REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy warto negocjować warunki pracy

Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Praca zawodowa wiąże się z bardzo wieloma czynnikami, które można uznać za niezbędne do optymalnego funkcjonowania w środowisku pracowniczym. Czy zatem można i czy w ogóle wypada próbować negocjować warunki pracy? Jeśli tak, to kiedy jest na to odpowiedni moment – podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy już jesteśmy pewni, że zostaniemy zatrudnieni?

Jakie warunki pracy można negocjować

REKLAMA

Oczywiście warunki pracy można negocjować i nie ma w tym nic złego, natomiast należy robić to w taktowny i nienarzucający sposób, tak aby pracodawca nie poczuł, że dyktujemy mu warunki jeszcze przed ostateczną decyzją o naszym zatrudnieniu.

Warunkami pracy mogą być: wynagrodzenie – co jest najczęstszym powodem negocjacji, warunki socjalne – ubrania służbowe, pomieszczenie, w którym będzie się pracę wykonywało, opieka zdrowotna – jeśli jest możliwość zapewnienia jej przez pracodawcę, godziny pracy, zakres obowiązków, możliwości awansu i rozwoju zawodowego, możliwości dofinansowania do urlopu wypoczynkowego oraz, w razie trudnej sytuacji ekonomicznej rodziny, do wyprawki szkolnej dla dzieci itp.

Specjaliści

REKLAMA

W najbardziej komfortowej sytuacji są osoby, które są specjalistami i pracodawca zabiega o ich zatrudnienie w swojej firmie. Takie osoby często są „przechwytywane” z firm konkurencyjnych, a zatem, aby zgodziły się na pracę, należy im zapewnić lepsze warunki niż było to w poprzednim miejscu. Są to wysoko wyspecjalizowani pracownicy, eksperci w danej dziedzinie, którzy mogą być wymierną korzyścią dla firmy oraz podnieść jej wiarygodność czy prestiż. Ci kandydaci do pracy mogą sami stawiać warunki, gdyż to pracodawcy bardziej zależy na ich pozyskaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Takich przypadków jest stosunkowo niewiele i większość kandydatów do pracy ma bardzo duże opory przez jakimkolwiek negocjowaniem z pracodawcą. Na obecnym runku pracy jest dość trudno, dlatego też duża część osób stawia sobie za cel samo podjęcie zatrudnienia, nie myśląc w ogóle o tym czy będzie to spełniało ich oczekiwania. Oczywiście są również takie osoby, których wymagania są wygórowane i zupełnie nieadekwatne do ich kwalifikacji i doświadczenia zawodowego. Takie osoby często nie mogą przez długi okres czasu zaleźć stałej pracy, ponieważ pracodawca nie jest skłonny zapewnić na samym początku tak dużego kredytu zaufania.

Wiedza na temat pracodawcy

Przed rozmową kwalifikacyjną dobrze zorientować się, jakie warunki pracy i płacy oferuje dana firma, aby mieć punkt odniesienia do swoich ewentualnych negocjacji. Jeśli nawet wykwalifikowani pracownicy na wysokich stanowiskach nie zarabiają określonej kwoty, to mało prawdopodobne, że pracodawca zaproponuje ją nowej osobie. Jeśli już posiadamy taką wiedzę, wówczas mamy większą szansę na realne próby rozmowy w celu ustalenia najkorzystniejszej dla nas umowy o pracę.

Zobacz również serwis: Praca

Jak negocjować

Podczas rozmowy należy przedstawić pracodawcy swój punkt widzenia danego stanowiska. Jeśli zakres obowiązków znacznie się różni od naszych przypuszczeń, wówczas warto o tym porozmawiać.

REKLAMA

Należy również jasno określić swoje oczekiwania wobec czasu pracy, zwłaszcza jeśli nie jest to pełen etat. Wówczas należy zapytać konkretnie będzie wyglądać praca, czy jest możliwa tylko z pewne dni w tygodniu czy codziennie. Warto przy tej okazji poruszyć również kwestię urlopu. Pracodawca będzie widział, że jesteśmy zorientowani w temacie i gotowi do współpracy.

Kwestie negocjowania wynagrodzenia i innych świadczeń socjalnych warto poruszyć dopiero wtedy, jeśli mamy pewność, że pracodawca jest bardzo zainteresowany naszą kandydaturą. Jeśli na samym początku zaczniemy wspominać o tym, że chcielibyśmy dostać dofinansowanie do urlopu wypoczynkowego czy opieki zdrowotnej, wówczas możemy stworzyć wizerunek niezbyt kompetentnej osoby, która za wszelką cenę chce zapewnić sobie korzyści.

W pierwszej kolejności powinniśmy przedstawić siebie jako osobę, której pracodawca bardzo potrzebuje w swojej firmie. Swoje umiejętności, zdolności oraz kwalifikacje i doświadczenie zawodowe należy tak zaprezentować, aby przełożony widział potrzebę wykorzystania tych zasobów dla dobra firmy.

Warto pamiętać, że negocjacje z założenia są próbą uzyskania korzyści, jednak nie należy zapominać, ze nasz rozmówca również zamierza uzyskać jakieś profity dla siebie. Potrzeba zawsze mieć świadomość, że trzeba będzie z niektórych oczekiwań zrezygnować na rzecz pracodawcy.

Nie należy się upierać co do wynagrodzenia, jeśli jest możliwość innych możliwości finansowych w firmie, np. dodatkowe szkolenia, możliwość wyjazdów integracyjnych, dodatkowe świadczenia zdrowotne dla pracownika i jego rodziny itp. Trzeba mieć świadomość, że to również są pieniądze, które należałoby by wydać, a poprzez zapewnienie przez pracodawcę, zostaną w budżecie domowy.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości to należy je rozwiać jeszcze przed podpisaniem umowy. Może się bowiem okazać, że będzie za późno w momencie, kiedy będzie trzeba wypełniać obowiązki, którym nie będziemy w stanie sprostać przez warunki pracy. 

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA