Ustawa o zatrudnieniu wspomaganym – osoby uprawnione i procedura

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Ustawa o zatrudnieniu wspomaganym – osoby uprawnione i procedura. / fot. Shutterstock / fot. Shutterstock
Projekt ustawy o zatrudnieniu wspomaganym dotyczy osób niepełnosprawnych biernych zawodowo. Zatrudnienie wspomagane będzie polegało na przydzieleniu trenera pracy do niepełnosprawnego narażonego na wykluczenie z rynku pracy. Trener ma na celu wsparcie w znalezieniu i utrzymaniu pracy. Jaka jest procedura zatrudnienia wspomaganego?

Zatrudnienie wspomagane

Pomimo wzrostu udziału osób niepełnosprawnym w rynku pracy, konieczne jest wspomaganie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, szczególnie tych posiadających schorzenia szczególnie utrudniające podjęcie aktywności zawodowej – całościowe zaburzenia rozwojowe, chorobę psychiczną, epilepsję, choroby narządu wzroku, zaburzenia mowy i choroby słuchu. Ponadto ustawa ma zapewniać stałość finansowania zatrudnienia wspomaganego. Co więcej, ujednolica standardy świadczenia usług i oznacza długość trwania poszczególnych etapów zatrudnienia wspomaganego, a także wylicza wymagania w stosunku do trenera pracy i ujednolica standardy jego pracy. Plan prac przewiduje wejście w życie ustawy w II kwartale 2019 r.

Zatrudnienie wspomagane ma za zadanie uzupełnić rozwiązania stosowane w ramach obowiązującej dotychczas rehabilitacji zawodowej. Osoba niepełnosprawna ma pracować indywidualnie z tzw. trenerem pracy, który w całym procesie zatrudniania bierze pod uwagę jej zdanie.

Procedura zatrudniania wspomaganego ma się odbywać we współpracy z pracodawcami, instytucjami rynku pracy oraz podmiotami realizującymi zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + PDF.

Wdrażanie osoby niepełnosprawnej na rynek pracy dzieli się na 3 etapy:

  1. Przygotowanie do pracy
  2. Wsparcie w miejscu pracy
  3. Monitoring

Etap I - Przygotowanie do pracy

W ramach etapu I „Przygotowanie do pracy” wyróżnia się zaangażowanie czyli włączenie danej osoby do zatrudnienia wspomaganego, oznaczenie potrzeb, trudności i możliwości w zakresie znalezienia, podjęcia i utrzymania zatrudnienia przez osobę uprawnioną. Następnie tworzy się profil zawodowy, co pozwala na ustalenie koniecznego wsparcia. Identyfikuje się umiejętności, kompetencje oraz predyspozycje konkretnej osoby. Takie działanie umożliwia jej aktywny wybór pracy w zgodzie z zainteresowaniami, aspiracjami, potrzebami, możliwościami i doświadczeniem.

Kolejnym krokiem ma być poszukiwanie pracy. Wsparcie polega tutaj na stworzeniu dokumentów aplikacyjnych, przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej, pomocy w korzystaniu z usług i instrumentów rynku pracy, poszukiwaniu i kontakcie z pracodawcami, a także przekonywaniu pracodawców o korzyściach z zatrudnienia osoby niepełnosprawnej.

Po znalezieniu pracy dochodzi do podjęcia zatrudnienia. Zasady współpracy ustalają nie 2, lecz 3 osoby - osoba uprawniona, pracodawca i trener. Trener wspiera ponadto zarówno niepełnosprawnego jak i pracodawcę w procederach zatrudnienia.

Etap I powinien trwać maksymalnie 24 miesiące i kończy się w dniu zatrudnienia osoby niepełnosprawnej.

Etap II - Wsparcie w miejscu pracy

Kolejnym etapem zatrudnienia wspomaganego jest wsparcie w miejscu pracy, które polega na:

  1. zapoznaniu osoby uprawnionej z warunkami pracy oraz obowiązkami na stanowisku pracy,
  2. udzielaniu osobie uprawnionej i pracodawcy pomocy w adaptacji w miejscu pracy.
     

Przewiduje się, że etap II może trwać maksymalnie 4 miesiące i kończy się wraz z uzyskaniem przez osobę niepełnosprawną zdolności do samodzielnego utrzymania zatrudnienia.

Etap III - Monitoring

Ostatnim etapem zatrudnienia wspomaganego jest monitoring. Wsparcie polega tu przede wszystkim na monitorowaniu sytuacji osoby uprawnionej w okresie zatrudnienia. Trener pracy dokonuje okresowych ocen osoby uprawnionej, dzięki którym kontroluje jakość pracy, poziom zaangażowania i motywacji. Ponadto trener skupia się na podejmowaniu takich działań, które pomogą utrzymać się osobie niepełnosprawnej w zatrudnieniu.

Ostatni etap zatrudnienia może trwać maksymalnie 12 miesięcy. Ustawa wprowadza jednak możliwość jego wydłużenia. W wyjątkowych przypadkach, po decyzji powiatowego urzędu pracy, może on zostać przedłużony o czas niezbędny do jego realizacji. Łącznie czas wszystkich trzech etapów wspierania osoby niepełnosprawnej w usłudze nie powinien być dłuższy od 40 miesięcy.

Dal kogo?

Zatrudnienie wspomagane dedykuje się osobom niepełnosprawnym , które mają najtrudniej wejść na rynek pracy i które potrzebują pomocy na każdym z trzech etapów, aby takie zatrudnienie i utrzymanie zatrudnienia doszło do skutku. Określa się więc, że z pomocy trenera pracy mogą skorzystać osoby, w odniesieniu do których orzeczono:

  1. upośledzenie umysłowe, chorobę psychiczną, epilepsję, chorobę narządu wzroku, całościowe zaburzenia rozwojowe lub zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu – w przypadku zaliczenia ich do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności lub
  2. upośledzenie umysłowe, chorobę psychiczną, epilepsję lub całościowe zaburzenia rozwojowe – w przypadku zaliczenia ich do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Oceny czy dana osoba wymaga wsparcia we wszystkich trzech etapach zatrudnienia będzie dokonywał powiatowy urząd pracy. Może skorzystać w tym celu z pomocy trenera pracy. Jeśli dana osoba kwalifikuje się do usługi zatrudnienia wspomaganego, urząd pracy wydaje stosowne skierowanie i rekomenduje agencję zatrudnienia wspomaganego, która aktualnie ma wolne miejsca.

Agencje zatrudnienia wspomaganego

Podmiotem realizującym zatrudnienie wspomagane będą agencje zatrudnienia wspomaganego. Mogą utworzyć je gminy, powiaty lub organizacje pozarządowe niedziałające w celu osiągnięcia zysku. Zadaniem statutowym musi być rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych. Taki podmiot powinien być wyodrębniony organizacyjnie i finansowo, wpisany do rejestru agencji i świadczący usługę zatrudnienia wspomaganego.

Źródło:

Projekt ustawy o zatrudnieniu wspomaganym

Prawo
Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Czasu jest mało
18 lip 2024

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. A wszystko przez nabycie prawa do emerytury. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Wydaje się to wątpliwe, jednak środowisko nauczycielskie nie rezygnuje ze swoich starań.

Prezydent skierował do TK nowelę Kodeksu wyborczego - chodzi o głosowanie korespondencyjne
18 lip 2024

Nowela Kodeksu wyborczego trafi do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Prezydent Andrzej Duda zarzuca, że wyłączające możliwości głosowania korespondencyjnego  wyborach samorządowych dla osób podlegających kwarantannie czy izolacji jest niezgodne z Konstytucją. 

Babciowe od 1 października. Pierwsze wypłaty jednak nie od razu
18 lip 2024

Wnioski o przyznanie babciowego, czyli do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października 2024 r. Pierwsze pieniądze mają zostać wypłacone rodzicom do końca roku, w listopadzie i grudniu. ZUS ma być gotowy do obsługi wniosków i wypłaty świadczeń.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu
18 lip 2024

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

Popularny lek teraz dostępny bez recepty. Decyzję podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych
18 lip 2024

Popularny lek na potencję teraz dostępny bez recepty. Decyzję w tej sprawie podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, który zmienił kategorię dostępności leku z Rp na OTC. To oznacza, że do zakupu nie jest potrzebne zalecenie lekarza.

Kolorowe paski na zgrzewach tubek past do zębów i innych kosmetyków. Czy wiesz co znaczą? Ekspert obala mity
18 lip 2024

Badania pokazują, że 76,9% dorosłych Polaków nie zna znaczenia kolorowych pasków na tubkach past do zębów. Natomiast tylko 7,9% ankietowanych uważa, że wie, o czym one mówią. Natomiast 15,2% badanych twierdzi, że nie pamięta, o co w tym chodzi. Autorzy raportu przekonują, że choć na pierwszy rzut oka temat wygląda dość błaho, to długofalowo wprowadzeni w błąd konsumenci mogą na tym zdrowotnie ucierpieć. Raport obala też mity, że wyżej wskazane paski przynoszą konsumentom jakieś istotne informacje o składzie bądź innych aspektach past do zębów. Jedocześnie eksperci dodają, że właściwie nie mają one żadenego znaczenia, bo są to tylko i wyłącznie oznaczenia o charakterze drukarskim.

Obawa przed sztuczną inteligencją. Czy AI pozbawi nas pracy?
18 lip 2024

Technologia może pomóc w obliczu zmniejszania się siły roboczej spowodowanego starzeniem się populacji. Jednak prawie połowa respondentów spodziewa się, że sztuczna inteligencja zmniejszy dostępność miejsc pracy - poinformowano w raporcie Allianz Trade.

Tylko ZUS czy również OFE ma gromadzić składki? Oświadczenie tylko do 31 lipca. Ważna decyzja dla mężczyzn przed 55 r. życia i kobiet przez 50. urodzinami
18 lip 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że tylko do 31 lipca 2024 r. mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, a kobiety 50 lat mogą kolejny raz zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE. Zmiana decyzji wymaga złożenia specjalnego oświadczenia ZUS-US-OFE-03.

4-dniowy tydzień pracy sprawdza się za granicą. Polscy pracodawcy są sceptyczni
18 lip 2024

Polscy pracodawcy nie palą się do skrócenia tygodniowego czasu pracy, a 51 proc. uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. W programach pilotażowych przeprowadzonych w innych krajach odnotowano m.in. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców. Krótszy czas pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie już 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość.

Mój Prąd 6.0 - wnioski od 2 września 2024 r. Dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej przyłączonej po 1 sierpnia 2024 r. tylko z magazynem energii i rozliczanej w systemie net-billing
18 lip 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało założenia programu Mój Prąd 6.0. Dofinansowanie otrzymają tylko takie mikroinstalacje fotowoltaiczne (PV), zgłaszane do przyłączenia do sieci po 1 sierpnia 2024 r., które będą współdziałać z magazynem energii i będą rozliczane w systemie net-billing. Nabór wniosków zaczyna się 2 września br.

pokaż więcej
Proszę czekać...