REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

List motywacyjny studenta

Małgorzata Czarnota
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoba, która po raz pierwszy zamierza podjąć pracę, również musi przedstawić motywy, jakie kierują nią, aby tę pracę zdobyć. W przypadku, kiedy kandydat nie posiada jeszcze doświadczenia jako pracownik, powinien w inny sposób zaprezentować siebie jako osobę odpowiednią na dane stanowisko w konkretnej firmie.

Osoby studiujące, które ubiegają się o pracę, która jest zgodna z kierunkiem aktualnego wykształcenia mogą wykorzystać ten argument jako motyw do podjęcia zatrudnienia. Wiedza teoretyczna, którą nabywają w toku edukacji jest podstawą do tego, aby dobrze wykonywać obowiązki zawodowe. Brak doświadczenia jest czasem uznawana przez pracodawców jako korzyść – osoby bez doświadczenia nie posiadają jeszcze wyrobionych nawyków z poprzednich miejsc pracy, które mogą być źle spostrzegane w nowej firmie.

REKLAMA

REKLAMA

Dobrze, kiedy student ma za sobą praktyki, które dają namiastkę aktywności zawodowej. Jest to bowiem moment, kiedy można skonfrontować swoją wiedzę teoretyczną z praktycznym jej zastosowaniem. Jeśli praktyki odbywały się w miejscu o podobnym obszarze działań, co firma do której aplikujemy, to pracodawca może wnioskować, że kandydat zdaje sobie sprawę ze specyfiki pracy oraz wymagań, jakie przed nim będą stawiane.

Dużym atutem są zainteresowania osoby aplikującej do pracy. Jeśli kandydat posiada zainteresowania zgodne z obowiązkami, jakie będą od niego egzekwowane w przyszłej pracy, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że sobie z nimi poradzi bez trudności. Kandydat, którego pasjonuje dane zagadnienie jest lepiej przygotowany do zawodu, ponieważ bez żadnego przymusu poszerza swoją wiedzę w tym zakresie.

Nawet jeśli osoba nie posiada formalnego wykształcenia w kierunku przyszłego zawodu, a odbyła kursy czy szkolenia, które mogą być pomocne w przyszłej pracy to również można to potraktować jako motyw działający na korzyść studenta. Jest to bowiem informacja dla pracodawcy, że osoba podjęła aktywność, aby być atrakcyjniejszym kandydatem na rynku pracy.

REKLAMA

Można umotywować aplikację na dane stanowisko również swoją obecną sytuacją, tzn. osoby studiującej. Można zamieścić w liście motywacyjnym informacje, że jako osoba która jeszcze nie posiada formalnego wykształcenia w tym kierunku, kandydat chce poszerzyć swoją wiedzę praktyczną, nabyć doświadczenia, wykorzystać swoje umiejętności, potencjał zawodowy. Daje to pracodawcy pozytywny obraz osoby, ponieważ wskazuje na myślenie perspektywiczne, dojrzałość, świadomość siebie na rynku pracy, odpowiednim, rzetelnym przygotowaniu do wejścia na ten rynek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto także wspomnieć o swoich dodatkowych umiejętnościach. Bardzo często w pierwszej pracy, istotne jest wykorzystywanie własnego potencjału, który nie jest jeszcze uformowany przez kształcenie czy doświadczenie. Osoba, która posiada jakiś talent, umiejętności, szczególne osiągnięcia w danej dziedzinie, z powodzeniem może przedstawić to pracodawcy, jako możliwość pełniejszego wywiązywania się z obowiązków. Jeśli student aplikuje na stanowisko kelnera w hotelu, który przyjmuje zagranicznych gości, znajomość języków obcych będzie jego dodatkowym atutem dla pracodawcy, a przy tym sam kandydat może nabyć nowych umiejętności, na przykład: nawiązywanie nowych kontaktów, praca indywidualna i w zespole, utrwalanie nabytych kwalifikacji językowych.

Motywacją do pracy może być także nieformalne doświadczenie. Osoba ubiegająca się o pracę opiekunki nad dziećmi może wspomnieć, że pomagała przy opiece nad własnym rodzeństwem czy dziećmi sąsiadki/siostry/koleżanki itp. W toku tej pracy nabyła umiejętności, które są niezbędne w przyszłym miejscu zatrudnienia. Daje to postawy, aby kandydat stał się atrakcyjnym pracownikiem.

Osoby młode często posiadają takie atuty, które mogą być bardzo korzystne dla danej firmy. Są to na przykład: kreatywność w działaniu, odwaga, energiczność, twórczość, dyspozycyjność, brak zobowiązań, ciekawość świata, chęć podróżowania, łatwość w nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych, znajomość obsługi komputera, otwartość na nowe doświadczenia, znajomość języków obcych itp. Są to elementy, które pośrednio lub bezpośrednio mogą wpływać na jakość wykonywanej pracy.

Nawet osoby, które podejmują pracę po raz pierwszy mają wiele zalet, które mogą być pomocne w przyszłej pracy zawodowej. Ważne, aby je sobie uświadomić
i przedstawić pracodawcy tak, aby uznał nas jako odpowiedniego pracownika w jego firmie.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA