REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Instytucje rynku pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

4 bony dla bezrobotnych do 30 roku życia

Bony dla bezrobotnych do 30 roku życia przyznaje urząd pracy. Są 4 rodzaje bonów dla młodych bezrobotnych: szkoleniowy, stażowy, zatrudnieniowy, na zasiedlenie. Czym się różnią?

Indywidualny Plan Działania, czyli IPD

Czym jest Indywidualny Plan Działania, czyli IPD? W jaki sposób może pomóc osobom bezrobotnym i poszukującym pracy?

Stypendium z tytułu podjęcia dalszej nauki - dla kogo wsparcie?

Celem stypendium z tytułu podjęcia dalszej nauki jest wsparcie osób bezrobotnych, chcących podjąć dalszą naukę w celu podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych i zwiększenia szans na znalezienie pracy. Kto może ubiegać się o tę formę wsparcia z urzędu pracy? Jakie warunki należy spełnić?

27 stycznia - Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia

27 stycznia to Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia. Początek tych służb sięga 1919 r., kiedy to Józef Piłsudski podpisał Dekret o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami. Kim są pracownicy publicznych służb zatrudnienia?

REKLAMA

Formy pomocy dla bezrobotnych

Bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy mogą liczyć na szereg form pomocy w znalezieniu pracy. Wsparcie przysługuje również pracodawcom zatrudniającym takie osoby. Z jakich instrumentów aktywizujących można skorzystać?

Dodatek aktywizacyjny 2019 - warunki, kwota, wniosek, zmiana pracy

Dodatek aktywizacyjny może otrzymać osoba zarejestrowana jako bezrobotna, która z własnej inicjatywy bądź w wyniku skierowania przez doradcę klienta podejmuje pracę. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać to świadczenie? Ile w 2019 r. wynosi dodatek aktywizacyjny? Jak złożyć wniosek? Czy zmiana pracy pozbawia prawa do dodatku?

Agencje zatrudnienia wspomaganego i trenerzy pracy

Powstanie agencji zatrudnienia wspomaganego finansowanych przez państwo przewiduje projekt ustawy o zatrudnieniu wspomaganym. W ramach agencji będą działali trenerzy pracy, którzy pomogą osobom niepełnosprawnym znaleźć i utrzymać pracę.

Trener pracy pomoże niepełnosprawnym zagrożonym wykluczeniem zawodowym

Trener pracy pomoże znaleźć i utrzymać pracę osobom niepełnosprawnym narażonym na wykluczenie zawodowe. Należą do nich przede wszystkim: osoby, w stosunku do których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe czy choroby narządu wzroku, jak również zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu oraz epilepsję.

REKLAMA

Ustawa o zatrudnieniu wspomaganym – osoby uprawnione i procedura

Projekt ustawy o zatrudnieniu wspomaganym dotyczy osób niepełnosprawnych biernych zawodowo. Zatrudnienie wspomagane będzie polegało na przydzieleniu trenera pracy do niepełnosprawnego narażonego na wykluczenie z rynku pracy. Trener ma na celu wsparcie w znalezieniu i utrzymaniu pracy. Jaka jest procedura zatrudnienia wspomaganego?

Zatrudnienie niepełnosprawnych - formy wsparcia

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych wspierane jest obecnie różnymi formami pomocy. Należą do nich m.in.: dofinansowanie do wynagrodzenia, dotacje na utworzenie i wyposażenie stanowiska pracy, refundacja składek na ubezpieczenie społeczne, dofinansowywanie tworzenia i późniejszej działalności Zakładów Aktywności Zawodowej oraz wspieranie działalności Zakładów Pracy Chronionej.

Bon zasiedleniowy, stażowy, szkoleniowy i zatrudnieniowy

Najbardziej popularnymi formami aktywizacji zawodowej w 2018 r. były bony na zasiedlenie, stażowe, szkoleniowe i zatrudnieniowe. Skorzystało z nich 176,3 tys. bezrobotnych. Na czym polega każdy z nich?

Nowa ustawa o rynku pracy 2019 - jakie zmiany wprowadzi?

