REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Atrakcyjne CV absolwenta

www.sxc.hu
www.sxc.hu

REKLAMA

REKLAMA

CV jest jednym z podstawowym narzędzi potrzebnych w całym procesie poszukiwania zatrudnienia. Jest to pierwszy dokument, który przedstawia kandydat do pracy przyszłemu pracodawcy. Dlatego tez tak ważne, aby był on stworzony w sposób profesjonalny, a przede wszystkim zachęcający do spotkania i wyjaśnienie pozostałych informacji, które nie zostały zawarte w CV.

Jeśli osoba posiada odpowiednie wykształcenie, bogate doświadczenie zawodowe oraz dodatkowe umiejętności potwierdzone dodatkowymi certyfikatami ze szkoleń czy kursów, wówczas napisanie CV staje się dość proste. Co jednak, jeśli taki dokument ma stworzyć osoba, która nie może się pochwalić takimi wysokimi kwalifikacjami? Tak jest przede wszystkim w grupie absolwentów szkół wyższych, którzy jeszcze na tym etapie swojej ścieżki zawodowej nie posiadają praktycznych umiejętności związanych ze swoim zawodem. Zatem z jaki sposób przedstawić się pracodawcy, aby miał on wizerunek osoby, w którą warto zainwestować i dać jej szansę na zdobycie tego doświadczenia?

REKLAMA

Jakie informacje powinny znaleźć się w CV

REKLAMA

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę pracodawcy na swoje mocne strony. W przypadku absolwenta będzie to wiek, który pozwala wnioskować, że osoba ma dużo zapału do tego, aby wykorzystać swoją wiedzę teoretyczną w praktyce, jak również łatwość w szybkim uczeniu się i motywację, by podejmować różnego rodzaju wyzwania związane z pracą zawodową.

Dużym atutem jest również wykształcenie zgodne z pracą, o jaką kandydat aplikuje. Warto w swoim wykształceniu wypisać wszystkie informacje, które są zbieżne ze stanowiskiem lub zakresem obowiązków, jakie będzie należało wykonywać na danym stanowisku.

Jeśli kandydat pisał pracę magisterską z dziedziny związanej z przyszłą pracą lub docelowo z branżą, w której stara się o pracę, wówczas warto jest wpisać ten tytuł w swoim CV. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przebyte kursy

Jeśli kandydat do pracy uczestniczył w dodatkowych kursach czy szkoleniach, warto te informacje umieścić w CV. Podczas nauki szkolnej czy akademickiej jest wiele możliwości uczestnictwa w warsztatach, szkoleniach czy seminariach. Jeśli nie są to formy kształcenia zupełnie bezpłatne, to ich koszt jest niewielki. Warto wykorzystać możliwości zdobycia uprawnień czy umiejętności, aby móc być bardziej atrakcyjnym kandydatem podczas poszukiwania zatrudnienia.

Zobacz: Młodzi i ich potencjał na rynku pracy

Doświadczenie zawodowe

REKLAMA

Chociaż doświadczenia zawodowego absolwenci zazwyczaj nie posiadają zbyt wiele, to należy wykorzystać do zaprezentowania się przyszłemu pracodawcy, tę aktywność, którą zdobyliśmy przez lata nauki. Dlatego tez warto uczestniczyć w praktykach zawodowych, które są organizowane przez szkoły i uczelnie.

Oprócz tych obowiązkowych, dobrze aby samodzielnie szukać pracodawców, którzy są chętni do tego, aby na kilka tygodni przyjąć praktykanta. Jest to możliwość obserwacji miejsca pracy, zakresu obowiązków, jakie na danym stanowisku są do wykonania, jak również skonfrontowania swoich wyobrażeń dotyczących branży z rzeczywistymi możliwościami rozwoju oraz ograniczeniami i trudnościami. 

Warto także podejmować prace dorywcze, które można wpisać w późniejszym czasie do swojego życiorysu zawodowego. Nawet jeśli to będzie zatrudnienie, które nie ma zbyt wiele wspólnego z przyszłą pracą zawodową i kierunkiem kształcenia, to będą to dodatkowe informacje dla pracodawcy.

Jeśli osoba już kiedykolwiek była zatrudniona, to pozwala wnioskować, że nabyła umiejętności, którymi powinien charakteryzować się pracownik, tj. umiejętność pracy w zespole, organizacja pracy, umiejętność nawiązywania i utrzymywania kontaktów interpersonalnych.

Pracodawca może również stworzyć sobie obraz kandydata do pracy jako osoby odpowiedzialnej, zaradnej, zdyscyplinowanej, zorganizowanej itp. I chociaż osoba nie będzie miała praktycznych umiejętności związanych z konkretnymi zadaniami, to jednak już będzie miała kompetencje społeczne, które są niezwykle istotne w roli pracownika. 

Osobowość

Czasem pracodawcy bardziej zwracają uwagę na to, jaki kandydat do pacy posiada potencjał osobowościowy niż wiedzę merytoryczną. Konkretne umiejętności można nabyć w toku szkoleń czy nabywania doświadczenia zawodowego, natomiast to, że ktoś nie będzie zdyscyplinowany czy odpowiedzialny bardzo trudno zmienić. 

Aby uatrakcyjnić swój życiorys zawodowy warto zamieścić tam informacje na temat swojej aktywności społecznej, akademickiej, np. uczestnictwo w organizacji różnego rodzaju targów czy seminariów, udział w konkursach, aktywna działalność w kołach zainteresowań, wolontariatach, stowarzyszeniach, samorządach uczniowskich itp.

Wszystkie te działania wiążą się z konkretnymi umiejętnościami, a przede wszystkim ze zdolnością organizacji pracy i czasu pomiędzy naukę a pozostałe czynności, które są zaplanowane w ciągu dnia.

Zainteresowania

Warto również zwrócić uwagę na zainteresowania. Przydatne są zwłaszcza te, które są zbieżne lub pokrewne z pracą, którą kandydat ma podjąć. Pracodawca na podstawie tych informacji może wnioskować, że osoba będzie w lepszym stopniu przyswajała sobie wiedzę oraz umiejętności w tym zakresie.

Ale także inne zainteresowania są cennym czynnikiem w ocenie przydatności osoby do pracy. Jeśli pracodawca ma świadomość, że osoba swój wolny czas poświęca na aktywność sportową, rekreacyjną czy dydaktyczną, wówczas może wnioskować, że kandydat jest zdyscyplinowany, aktywny, zorganizowany itp.

Zobacz również serwis: Bezrobotny

Podsumowanie

Aby stworzyć atrakcyjne CV należy dobrze przemyśleć swoje działanie na rynku pracy. Oprócz tego, co się w nim zapisze, warto się wcześniej zastanowić, co zrobić, aby wyglądało jak najbardziej korzystnie. Życiorys zawodowy jest jedynie odzwierciedleniem naszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej i naszej wizji pracy. Dlatego też należy mieć świadomość, że każdą swoją aktywnością sprawiamy, że nasz obraz jako kandydata do pracy jest bardziej atrakcyjny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA