REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Poszukiwanie pracy po powrocie do Polski

Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Powrót do kraju i poszukiwanie zatrudnienia tutaj może być bardzo trudne na początku. Wynika to z braku przystosowania. Jednak wsparcie rodziny, możliwość swobodnego poruszania się po znanym terenie oraz świadomość „swojskości” przynosi bardzo dobre rezultaty.

Wyjazdy Polaków do krajów Unii Europejskiej

REKLAMA

Wszyscy pamiętamy, kiedy rozpoczęły się masowe wyjazdy Polaków zagranicę w poszukiwaniu zatrudnienia. Od momentu, kiedy Polska stała się członkiem Unii Europejskiej, a granice nie stanowią już bariery takiej jak niegdyś, duża część rodaków zdecydowała się na poszukiwanie pracy lepiej płatnej, która pozwoliłaby uzyskać środki finansowe, o które trudno w Polsce dla przeciętnego obywatela.

Osoby mieszkające i pracujące zagranicą mają bardzo różne doświadczenia związane z tymi wyjazdami. Dla jednych była to ogromna szansa i możliwość podreperowania budżetu domowego, dla jeszcze innych szansa na poznanie nowego języka, kultury i obyczajów. Inni natomiast mówią o zaprzepaszczeniu szansy na pracę zgodną ze swoim wykształceniem, bowiem nie mieli takiej okazji zagranicą i pracowali poniżej swoich kwalifikacji zawodowych.

Wzrost liczby powracających

REKLAMA

Bez względu na to, jakie doświadczenia mają osoby pracujące poza granicami kraju, można zaobserwować znaczny wzrost powracających. I wcale nie są to tylko i wyłącznie osoby, których kariera zawodowa legła w gruzach i nie widzieli szansy na pracę. Powracający z zagranicy są zarówno ci, którym się udało, jak i ci, którzy źle wspominają obcy kraj.
Z czego może wynikać taka nagła fala powrotów? Oczywiście jedną z głównych przyczyn jest kryzys ekonomiczny, którzy odbił się dość znacznie na gospodarce całego świata. Wynagrodzenie proponowane pracownikom często jest niższe od tego, co osoby pamiętają jeszcze trzy czy cztery lata temu. Jeśli osoby wyjechały z zamiarem zarobienia w jak najkrótszym czasie pieniędzy na dom, rozpoczęcie własnej działalności czy na inne cele, wówczas okazuje się, że realizacja tych zamierzeń nie jest już tak oczywista, a ponadto nie staje się tak opłacalna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inną przyczyną jest wspomniany wcześniej brak możliwości pracy zgodnie ze swoim dotychczasowym doświadczeniem czy wykształceniem. Jeśli osoba w Polsce ukończyła określony profil szkoły czy studiów, a zagranicą wykonywała proste czynności, do których nie potrzebne było takie wykształcenie, wówczas okazuje się, że przerwa w wykonywaniu danego zawodu, w pewnych przypadkach zupełnie dezaktualizuje informacje i umiejętności. Jeśli osoba po szkole czy studiach nie podjęła jeszcze żadnej pracy w zawodzie, wówczas – po kilkuletniej pracy zagranicą – może jej być bardzo trudno odnaleźć się na polskim rynku bez żadnej praktyki w zawodzie.

Zobacz również serwis: Praca za granicą

Inną przyczyną powrotów jest sama forma życia zagranicą. Często osoby nie tworzą tam domów, a jedynie coś na jego kształt. Wynajmują domy i mieszkania w kilka czy kilkanaście osób, aby zmniejszyć koszty utrzymania. Na dłuższą metę może to być bardzo uciążliwe, gdyż mieszkanie w dość dużym zagęszczeniu jest frustrujące, a ponadto zdarza się tak, że dzieli się mieszkanie z przypadkowymi osobami, co może prowadzić do konfliktów.

REKLAMA

Bardzo często rodziny się dzielą poprzez wyjazdy do pracy zagranicę. Wyjeżdża np. tylko ojciec, a w Polsce zostawia żonę wraz z dziećmi. Jest to bardzo niekomfortowa sytuacja, ponieważ taka rozłąka może mieć bardzo destrukcyjny wpływ na relacje i więzi w rodzinie.

Gorsze warunki finansowe, brak możliwości rozwoju, a przede wszystkim tęsknota za krajem powodują, że coraz więcej osób decyduje się na powrót. Czasem przejawy dyskryminacji, gorsze traktowanie przez obcokrajowców itp. tylko utwierdzają rodaków w przekonaniu, że już czas wracać i poszukiwać pracy w Polsce. Jak się wydaje, najtrudniej przezwyciężyć bariery psychologiczne czyli poczucie osamotnienia, brak poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa, brak przyjaciół i rodziny itp. To powoduje, że osoby bardzo łatwo się zniechęcają, a to z kolei wpływa na ich jakość pracy. Im mniej wparcia ze strony bliskich tym większa determinacja w decyzji o powrocie.

Poszukiwanie pracy w Polsce

Osoby, które przez pewien czas – czasem bardzo długi – nie miały do czynienia z Polskim rynkiem pracy, są zmuszeni do tego, aby się z nim zapoznać oraz do niego przystosować. To bardzo często są zdecydowanie inne metody poszukiwania pracy niż w kraju, w którym osoba tej pracy szukała. Przez to, że rynek jest inny, również pracodawcy mają zupełnie inne oczekiwania i są w stanie zagwarantować bardzo różne warunki pracy czy płacy. Duża część osób po konfrontacji w polskim rynkiem pracy jest bardzo zniechęcona do dalszych poszukiwań. Dlatego tak ważne, aby odpowiednio się do tego przygotować, aby przedwcześnie się nie poddać.

Dobrze, aby przedstawić swój pobyt zagranicą jako wartość, która może stanowić atut dla pracodawcy. Jest to unikalne doświadczenie, choćby ze względów językowych, które nie może się równać z żadną nauką języka obcego w szkole. Świadczy także o samodzielności, zaradności oraz zdolnościach adaptacyjnych do nowego środowiska.

Powrót do kraju i poszukiwanie zatrudnienia tutaj może być bardzo trudne na początku. Wynika to z braku przystosowania. Jednak wsparcie rodziny, możliwość swobodnego poruszania się po znanym terenie oraz świadomość „swojskości” przynosi bardzo dobre rezultaty.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA