Czy bezrobotny może nie przyjąć oferty z urzędu pracy
REKLAMA
REKLAMA
Powiatowy urząd pracy
REKLAMA
Rejestracją bezrobotnych i poszukujących pracy oraz prowadzeniem rejestru tych osób zajmują się powiatowe urzędy pracy. Bezrobotny ma obowiązek zgłaszania się do właściwego PUP w wyznaczonych terminach w celu potwierdzenia swojej gotowości do pracy i uzyskania informacji o możliwościach zatrudnienia lub szkolenia.
Pozbawienie statusu bezrobotnego
Zgodnie z przepisami ustawy a dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy starosta pozbawia statusu bezrobotnego, bezrobotnego który bez uzasadnionej przyczyny odmówił przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy zarobkowej, wykonywania prac interwencyjnych lub robót publicznych albo udziału w szkoleniu, stażu bądź przygotowaniu zawodowym.
Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe
Uzasadniona przyczyna
Jeśli bezrobotny wykaże, że jego stan zdrowia nie pozwala na podjęcie wskazanego przez urząd pracy zatrudnienia lub uczestniczenia w zajęciach dokształcających, wówczas zachowa status bezrobotnego. Decydująca jest tutaj opinia lekarza. Wydaje on zaświadczenie, w którym wskazuje, że podjęcie danego zatrudnienia przez bezrobotnego nie służyłoby jego zdrowiu. Może też podać, że dana osoba ze względu na swój stan zdrowia nie może wykonywać pracy zgodnej z wyuczonym przez nią zawodem. Nie jest jednak konieczne podawanie konkretnego schorzenia.
Taki dokument nie jest zwolnieniem lekarskim w związku z tym nie musi być wystawiany na specjalnym druku ani formularzu.
Należy podkreślić, że osoba bezrobotna za każdym razem gdy urząd przedstawi jej ofertę zatrudnienia, co do której ma obawy, że jest niegodna z jej stanem zdrowia, musi poświadczyć to u lekarza. Tak więc jedno zaświadczenie dotyczy jednej oferty pracy.
Zobacz również serwis: Praca kobiet
Kolejną przyczyną uzasadniającą odmowę przyjęcia oferty pracy może być również czas dojazdu do miejsca pracy. Jeśli łączny czas dojazdu do i z miejsca pracy środkami transportu zbiorowego przekracza 3 godziny wówczas osoba bezrobotna może odmówić podjęcia takiej pracy bez żadnych ujemnych konsekwencji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat