REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy student jest poszukiwanym pracownikiem

Małgorzata Czarnota
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Na obecnym rynku pracy, jeśli myślimy o zdobyciu pracy satysfakcjonującej, dobrze płatnej oraz zgodnej z kierunkiem wykształcenia, na samym początku swojej drogi zawodowej, jest bardzo trudno. Głównym powodem, dla którego pracodawcy nie chcą zatrudniać młodych osób jest ich brak doświadczenia w pracy zarówno na podobnym stanowisku, jak i pracy w ogóle. Dlatego, aby po ukończeniu studiów być pożądanym kandydatem do pracy, dobrze byłoby zadbać wcześniej o doświadczenie, które pomoże zdobyć umiejętności oraz kompetencje zawodowe.

REKLAMA

Okres studiów jest bardzo dobrym momentem do podjęcia zatrudnienia. Nam, jako studentom zależy na tym, aby charakter pracy nie był stały, aby nie angażować się zbytnio. Może to być praca w niepełnym wymiarze czasu pracy, może to być praca dorywcza, sezonowa, na zlecenie, o dzieło itp. Okres studiów jest jeszcze na tyle absorbujący edukacyjnie, że należy dużą część czasu poświęcić na naukę i sprawy związane z kierunkiem studiów. Dlatego taka forma pracy jak najbardziej odpowiada osobie uczącej się. Taka sytuacja jest również bardzo korzystna dla pracodawcy, ponieważ nie musi on być związany z osoba na dłuższy okres czasu. W momencie, kiedy pracownik nie spełnia oczekiwań, wystarczy tylko nie przedłużać umowy lub nie zawierać nowej. Również nie ma potrzeby dbać o cały pakiet ubezpieczeniowy i socjalny. Jako osoba ucząca się, student jest ubezpieczony na uczelni, więc nic nie traci z tego tytułu. Kolejnym atutem jest to, że studenci są to osoby bardzo energiczne, otwarte, kreatywne, łatwo nawiązują kontakty interpersonalne, są odważne, pełne zapału itp. Dlatego też łatwiej jest im pracować w wielu obszarach, np.: w reklamie, z dziećmi, w ciągłym ruchu, podróżując itd.

REKLAMA

REKLAMA

Studenci też często nie mają żadnych zobowiązań, dlatego dla nich nie jest problemem pozostawanie w pracy po godzinach, przychodzenie do pracy w dni wolne czy święta, nienormowany czas pracy. Dla pracodawcy jest to korzystna sytuacja, gdyż mając zatrudnionych część osób na stałe, a część w formie dorywczej, wówczas nie ma żadnych trudności z funkcjonowaniem firmy, nawet wówczas, kiedy niektórym pracownikom nagle coś „wypadnie”. Z tego też powodu tak wiele restauracji, pubów, kawiarni zatrudnia studentów. Jest to praca wymagająca od pracownika kompetencji społecznych, umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, optymizmu, siły perswazji, umiejętności negocjacyjnych itd. Młodym ludziom wiele z tych rzeczy przychodzi w sposób bardzo naturalny. Deficyty związane z brakiem doświadczenia wyrównuje przełożony, kierownik, menedżer, który pomoże w sytuacjach kryzysowych.

Często również młodzi ludzie są zatrudniani z powodu dobrej kondycji, siły fizycznej czy ogólnego stanu zdrowia. Wiadomo, że wraz z wiekiem wydolność człowieka się znacznie zmniejsza i dlatego niektóre czynności, które młodym przychodzą z łatwością, w późniejszym wieku stanowią już duży problem. Dlatego też osoby młode zatrudniane są do roznoszenia ulotek, rozklejania plakatów, do rozkładania towarów na półkach w marketach, zbioru sezonowych owoców i warzyw, w sklepach, w pubach, w agencjach promocji itd. Wysiłek fizyczny jaki należy włożyć w wykonywanie tych czynności dla starszych osób jest zbyt obciążający.
Ponadto praca w młodym zespole daje duże szanse na pracę szybką, na tworzenie nowych, alternatywnych rozwiązań oraz na efektywność wykonywanych zadań. Poza tym młodzi nie są obciążeni bagażem doświadczeń, nawykami, które z poprzedniego miejsca pracy mogą przenosić na obecne. Zatem można uznać, że w wielu branżach student jest nie tylko pożądanym pracownikiem, lecz wręcz niezbędnym ogniwem w firmie.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA