Jak zapanować nad tremą podczas rozmowy kwalifikacyjnej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jak zatem postępować w sytuacji rozmowy, aby stres nie sparaliżował nas na tyle, by móc walczyć o swoją pozycję na tle innych kandydatów na to samo stanowisko? Najważniejsze jest to, aby w czasie procesu rekrutacyjnego czuć się w miarę swobodnie, aby stres nie spowodował uczucia ściśnięcia gardła, aby móc porozmawiać z pracodawcą, zapytać o wszystkie interesujące nas aspekty pracy. Niezwykle istotna jest nasza postawa wobec całej sytuacji. Jeśli myślimy i czujemy, że od decyzji pracodawcy o naszym przyjęciu zależy całe nasze życie, to wówczas bardzo trudno będzie opanować zdenerwowanie. Cała nasza uwaga bowiem będzie się skupiała na „ważności” całego przedsięwzięcia. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest częste uczestnictwo w rozmowach kwalifikacyjnych. Możemy wtedy wyuczyć się pewnych zachowań przez powtarzanie ich w kolejnych spotkaniach. Nawet jeśli nie interesuje nas praca w określonym sektorze, to warto złożyć dokumenty aplikacyjne i stawić się na rozmowie. Z każdym kolejnym spotkaniem z potencjalnym pracodawcą będziemy czuć się swobodniej, ponieważ będziemy mieć już doświadczenie dotyczące stawianych przez rekrutera pytań, atmosfery panującej podczas takiej rozmowy, możliwości wykazania się fachową wiedzą, zadawania pytań itd. Jeśli myślimy, że negatywny wynik rekrutacji nie jest czymś złym, a wręcz przeciwnie – daje szansę na poprawienie popełnionych błędów w przyszłości, wówczas trema na pewno będzie mniejsza.
REKLAMA
Kolejnym czynnikiem, który pomoże opanować stres jest dobre przygotowanie do rozmowy. Należy na długo przed spotkaniem zastanowić się na spokojnie nad odpowiedziami na potencjalne pytania. Im bardziej będziemy przygotowani na różne ewentualności, tym swobodniej będziemy czuć się w sytuacji spotkania z pracodawcą.
Następnym czynnikiem jest przekonanie samego siebie, że jesteśmy pełnowartościowym człowiekiem, który z pewnością nie jest gorszy od pracodawcy. Daje to szansę na asertywne poprowadzenie rozmowy, zadawanie pytań, a nie tylko „odpieranie ataków”. Niestety kandydaci bardzo często stawiają się w sytuacji podrzędnej kategorii ludzi, tylko z tego powodu, że obecnie to oni poszukują zatrudnienia..
Przed samą rozmową kwalifikacyjną należy zadbać o odpowiednią ilość snu, estetyczny wygląd, ponieważ za tym najczęściej idzie dobre samopoczucie psychiczne. I najważniejsze, aby nie bać się porażki i negatywnych opinii na nasz temat. Każdy z nas jest tylko człowiekiem i popełnianie błędów może być korzystne, jeśli wyciągniemy z tego wnioski na przyszłość.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat