Doświadczenie zawodowe niezgodne z wykształceniem
REKLAMA
REKLAMA
Umiejętności
REKLAMA
W zależności od tego, jak kandydat będzie chciał się przedstawić przyszłemu pracodawcy, brak zgodności doświadczenia z wykształceniem może stać się atutem lub wadą. Jeśli posiadamy bogate doświadczenie w pracy, która w jakimś stopniu jest pochodną naszego wykształcenia, to należy to stawiać jako główny powód do tego, aby szef nas zatrudnił. Należy przeanalizować swoje dotychczasowe doświadczenie pod kątem cech i umiejętności, jakie były w nim niezbędne. I tak, np. w wielu zawodach niezwykle istotne jest: praca w zespole lub praca indywidualna, praca pod presją czasu, samodzielność w podejmowaniu decyzji, dokładność, precyzyjność itd. Bez względu na to, jaki jest charakter pracy, te zdolności są bardzo potrzebne.
Cechy osobowości
Można się również skoncentrować na cechach osobowości, które są niezbędne do wykonywania danej pracy, np. otwartość na doświadczenie, łatwość uczenia się nowych rzeczy, rzetelność, obowiązkowość, cierpliwość, umiejętność konstruktywnego rozwiązywania konfliktów, radzenie sobie w sytuacjach trudnych i stresowych, optymizm życiowy, łatwość nawiązywania kontaktów interpersonalnych, poczucie humoru, punktualność, sumienność, odpowiedzialność itp. te wszystkie cechy składają się na kompetencje społeczne, które tak naprawdę budują atmosferę w pracy i pozwalają na optymalne w niej funkcjonowanie.
Potencjał osobowościowy
Coraz częściej pracodawcy wychodzą z założenia, że pewne wiadomości merytoryczne można uzupełnić poprzez różnego rodzaju szkolenia, kursy zawodowe itp., natomiast jeśli człowiek nie ma potencjału osobowościowego do funkcjonowania w środowisku pracowniczym, wówczas bardzo trudno te deficyty zniwelować.
Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy
Doświadczenie zawodowe
REKLAMA
Jeśli przez bardzo długi czas, mimo dobrego przygotowania do rozmowy z pracodawcą oraz świadomej analizy swojego potencjału zawodowego, znalezienie zatrudnienia wciąż jest trudne, a informacje zwrotne są jednoznaczne – brak doświadczenia w zawodzie, wówczas warto pomyśleć o możliwości uzupełnienia tej praktyki w alternatywnej formie.
Zdobycie doświadczenia zawodowego nie musi być jednoznaczne tylko i wyłącznie z pracą zawodową, można również zdobywać je na szereg innych sposobów. Jednym z takich pomysłów może być wolontariat. Jest to forma pracy bez wynagrodzenia, którą można świadczyć w każdej firmie czy instytucji, o ile wyrazi na to zgodę pracodawca. Dlatego też warto pomyśleć, jakie miejsce byłoby najodpowiedniejsze do zdobycia jak największego doświadczenia. Dobrze, aby była to firma duża, w której jest możliwość obserwacji wielu pracowników, tak, aby mieć porównanie jak tę samą pracę wykonują różne osoby. Należy również ustalić z pracodawcą jak długi będzie okres pracy wolontariackiej. Aby mieć potwierdzenie tego okresu, warto na samym początku zapytać pracodawcę, czy jest możliwość wystawienia referencji czy innego dokumentu, który później przedstawić przyszłemu przełożonemu.
Odbycie stażu
Inną formą nabycia doświadczenia zawodowego może być odbycie stażu. Jest to płatna forma aktywizacji zawodowej, której wszystkie koszty ponosi Powiatowy Urząd Pracy, gdzie jest zarejestrowany bezrobotny. Można skorzystać z ofert staży proponowanych przez urząd, natomiast skuteczniejszą i bardziej odpowiadającą potrzebom bezrobotnego jest samodzielne poszukiwanie miejsca, w którym można ten staż odbyć. I jest tu dokładnie taka sama sytuacja jak w przypadku pracy na wolontariacie. Dobrze, aby to było miejsce, gdzie można zdobyć takie doświadczenie, którym później będzie można się pochwalić przyszłemu pracodawcy. Przedsiębiorcy czy instytucje chętnie zapraszają stażystów do współpracy, ponieważ mają kolejnego pracownika, natomiast nie ponoszą za niego kosztów finansowych.
Zdolność szybkiego uczenia się
Doświadczenie zawodowe jest bardzo istotne przy aplikowaniu do nowej pracy. Z tego, które posiadamy należy wyłonić jak najwięcej elementów, które może być przydatne w pracy zgodnej z wykształceniem. Należy również zwrócić na fakt, że posiadana wiedza teoretyczna jest podstawą do wykonywania pracy. Dobrze również zaznaczyć, że posiadamy zdolność szybkiego uczenia się i z pewnością nowo poznane rzeczy wdrożymy w praktykę. Jeśli natomiast nie ma takiej możliwości i pracodawca nie będzie chciał nas zatrudnić, wówczas należy się postarać, aby takie doświadczenie zdobyć.
Zobacz również serwis: Praca
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat