Jak ukryć brak doświadczenia w CV studenta

Małgorzata Czarnota
rozwiń więcej
inforCMS
Studenci, nie zawsze mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym. Jak ukryć brak doświadczenia przy poszukiwaniu pierwszej pracy.

Kluczowym elementem każdego CV jest doświadczenie zawodowe. Na podstawie tej informacji przyszły pracodawca może wnioskować, jakie umiejętności kandydat do pracy nabył pracując w innych miejscach. Informacją jest również okres zatrudnienia, który świadczy często o tym, jakim pracownikiem była dana osoba. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej można poruszyć temat dotyczący okoliczności odejścia z poprzedniej firmy, to znaczy czy pracownik sam zdecydował się na odejście, czy umowa nie została przedłużona czy z jakiś innych jeszcze względów. Jednak problem się pojawia w momencie, kiedy kandydatem do pracy jest osoba, która nie posiada jeszcze żadnego doświadczenia w pracy. Jednak czy zawsze jest to problem?

W ostatnim czasie coraz częściej można zauważyć oferty pracy skierowane do osób, które poszukują zatrudnienia po raz pierwszy. Dla pracodawcy, który proponuje stanowisko, na które nie jest wymagane żadne doświadczenie, jest zupełnie oczywistym, że zgłaszające się osoby trzeba będzie często przeszkolić, przygotować do wypełnienia obowiązków itd.

W momencie, kiedy pracodawca jednoznacznie nie sugeruje, że wskazany jest brak doświadczenia, a nawet zaznacza, że jest preferowane wówczas osoba, która nigdy wcześniej nie pracowała może tak skonstruować swoje CV, aby brak wcześniejszego zatrudnienia nie był przedstawiony jako wada.

Wskazane jest, aby student w miejscu doświadczenia zawodowego wpisał praktyki zawodowe, które odbywał w toku studiów. Nawet, jeśli trwały one tylko kilka tygodni, jest to informacja dl pracodawcy, w jakim stopniu i w jakiej firmie została zapoznana z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi wykonywania zawodu.

Dużym atutem jest również aktywność studencka dotycząca działalności w obszarze uczelni, tj. samorząd studencki, koła zainteresowań, koła naukowe, prowadzenie badań naukowych, organizacja konferencji, targów itp. Pracodawca wówczas otrzymuje bardzo cenne informacje dotyczące kandydata do pracy: w jaki sposób organizuje sobie wolny czas, czy jest osobą przedsiębiorczą, w jaki sposób próbuje zaistnieć na rynku pracy, czy jest aktywny, energiczny, w jaki sposób współdziała z innymi itd.

Studia są też dobrym momentem, aby podnosić swoje kompetencje zawodowe, społeczne na wszelkiego rodzaju kursach i szkoleniach. Oferta dla młodzieży uczącej się jest bardzo korzystna, czasem jest możliwość bezpłatnego udziału w zajęciach, często uczelnia finansuje część kosztów. W CV warto umieszczać zdobyte w ten sposób kwalifikacje, ponieważ to również daje informacje pracodawcy z jakim kandydatem ma do czynienia i jakie można wobec niego oczekiwania.

Doświadczenie zawodowe jest bardzo istotnym elementem życiorysu zawodowego. Nie znaczy jednak, że osoby, które chcą po raz pierwszy zdobyć zatrudnienie nie posiadają żadnego doświadczenia, które może się przełożyć na jakość wykonywania obowiązków pracowniczych. Dlatego bardzo ważne jest, aby odpowiednio zaplanować swoją karierę zawodową, a wówczas łatwiej będzie wejść na rynek pracy i konkurować z innymi kandydatami.

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...