Praktyki pierwszą pracą studenta
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W dość trudnej sytuacji są osoby, które chcą podjąć pracę po raz pierwszy. Nie mogą one poświadczyć swoich kompetencji zawodowych świadectwem pracy. Ale dla takich osób również są rozwiązania, które pomagają wejść na rynek pracy i stać się na nim atrakcyjnym kandydatem do zatrudnienia. W takiej sytuacji są studenci.
Okres studiów pozwala w bardzo korzystny sposób zdobywać doświadczenie zawodowe w różnego rodzaju instytucjach, firmach, prywatnych przedsiębiorstwach. Bardzo często w toku studiów konkretnego kierunku wpisane są praktyki jako obowiązkowy element nabycia praktycznych umiejętności na podstawie wiedzy teoretycznej. Daje to możliwości wdrożenia się do pracy na danym stanowisku, obserwacji osób, które czynności zawodowe wykonują, zapoznanie się ze specyfiką miejsca itp. Jest to obopólna korzyść – i dla studenta, i dla pracodawcy. Pracodawca na kilka dni, tygodni lub miesięcy ma dodatkową osobę, która pomaga w funkcjonowaniu firmy. Student z kolei zapoznaje się z miejscem pracy, nawiązuje nowe kontakty zawodowe, może dokładnie przemyśleć czy jest to dla niego odpowiedni charakter pracy, czy adekwatnie wykorzystuje swoje zasoby, potencjał zawodowy.
REKLAMA
Oprócz tego, że praktyki można odbyć w zakresie obowiązkowych zajęć na studiach, dobrym pomysłem jest również, w przypadku studentów, poszukiwanie praktyk we własnym zakresie. Należy wtedy zrobić rozpoznanie na lokalnym rynku pracy czy istnieje możliwość odbycia tego rodzaju przygotowania zawodowego w danych miejscach, czy pracodawcy chętnie przyjmują studentów, aby poszerzali swoją wiedzę praktyczną. Jeśli jest taki wymóg, można w dziekanacie zaopatrzyć się w stosowne dokumenty, że jesteśmy studentami konkretnej uczelni i wówczas takie praktyki odbyć. Można w ten sposób zdobywać doświadczenie w różnych miejscach, w różnych środowiskach, w różnego rodzaju zawodach. Każde takie doświadczenie jest mile widziane przez przyszłych pracodawców.
REKLAMA
Nie należy się ograniczać do lokalnego rynku pracy. Uczelnie podpisują również umowy z ogólnokrajowymi czy zagranicznymi firmami. Praktyki za granicą kraju posiadają wiele wartości dodanych takich jak: poznanie nowego języka lub utrwalenie umiejętności w tym zakresie, możliwość poznania innej kultury, wymiana doświadczeń, wykorzystanie rozwiązań stosowanych w innych krajach, korzyści rekreacyjno-turystyczne. Dużym atutem jest wpisanie praktyk zagranicznych w swój życiorys zawodowy przy poszukiwaniu zatrudnienia.
Często się zdarza, że praktyki zawodowe polegają na wykonywaniu czynności nie związanych z zawodem, który nas interesuje, a jedynie są to funkcje pomocnicze, takie jak przysłowiowe „parzenie kawy”. Warto pamiętać, że jest to czas, kiedy możemy zdobywać konkretne umiejętności lub też zaprzepaścić tę szansę. Zaznaczmy pracodawcy, że bardzo nam zależy na rozwoju zarówno osobistym, jak i zawodowym, że chcemy podnieść swoje kwalifikacje itd. Pomoże to uniknąć sytuacji, kiedy będziemy czuli się zbędni i niepotrzebni w miejscu odbywania praktyk. Należy także pamiętać, aby nie lekceważyć możliwości samego obserwowania pracowników. Przez zapoznanie się z czynnościami, jaki oni wykonują możemy się bardzo wiele nauczyć. Oczywiście najlepiej byłoby, gdybyśmy mogli sami wykonywać choćby część zadań samodzielnie lub pod okiem swojego opiekuna praktyk.
Dobrze byłoby również na samym początku określić formę wynagrodzenia. Większość praktyk jest bez finansowa – czyli kosztów nie ponosi ani praktykant, a ni pracodawca. Zatem dla nas, jako osoby odbywającej praktyki, nie przewiduje się żadnego wynagrodzenia. Czasem jednak może się zdarzyć, że uczelnia ponosi koszty, jeśli pod jej kierunkiem odbywamy tę formę przygotowania zawodowego.
Może również zdarzyć się tak, że pracodawca posiada fundusze i przewiduje gratyfikację finansową dla praktykanta. Należy wówczas jasno określić warunki wynagrodzenia.
Jeśli bardzo nam zależy na praktyce w danym miejscu, to może warto się zastanowić, czy nie podjąć jej, nawet, jeśli to pracodawca oczekuje pokrycia kosztów. Zatem warto ustalić tę kwestię wcześniej, aby nie było po zakończeniu współpracy z daną firmą, przykrych niespodzianek.
Jeśli w odpowiedni sposób zaplanujemy swoje wejście na rynek pracy, jeśli odpowiednio wcześniej o tym pomyślimy w sposób odpowiedzialny to mamy szansę, aby okres studiów stał się czasem na zdobycie doświadczenia w prestiżowych firmach, dużych instytucjach, które będą bardzo atrakcyjnym punktem odniesienia w naszym CV w momencie, kiedy będziemy już szukać zatrudnienia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat