Jakie znaczenie ma dla bezrobotnego Krajowy Plan Działań
REKLAMA
REKLAMA
Krajowy Plan Działań określa zasady realizacji Europejskiej Strategii Zatrudnienia w oparciu o inicjatywy samorządu gminy, powiatu, województwa i partnerów społecznych. To głównie one przedstawiają aktualne potrzeby rynkowe i czynnie uczestniczą w jego tworzeniu.
REKLAMA
Krajowy Plan Działań jest uchwalany przez Radę Ministrów, a w jego tworzeniu uczestniczą przede wszystkim minister pracy, minister gospodarki, minister oświaty i minister rozwoju regionalnego.
Krajowy Plan Działań określa w szczególności:
- cele i kierunki działań zgodne z priorytetami polityki państwa w dziedzinie rynku pracy;
- przewidywaną wysokość środków finansowych, w tym Funduszu Pracy oraz budżetu państwa, na dofinansowanie działań wynikających z Krajowego Planu Działań;
- wskaźniki efektywności Krajowego Planu Działań.
REKLAMA
Samorząd województwa na podstawie Krajowego Planu Działań przygotowuje corocznie regionalny plan działań na rzecz zatrudnienia, określający priorytetowe grupy bezrobotnych i innych osób wymagających wsparcia – po zasięgnięciu opinii powiatowych jednostek samorządu terytorialnego oraz partnerów społecznych.
Dla bezrobotnego taki plan ma ogromne znaczenie, ponieważ jest on podstawą dla każdej pomocy, jaką bezrobotny uzyska w Urzędzie Pracy, od poradnictwa zawodowego po pożyczki i refundacje.
Rada Ministrów w ramach Krajowego Planu Działań może przyjąć rządowe programy promocji zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu, mające na celu aktywizację zawodową bezrobotnych.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat