Jak student może założyć własną działalność gospodarczą?
REKLAMA
REKLAMA
Studenci, którzy mają pomysł na własną działalność mogą skorzystać z pomocy organizacji wspierających młodych przedsiębiorców. Działające przy szkołach wyższych Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości oferują studentom pomoc w każdej dziedzinie związanej z założeniem firmy. Po pierwsze studenci powinni zorientować się, czy przy szkołach istnieją takie organizacje.
REKLAMA
Pomoc Inkubatorów Przedsiębiorczości
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego wspiera rozwój nowych firm zakładanych przez studentów. Działa za pomocą tzw. Inkubatorów Przedsiębiorczości, które nastawione są na rozwój ekonomiczny i socjalny przedsiębiorców, którzy będą mogli samodzielnie finansowo przetrwać na rynkach. Inkubatory są w stanie stworzyć odpowiednie miejsce pracy, znaleźć odpowiednią siedzibę firmy poprzez weryfikację rozwoju gospodarki lokalnej. Swoją pomoc realizują poprzez odpowiedzialny zarząd, który organizuje środki marketingowe w celu wypromowania nowej firmy. Dodatkowo pozyskuje kontakty biznesowe oraz pomaga w uzyskaniu środków finansowych, które są niezbędne dla szybkiego rozwoju przedsiębiorstwa.
Zobacz też: Wsparcie sektora MSP: inkubatory przedsiębiorczości
Umowa pomiędzy studentem a inkubatorem jest zawiązywana na okres 24 miesięcy, którą można zawiesić na 3 miesiące, jednakże wtedy obligatoryjne jest opłacanie składek za prowadzenie firmy.
Założenie firmy w ramach inkubatora
Student, który decyduje się założyć firmę w ramach inkubatora nie jest zobowiązany do rejestracji działalności w urzędzie gminy ani do opłacania składek ZUS. Należy mieć na względzie, iż w takiej sytuacji nie będą realizowane świadczenia za ubezpieczenia zdrowotne i emerytalno-rentowe. Jednakże osoba posiadająca status studenta może korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej ze względu na fakt ubezpieczenia przez rodziców bądź uczelnię. Do założenia firmy w ramach inkubatora wystarczy złożenie wniosku do wybranego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości.
Własna firma bez pomocy inkubatorów
Student może otworzyć własną firmę bez korzystania z pomocy inkubatora. W takiej sytuacji musi złożyć odpowiedni wniosek o założenie działalności i dokonać rejestracji, która jest bezpłatna. We wniosku podaje się najważniejsze dane osobowe, czyli imię, nazwisko, nr dowodu osobistego, PESEL, NIP (REGON, jeśli jest), imiona rodziców, adres zamieszkania i zameldowania oraz nazwa proponowanej firmy. Należy podać datę rozpoczęcia działalności, nie wcześniejszą niż dzień złożenia wniosku oraz numer rachunku bankowego. Wypełniony wniosek składa się w urzędzie gminy. Następnie w ciągu 7 dni od zarejestrowania należy wypełnić zgłoszenie do ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, wypadkowego, zdrowotnego oraz chorobowego i złożyć w ZUSie. Student opłaca składki w takim samym wymiarze jak inni, jednak przez pierwsze dwa lata istnieje możliwość płacenia niższych składek. Składki ZUS opłaca się do 10 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Student może wybrać opłacanie podatku liniowego, kartę podatkową lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jednakże musi poinformować o tym urząd skarbowy wcześniej niż w dniu uzyskania pierwszych przychodów.
Zobacz też: Czy student jest poszukiwanym pracownikiem
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA