Instytucje rynku pracy Vademcum
REKLAMA
REKLAMA
Jakie są instytucje rynku pracy
Instytucjami rynku pracy wspierającymi bezrobotnych są:
REKLAMA
- publiczne służby zatrudnienia - tworzą organy zatrudnienia wraz z powiatowymi i wojewódzkimi urzędami pracy, urzędem obsługującym ministra właściwego do spraw pracy oraz urzędami wojewódzkimi .
- Ochotnicze Hufce Pracy - są to państwowe jednostki wyspecjalizowane w działaniach na rzecz młodzieży, w szczególności młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, oraz bezrobotnych do 25 roku życia.
- agencje zatrudnienia - są niepublicznymi jednostkami organizacyjnymi świadczącymi usługi w zakresie pośrednictwa pracy, pośrednictwa do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych, poradnictwa zawodowego, doradztwa personalnego i pracy tymczasowej.
- instytucje szkoleniowe - są to publiczne i niepubliczne podmioty prowadzące edukację pozaszkolną.
- instytucje dialogu społecznego - są to organizacje i instytucje zajmujące się problematyką rynku pracy: organizacje związków zawodowych, pracodawców i bezrobotnych oraz organizacje pozarządowe współpracujące z publicznymi służbami zatrudnienia i Ochotniczymi Hufcami Pracy.
- instytucje partnerstwa lokalnego – są to grupy instytucji realizujących na podstawie umowy przedsięwzięcia i projekty na rzecz rynku pracy.
Zobacz także: Jakie instytucje rynku pracy pomagają bezrobotnemu
Zobacz także: Jakie mamy instytucje rynku pracy
Publiczne służby zatrudnienia
Publiczne służby zatrudnienia tworzą organy zatrudnienia wraz z powiatowymi i wojewódzkimi urzędami pracy, urzędem obsługującym ministra właściwego do spraw pracy oraz urzędami wojewódzkimi. W skład publicznych służb zatrudnienia w Polsce wchodzi 16 wojewódzkich urzędów pracy oraz 338 powiatowych urzędów pracy i ich filie. Co oznacza, że publiczne służby zatrudnienia to po prostu urzędy pracy.
Do zadań urzędów pracy należą:
- realizacja programów promocji zatrudnienia oraz aktywizacji osób bezrobotnych,
- udzielanie pomocy bezrobotnym i poszukującym pracy w znalezieniu pracy, a także pracodawcom w pozyskaniu pracowników,
- rejestrowanie bezrobotnych i poszukujących pracy,
- wdrażanie tzw. instrumentów rynku pracy,
- przyznawanie i wypłacanie zasiłków oraz innych świadczeń dla osób bezrobotnych,
- świadczenie usług EURES (siec europejskich ofert pracy) we współpracy z wojewódzkimi urzędami pracy.
Zobacz także: Czym są publiczne służby zatrudnienia
Ochotnicze Hufce Pracy
Ochotnicze Hufce Pracy to państwowa jednostka budżetowa nadzorowana przez ministra właściwego do spraw pracy, obecnie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. OHP wykonują zadania Państwa w zakresie zatrudnienia oraz przeciwdziałania marginalizacji i wykluczeniu społecznemu młodzieży, a także zadania w zakresie jej kształcenia i wychowania.
Do głównych zadań OHP należy:
- wspomaganie systemu oświaty poprzez aktywizację społeczną, zawodową i ekonomiczną młodzieży,
- podejmowanie działań zmierzających do podwyższania kwalifikacji zawodowych lub przekwalifikowania,
- wspieranie inicjatyw służących przeciwdziałaniu bezrobociu i wychowaniu w procesie pracy, w tym organizowanie zatrudnienia oraz organizowanie międzynarodowej współpracy młodzieży.
Zobacz także: Czym zajmują się Ochotnicze Hufce Pracy
Agencje zatrudnienia
Agencje zatrudnienia są niepublicznymi jednostkami organizacyjnymi świadczącymi usługi w zakresie pośrednictwa pracy, pośrednictwa do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych, poradnictwa zawodowego, doradztwa personalnego i pracy tymczasowej. W Polsce funkcjonują agencje zatrudnienia:
- agencje pośrednictwa pracy,
- agencje doradztwa personalnego,
- agencje poradnictwa zawodowego,
- agencje pracy tymczasowej.
Agencje pośrednictwa pracy udzielają pomocy osobom w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej oraz pracodawcom w pozyskaniu pracowników o poszukiwanych kwalifikacjach zawodowych.
Agencje doradztwa personalnego prowadzą analizy zatrudnienia u pracodawców, określające kwalifikacje pracowników i ich predyspozycje oraz inne cechy niezbędne do wykonywania określonej pracy.
Agencje poradnictwa zawodowego udzielają pomocy w wyborze odpowiedniego zawodu i miejsca zatrudnienia.
Agencje pracy tymczasowej zatrudniają pracowników tymczasowych i kierują ich oraz osoby niebędące pracownikami do pracodawcy użytkownika w celu wykonywania pracy tymczasowej.
Zobacz także: Czym zajmują się agencje zatrudnienia
Instytucje szkoleniowe
Instytucjami szkoleniowymi są publiczne i niepubliczne podmioty prowadzące na podstawie odrębnych przepisów edukację pozaszkolną. Instytucja szkoleniowa oferująca szkolenia dla bezrobotnych i poszukujących pracy może uzyskać zlecenie finansowane ze środków publicznych na prowadzenie tych szkoleń po wpisie do rejestru instytucji szkoleniowych.
Zobacz także: Czym są instytucje szkoleniowe
Instytucje dialogu społecznego
Instytucjami dialogu społecznego są organizacje i instytucje zajmujące się problematyką rynku pracy: organizacje związków zawodowych, pracodawców i bezrobotnych oraz organizacje pozarządowe współpracujące z publicznymi służbami zatrudnienia i Ochotniczymi Hufcami Pracy. Polityka rynku pracy realizowana przez władze publiczne opiera się na dialogu i współpracy z partnerami społecznymi, w szczególności w ramach:
- działalności rad zatrudnienia;
- partnerstwa lokalnego;
- uzupełniania i rozszerzania oferty usług publicznych służb zatrudnienia przez partnerów społecznych i agencje zatrudnienia.
Zobacz także: Czym zajmują się rady zatrudnienia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat