Wartość niepełnosprawnych na rynku pracy
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca zatrudniający niepełnosprawnego pracownika
REKLAMA
Pracodawca może ubiegać się o zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej. Pracodawca, który przez co najmniej 36 miesięcy zatrudni osoby niepełnosprawne, może otrzymać zwrot kosztów: poniesionych w związku z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy; adaptacji pomieszczeń; adaptacji lub nabycia urządzeń ułatwiających osobie niepełnosprawnej funkcjonowanie w pracy; rozpoznania przez służby medycyny pracy potrzeb związanych z przystosowaniem stanowisk, adaptacją pomieszczeń oraz adaptacją i nabyciem nowych urządzeń.
Koszty objęte refundacją to koszty poniesione w celu umożliwienia wykonywania przez pracownika niepełnosprawnego powierzonych czynności na poziomie porównywalnym z analogicznymi czynnościami wykonywanymi przez pracownika pełnosprawnego.
REKLAMA
Zwrot kosztów dotyczy osób niepełnosprawnych: bezrobotnych lub poszukujących pracy i nie pozostających w zatrudnieniu, skierowanych do pracy przez powiatowy urząd pracy; zatrudnionych u pracodawcy występującego o zwrot kosztów, jeżeli niepełnosprawność tych osób powstała w okresie zatrudnienia u tego pracodawcy, z wyjątkiem przypadków, gdy przyczyną powstania niepełnosprawności było zawinione przez pracodawcę lub przez pracownika naruszenie przepisów.
Koszty refunduje starosta na warunkach i w wysokości określonej w umowie zawieranej z pracodawcą. Warunkiem zwrotu kosztów jest uzyskanie pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowanym stanowisku pracy. Maksymalna wysokość zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy wynosi dwudziestokrotność przeciętnego wynagrodzenia za każde przystosowane stanowisko pracy.
Tryb i sposób postępowania w sprawach dotyczących zwrotu kosztów oraz wzór wniosku, elementy umowy oraz dokumentację niezbędną do uzyskania zwrotu określa rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dn. 15 września 2004r. w sprawie zwrotu kosztów przystosowania stanowisk pracy(…)(Dz.U.z 2004r. Nr 215, poz. 2186 z późn. z.).
Pracodawcy mogą się również ubiegać o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Aby móc korzystać z tego dofinansowania należy zarejestrować się w Biurze Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Można dokonać tego osobiście lub wysyłając odpowiednie dokumenty pocztą. Wraz z wnioskiem o dofinansowanie pracodawca przekazuje informacje o zatrudnionych niepełnosprawnych, ich wynagrodzeniach, stopniu i rodzaju niepełnosprawności. Pracodawca składa też informacje o wysokości i rodzaju zwiększonych kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz rozlicza się z otrzymanej pomocy.
Zobacz również serwis: Praca
REKLAMA
Pracodawcy zatrudniającemu osoby niepełnosprawne, które nie mają ustalonego prawa do emerytury, przysługuje ze środków Funduszu miesięczne dofinansowanie do ich wynagrodzeń, w wysokości:
- 130% najniższego wynagrodzenia – w przypadku osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności
- 11% najniższego wynagrodzenia – w przypadku osób zaliczanych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności
- 50% najniższego wynagrodzenia – w przypadku osób zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.
Ponadto pracodawca powinien zatrudniać 6% osób niepełnosprawnych, aby nie płacić środków na PFRON. Oczywiście jest to uzależnione od liczby pracowników, jakie zatrudnia(nie dla każdego pracodawcy ten wskaźnik wynosi zawsze 6%). Jest to również uzależnione od rodzaju i stopnia niepełnosprawności. Jednak można przyjąć, że pracodawcy są zobligowani do tego, aby wśród ich pracowników były osoby niepełnosprawne, jest to forma aktywizacji osób z dysfunkcjami oraz sposób na integrację między osobami pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi w środowisku zawodowym, co się przekłada na inne relacje społeczne.
Jak zaprezentować się przed pracodawcą
Jeśli osoby niepełnosprawne będą miały świadomość, że mogą być atrakcyjnym pracownikiem dla potencjalnego pracodawcy, wówczas łatwiej im będzie zaprezentować swoją sylwetkę zawodową w taki sposób, by ukazać swój potencjał.
Jednak przede wszystkim, w pierwszej kolejności dobrze byłby pozbyć się barier psychologicznych, które powstrzymują osoby niepełnosprawne do aplikowania do pracy na otwartym rynku pracy. Osoby takie bardzo często wybierają Zakłady Pracy Chronionej czy Spółdzielnie Socjalne, ponieważ tam łatwiej jest znaleźć pracę dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Jest to jednak zamykanie się w pewnym środowisku i w pewnym stopniu ograniczanie swojego własnego rozwoju zawodowego.
Dlatego też warto szukać pracy w każdym możliwym miejscu tak, aby zwiększyć swoje szanse na podjęcie zatrudnienia. Nie należy się zrażać niepowodzeniami, lecz traktować je jako doświadczenie, które może być pomocne w kolejnych próbach.
Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA