy naukę a pozostałe czynności, które są zaplanowane w ciągu dnia.
Zainteresowania
Warto również zwrócić uwagę na zainteresowania. Przydatne są zwłaszcza te, które są zbieżne lub pokrewne z pracą, którą kandydat ma podjąć. Pracodawca na podstawie tych informacji może wnioskować, że osoba będzie w lepszym stopniu przyswajała sobie wiedzę oraz umiejętności w tym zakresie.
Ale także inne zainteresowania są cennym czynnikiem w ocenie przydatności osoby do pracy. Jeśli pracodawca ma świadomość, że osoba swój wolny czas poświęca na aktywność sportową, rekreacyjną czy dydaktyczną, wówczas może wnioskować, że kandydat jest zdyscyplinowany, aktywny, zorganizowany itp.
Zobacz również serwis: Bezrobotny
Podsumowanie
Aby stworzyć atrakcyjne CV należy dobrze przemyśleć swoje działanie na rynku pracy. Oprócz tego, co się w nim zapisze, warto się wcześniej zastanowić, co zrobić, aby wyglądało jak najbardziej korzystnie. Życiorys zawodowy jest jedynie odzwierciedleniem naszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej i naszej wizji pracy. Dlatego też należy mieć świadomość, że każdą swoją aktywnością sprawiamy, że nasz obraz jako kandydata do pracy jest bardziej atrakcyjny.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat