Czym jest zakład aktywności zawodowej
REKLAMA
REKLAMA
Jakie podmioty są uprawione do utworzenia zakładu aktywności zawodowej ?
REKLAMA
- powiat,
- gmina,
- fundacja,
- stowarzyszenie,
- inna organizacja społeczna, której statutowym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych.
Jakie warunki należy spełnić ?
Utworzenie zakładu i uzyskanie statusu zakładu aktywności zawodowej związane jest ze spełnieniem wielu warunków, takich jak:
- zatrudnianie co najmniej 70 % (z ogólnej liczby osób zatrudnionych w zakładzie) osób niepełnosprawnych, w szczególności skierowanych do pracy przez powiatowe urzędy pracy:
- zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności,
- zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobą psychiczną, w tym osób, w stosunku do których rada programowa warsztatów terapii zajęciowej zajęła stanowisko uzasadniające podjęcie zatrudnienia i kontynuowanie rehabilitacji zawodowej w warunkach pracy chronionej. Jednakże wskaźnik zatrudnienia osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności nie może być wyższy niż 35%,
- przystosowanie obiektów i pomieszczeń użytkowanych przez zakład aktywności zawodowej do przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Ważnym elementem jest także uwzględnienie potrzeb zatrudnionych w zakładzie osób niepełnosprawnych w zakresie przystosowania ich stanowisk pracy oraz pomieszczeń higieniczno-sanitarnych (toalet, stołówek) i ciągów komunikacyjnych,
- uzyskanie pozytywnej opinii starosty o potrzebie utworzenia zakładu aktywności zawodowej na danym terenie,
- przeznaczanie uzyskanych dochodów na zakładowy fundusz aktywności.
Zobacz również: Na co przeznaczane są środki z Funduszu Pracy
Kto wydaje decyzję w sprawie przyznania statusu zakładu aktywności zawodowej?
Decyzję w sprawie przyznania statusu zakładu pracy chronionej lub zakładu aktywności zawodowej, potwierdzającą spełnianie ww. warunków wydaje wojewoda.
Do czego obowiązany jest prowadzący zakład aktywności zawodowej ?
- poinformować wojewodę o każdej zmianie dotyczącej spełnienia warunków i realizacji obowiązków, w terminie 14 dni od daty tej zmiany;
- przedstawiać wojewodzie półroczne informacje, dotyczące spełniania tych warunków.
REKLAMA
Prowadzący zakład aktywności zawodowej w stosunku do tego zakładu jest zwolniony z: podatków ( nie dotyczy podatku od gier, od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, cła, podatków dochodowych, podatku od środków transportowych); z podatków od nieruchomości, rolnego i leśnego - na zasadach określonych w przepisach odrębnych, z podatku od czynności cywilnoprawnych - jeżeli czynność przez niego dokonana pozostaje w bezpośrednim związku z prowadzeniem zakładu oraz od opłat z wyjątkiem opłaty skarbowej i opłat o charakterze sankcyjnym.
Szczegółowe kwestie dotyczące tworzenia i funkcjonowania zakładów aktywności zawodowej zawarte zostały w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 grudnia 2007 r. w sprawie zakładów aktywności zawodowej.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 grudnia 2007 r. w sprawie zakładów aktywności zawodowej.
Zobacz również serwis: Bezrobotny
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA