REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Rozmowa z pracodawcą nie będzie taka straszna, kiedy kandydat do pracy będzie miał świadomość, czego może się spodziewać i w jaki sposób należy przedstawić swoją sylwetkę, aby postrzegana ona była jako atrakcyjna.

Najważniejsze dobre przygotowanie

REKLAMA

Rozmowa z pracodawcą jest dla wielu osób ogromnym stresem i sytuacją porównywaną do najgorszych egzaminów szkolnych. I dokładnie analogicznie jak w szkole, jeśli osoba nie jest dostatecznie dobrze przygotowana z danego zakresu, to obawa przed porażką jest znacznie większa niż w przypadku dobrego zapoznania się z materiałem. Rozmowa z pracodawcą nie będzie taka straszna, kiedy kandydat do pracy będzie miał świadomość, czego może się spodziewać i w jaki sposób należy przedstawić swoją sylwetkę, aby postrzegana ona była jako atrakcyjna.

Konfrontacja z pracodawcą

Przede wszystkim nie należy rozmowy kwalifikacyjnej traktować jako czegoś „nie do przejścia”. Jest to po prostu jedna z metod rekrutacji, która ułatwia pracodawcy podjęcie decyzji o przyjęciu osoby do swojego zespołu. Dobrze, aby zastanowić się, jak my – jeśli bylibyśmy pracodawcą – podchodzilibyśmy do sytuacji rozmowy z kandydatem. Na pewno żaden pracodawca nie chciałby być postrzegany jako osoba złośliwa, nieprzyjemna itd. Celem pracodawcy jest wyłonienie jak najodpowiedniejszej osoby do pracy – pracownika, który będzie efektywny, skuteczny, ponieważ to warunkuje zyski dla przedsiębiorcy. Zatem należy patrzeć na rozmowę kwalifikacyjną jako moment konfrontacji z pracodawcą, by wzajemnie można było się przekonać, że zarówno pracodawcy jak i pracownikowi odpowiada charakter pracy oraz inne jej elementy. Oczywiście nie wolno sobie zbagatelizować tego spotkania, ponieważ mówi to o naszym profesjonalizmie, rzetelności i odpowiedzialności, a co za ty idzie rzutuje na osobę jako pracownika. 

Proszę opowiedzieć coś o sobie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, którymi powinna się kierować każda osoba, która ma przed sobą rozmowę kwalifikacyjną. Przede wszystkim należy się do niej dobrze przygotować. Kandydat do pracy, który nie potrafi odpowiedzieć na proste pytania pracodawcy, wydaje się niekompetentny, nieświadomy swoich mocnych i słabych stron, a co za tym idzie, wiele traci w oczach rozmówcy.

Jako przykład można tu podać bardzo proste pytanie: proszę opowiedzieć coś o sobie. I w tym momencie bardzo często kandydat do pracy podaje informacje, które pracodawca już dawno przeczytał w dokumentach aplikacyjnych bądź prywatne rzeczy, które pracodawcę nie interesują, ponieważ nie są ważne z punktu widzenia jakości wykonywanej pracy. Ten przykład pokazuje jak wiele można stracić poprzez brak odpowiedzi na to pytanie. A tak naprawdę nikt nie będzie lepiej wiedział, jakie informacje można podać, jakie umiejętności uwzględnić, jakie doświadczenia itp. Niż sam kandydat do pracy. Jest to pytanie, które wielu pracodawców zadaje, ponieważ cała odpowiedzialność za jego treść spoczywa na rekrutowanym, natomiast nie zmienia to faktu, że stanowi ono jedno z największych problemów podczas kontaktu z pracodawcą.

Wykształcenie, doświadczenie zawodowe, zalety i wady

Jest również szereg innych pytań, które sprawiają problem. Dlatego też należy sobie wcześniej przygotować na nie odpowiedzi, aby podczas rozmowy nie zastanawiać się nad bardzo prostymi faktami z życia. Zdarza się, że mogą one umknąć, jeśli jesteśmy w stresie, natomiast jeśli będzie to wcześniej przećwiczone, istnieje większe prawdopodobieństwo, że płynnie i bez większego zastanowienia można na nie odpowiedzieć. Dlatego też należy zastanowić się, w jaki sposób mówić o swoim wykształceniu, doświadczeniu zawodowym, umiejętnościach, dodatkowych szkoleniach, mocnych stronach, ale i o swoich wadach. 

Pierwsze wrażenie

REKLAMA

Niezwykle istotne jest również przygotowanie się wizualne. Wiedząc, że rozmowa kwalifikacyjna będzie trwała około 10-30 minut, należy mieć świadomość tego, że jak bardzo ważne jest w tak krótkim kontakcie pierwsze wrażenie. Jeśli jest ono pozytywne, wówczas dalsza część rozmowy przebiega w podobnym tonie. I nie chodzi tutaj, aby przebrać się na użytek spotkania z pracodawcą i udawać kogoś kim się nie jest, ale aby zadbać o wszystkie, nawet najdrobniejsze szczegóły, które tworząc całość, dają obraz naszej osoby jako przyszłego pracownika.

Należy pamiętać, że cały strój powinien być jak najbardziej skromny, oficjalny i stonowany. Nie można pozwolić sobie na krzykliwe kolory, błyszczącą i dużą biżuterię czy wycekinowaną torbę. Bez względu na pogodę za oknem, buty powinny mieć zakryte palce i pięty, a długość ubrań powinna być stosowna do sytuacji – kobiety powinny założyć spódnicę do kolan (lub dłuższą), mężczyźni zawsze długie spodnie. Wszystkie dodatki powinny być dyskretne i subtelne. Tutaj należy się bardziej kierować zasadą: im mniej tym lepiej. Niestety, niektórzy wychodzą z założenia, że założą na siebie wszystko co najlepsze, nie patrząc czy jest to stosowne do sytuacji. W takiej sytuacji, pracodawca w najlepszym wypadku, uśmiechnie się pod nosem, lecz prawie zawsze ma poczucie, że dana osoba nie jest na właściwym miejscu.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Dokumenty

Jeśli chodzi o przygotowanie, które będzie postrzegane jako profesjonalne, z pewnością należy zabrać ze sobą wszystkie dokumenty, z jakimi powinien się zapoznać pracodawca, czyli certyfikaty, dyplomy, referencje i inne oświadczenia i potwierdzenia naszych kwalifikacji, o których pisaliśmy w CV. Teczka z takimi dokumentami dodaje nam powagi, a zarazem sprawia, że mamy wszystko pod kontrolą.

Można wcześniej za symulować rozmowę

Rozmowa kwalifikacyjna jest naszym pierwszym kontaktem z pracodawcą i dlatego też należy się do niej dobrze przygotować. Można poprosić kogoś z rodziny czy kolegę, aby postawił się na miejscu pracodawcy i wspólnie można spróbować zasymulować taką rozmowę. Jest to bardzo dobre ćwiczenie, które pozwala się oswoić z sytuacją” przepytywanie” i w realnych warunkach już nie jest taką nowością. Warto również zwrócić się do specjalisty, który pomoże w uwypukleniu mocnych stron i pokaże w jaki sposób mówić językiem korzyści.

Rozmowa to doświadczenie na przyszłość

Najważniejsze jednak, aby potraktować rozmowę jako możliwość sprawdzenia siebie. Nie każda rozmowa kończąca się niepowodzeniem czyli brakiem zatrudnienia jest porażką. Może być ona świetnym doświadczeniem na przyszłość. Jeśli będziemy analizować błędy, jakie popełnialiśmy, pozwoli nam to podczas kolejnych rekrutacji zaprezentować się lepiej.

Zobacz również serwis: Bezrobotny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000,00 zł na ferie zimowe w 2025 r. dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić!

Po raz kolejny Fundacja „Szansa dla Gmin” rekrutuje dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy. W 2025 r. dofinansowanie wyniesie aż 1000,00 zł dla każdego uczestnika. Kto może uczestniczyć w zimowisku?

Chcesz wykorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Jeśli pracujesz w budżetówce, dobrze się zastanów. Stracisz nie tylko przy wypłacie

Korzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej to nie tylko kłopot dla pracodawcy. To również strata finansowa dla pracownika. I to nie tylko ta dotycząca wysokości wynagrodzenia. Pociąga to za sobą również dalsze konsekwencje.

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

REKLAMA

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

14 lutego świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.?

W dniu 18 grudnia br. Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska złożył do laski marszałkowskiej poselski projekt ustawy zakładający wprowadzenie nowego święta państwowego, które przypadałoby na dzień 14 lutego. Czy będzie to również dzień wolny od pracy?

TVN i Polsat będą umieszczone w wykazie podmiotów podlegających ochronie. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia

Cyfrowy Polsat, P4 - operator sieci Play, TVN, T-Mobile i WB Electronics znalazły się na liście podmiotów podlegających ochronie - poinformował premier Donald Tusk. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia.

1000 zł dofinansowania do ferii zimowych w 2025 r. Można składać wnioski dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r.

Wielkimi krokami zbliżają się nie tylko święta, ale i zimowe ferie dzieci i młodzieży. Warto wiedzieć, że rozpoczęła się już rekrutacja na wypoczynek dla dzieci urodzonych od 1stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r., a niektórzy rodzice mają szansę na 1000 złotych dofinansowania.

REKLAMA

Specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS? Premier podjął decyzję o braku publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego

To oznacza, że wielka rzesza emerytów nie ma szans na ponowne przeliczenie emerytur na podstawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Wyrok daje realne szanse dla tych osób na podwyżkę emerytur bieżących oraz otrzymanie godziwych kwot z tytułu wyrównania. Niektórzy powyżej 60 000 zł. Rząd zdaje sobie sprawę ze słusznych praw tych osób. Dowodem na to jest szereg odpowiedzi na zapytania poselskie w Sejmie. Więc logicznym jest - po decyzji o niepublikowaniu wyroków TK - oczekiwanie na specustawę, która rozwiąże problem osób poszkodowanych przez przepisy emerytalne za ostatnie około 10-13 lat. I nakaże ZUS dokonanie korzystnych przeliczeń na rzecz poszkodowanych osób.

Nielegalna imigracja: Będzie ograniczenie prawa do ochrony międzynarodowej. Rząd przyjął projekty ustaw o cudzoziemcach

Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw o cudzoziemcach, w tym projektem zakładającym możliwość czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Odzyskujemy kontrolę nad polskimi granicami i systemem wydawania wiz – poinformował premier Donald Tusk.

REKLAMA