REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Poszukiwanie pracy po powrocie do Polski

Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Powrót do kraju i poszukiwanie zatrudnienia tutaj może być bardzo trudne na początku. Wynika to z braku przystosowania. Jednak wsparcie rodziny, możliwość swobodnego poruszania się po znanym terenie oraz świadomość „swojskości” przynosi bardzo dobre rezultaty.

Wyjazdy Polaków do krajów Unii Europejskiej

REKLAMA

Wszyscy pamiętamy, kiedy rozpoczęły się masowe wyjazdy Polaków zagranicę w poszukiwaniu zatrudnienia. Od momentu, kiedy Polska stała się członkiem Unii Europejskiej, a granice nie stanowią już bariery takiej jak niegdyś, duża część rodaków zdecydowała się na poszukiwanie pracy lepiej płatnej, która pozwoliłaby uzyskać środki finansowe, o które trudno w Polsce dla przeciętnego obywatela.

Osoby mieszkające i pracujące zagranicą mają bardzo różne doświadczenia związane z tymi wyjazdami. Dla jednych była to ogromna szansa i możliwość podreperowania budżetu domowego, dla jeszcze innych szansa na poznanie nowego języka, kultury i obyczajów. Inni natomiast mówią o zaprzepaszczeniu szansy na pracę zgodną ze swoim wykształceniem, bowiem nie mieli takiej okazji zagranicą i pracowali poniżej swoich kwalifikacji zawodowych.

Wzrost liczby powracających

REKLAMA

Bez względu na to, jakie doświadczenia mają osoby pracujące poza granicami kraju, można zaobserwować znaczny wzrost powracających. I wcale nie są to tylko i wyłącznie osoby, których kariera zawodowa legła w gruzach i nie widzieli szansy na pracę. Powracający z zagranicy są zarówno ci, którym się udało, jak i ci, którzy źle wspominają obcy kraj.
Z czego może wynikać taka nagła fala powrotów? Oczywiście jedną z głównych przyczyn jest kryzys ekonomiczny, którzy odbił się dość znacznie na gospodarce całego świata. Wynagrodzenie proponowane pracownikom często jest niższe od tego, co osoby pamiętają jeszcze trzy czy cztery lata temu. Jeśli osoby wyjechały z zamiarem zarobienia w jak najkrótszym czasie pieniędzy na dom, rozpoczęcie własnej działalności czy na inne cele, wówczas okazuje się, że realizacja tych zamierzeń nie jest już tak oczywista, a ponadto nie staje się tak opłacalna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inną przyczyną jest wspomniany wcześniej brak możliwości pracy zgodnie ze swoim dotychczasowym doświadczeniem czy wykształceniem. Jeśli osoba w Polsce ukończyła określony profil szkoły czy studiów, a zagranicą wykonywała proste czynności, do których nie potrzebne było takie wykształcenie, wówczas okazuje się, że przerwa w wykonywaniu danego zawodu, w pewnych przypadkach zupełnie dezaktualizuje informacje i umiejętności. Jeśli osoba po szkole czy studiach nie podjęła jeszcze żadnej pracy w zawodzie, wówczas – po kilkuletniej pracy zagranicą – może jej być bardzo trudno odnaleźć się na polskim rynku bez żadnej praktyki w zawodzie.

Zobacz również serwis: Praca za granicą

Inną przyczyną powrotów jest sama forma życia zagranicą. Często osoby nie tworzą tam domów, a jedynie coś na jego kształt. Wynajmują domy i mieszkania w kilka czy kilkanaście osób, aby zmniejszyć koszty utrzymania. Na dłuższą metę może to być bardzo uciążliwe, gdyż mieszkanie w dość dużym zagęszczeniu jest frustrujące, a ponadto zdarza się tak, że dzieli się mieszkanie z przypadkowymi osobami, co może prowadzić do konfliktów.

REKLAMA

Bardzo często rodziny się dzielą poprzez wyjazdy do pracy zagranicę. Wyjeżdża np. tylko ojciec, a w Polsce zostawia żonę wraz z dziećmi. Jest to bardzo niekomfortowa sytuacja, ponieważ taka rozłąka może mieć bardzo destrukcyjny wpływ na relacje i więzi w rodzinie.

Gorsze warunki finansowe, brak możliwości rozwoju, a przede wszystkim tęsknota za krajem powodują, że coraz więcej osób decyduje się na powrót. Czasem przejawy dyskryminacji, gorsze traktowanie przez obcokrajowców itp. tylko utwierdzają rodaków w przekonaniu, że już czas wracać i poszukiwać pracy w Polsce. Jak się wydaje, najtrudniej przezwyciężyć bariery psychologiczne czyli poczucie osamotnienia, brak poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa, brak przyjaciół i rodziny itp. To powoduje, że osoby bardzo łatwo się zniechęcają, a to z kolei wpływa na ich jakość pracy. Im mniej wparcia ze strony bliskich tym większa determinacja w decyzji o powrocie.

Poszukiwanie pracy w Polsce

Osoby, które przez pewien czas – czasem bardzo długi – nie miały do czynienia z Polskim rynkiem pracy, są zmuszeni do tego, aby się z nim zapoznać oraz do niego przystosować. To bardzo często są zdecydowanie inne metody poszukiwania pracy niż w kraju, w którym osoba tej pracy szukała. Przez to, że rynek jest inny, również pracodawcy mają zupełnie inne oczekiwania i są w stanie zagwarantować bardzo różne warunki pracy czy płacy. Duża część osób po konfrontacji w polskim rynkiem pracy jest bardzo zniechęcona do dalszych poszukiwań. Dlatego tak ważne, aby odpowiednio się do tego przygotować, aby przedwcześnie się nie poddać.

Dobrze, aby przedstawić swój pobyt zagranicą jako wartość, która może stanowić atut dla pracodawcy. Jest to unikalne doświadczenie, choćby ze względów językowych, które nie może się równać z żadną nauką języka obcego w szkole. Świadczy także o samodzielności, zaradności oraz zdolnościach adaptacyjnych do nowego środowiska.

Powrót do kraju i poszukiwanie zatrudnienia tutaj może być bardzo trudne na początku. Wynika to z braku przystosowania. Jednak wsparcie rodziny, możliwość swobodnego poruszania się po znanym terenie oraz świadomość „swojskości” przynosi bardzo dobre rezultaty.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

REKLAMA

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

REKLAMA

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

REKLAMA