Nowa ustawa o rynku pracy jest w końcowej fazie konsultacji. Nowe przepisy zastąpią dotychczasową ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Do głównych zmian jakie wprowadzą nowe przepisy zaliczyć możemy likwidację profilowania oraz limitów wiekowych. Ustawodawca nie zapomniał również o pracodawcach, kierując do nich wsparcie w postaci np. bonu ofertowego.

Bon ofertowy - nowa ustawa o rynku pracy 2019

W przestrzeni publicznej pojawił się projekt nowej ustawy o rynku pracy, która zastąpić ma obecnie obowiązującą ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Do nowości proponowanych przez MRPiPS zaliczamy nie tylko większy zasiłek dla bezrobotnych, czy zmiany w profilowaniu ale także i wprowadzenie wsparcia w postaci tzw. bonu ofertowego. Komu przysługiwać będzie bon ofertowy i na co będzie mógł zostać wykorzystany?

Nowa ustawa o rynku pracy a bon stażowy, zasiedleniowy i szkoleniowy – co się zmieni?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opracowało projekt nowej ustawy o rynku pracy. Celem nowych przepisów jest dostosowanie instytucji rynku pracy do współczesnego rynku pracy, w którym bezrobocie stale się zmniejsza. Zmiany nie ominęły także instrumentów aktywizacji bezrobotnych w postaci bonów – co się zmieni?

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych i zmiany w profilowaniu? Nadchodzi nowa ustawa o rynku pracy

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych i zmiany w profilowaniu - oto jedynie przykładowe rozwiązania proponowane w nowej ustawie o rynku pracy. Celem zmian ma być zwiększenie efektywności urzędów pracy, a także aktywizacja osób długotrwale bezrobotnych.

Czym są prace społecznie użyteczne?

Prace społecznie użyteczne to instytucja rynku pracy przewidziana dla bezrobotnych niekorzystających z zasiłku, którzy jednocześnie korzystają ze świadczeń pomocy społecznej. Osoba zatrudniona przy pracach społecznie użytecznych otrzymuje nie mniej niż 8,10 zł za godzinę pracy.

Aktywizacja zawodowa w 2014 r.

Aktywizacja zawodowa osób młodych oraz tych w wieku 50+ to główne cele nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która weszła w życie 27 maja 2014 roku (tj. we wtorek). Czy dofinansowanie dla pracodawców zatrudniających pracowników młodych lub w wieku 50+ przyczyni się do ich aktywizacji zawodowej?

Instytucje rynku pracy Vademcum

Instytucje rynku pracy realizują zadania państwa w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej. Ich celem jest dążenie do pełnego i produktywnego zatrudnienia.

Jakie instytucje rynku pracy pomagają bezrobotnemu

Do instytucji rynku pracy, które pomagają osobom bezrobotnym należą: publiczne służby zatrudnienia, Ochotnicze Hufce Pracy, agencje zatrudnienia, instytucje szkoleniowe, instytucje dialogu społecznego oraz instytucje partnerstwa lokalnego.

Czym jest zakład aktywności zawodowej

Gmina, powiat oraz fundacja, stowarzyszenie lub inna organizacja społeczna, której statutowym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych, może po spełnieniu odpowiednich warunków utworzyć wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostkę i uzyskać dla tej jednostki status zakładu aktywności zawodowej.

Czy bezrobotny może nie przyjąć oferty z urzędu pracy

Skuteczna walka z bezrobociem to duże wyzwanie dla państwa. Prowadzenie polityki zmierzającej do pełnego i produktywnego zatrudnienia wcale nie jest takie łatwe. Oprócz dobrej woli państwa muszą również istnieć chęci do podjęcia pracy po stronie osób bezrobotnych, a zdarza się, że odrzucają oni oferty z urzędu pracy bez uzasadnionej przyczyny.

Środki na podjęcie działalności gospodarczej przez bezrobotnego

Jedną z form wsparcia proponowaną przez urzędy pracy osobom bezrobotnym jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej.

Na co przeznaczane są środki z Funduszu Pracy


Fundusz Pracy jest funduszem, którego głównym zadaniem jest przeciwdziałanie bezrobociu. Pozostaje od w dyspozycji Ministerstwa Praca, a jego budżet stanowią przede wszystkim składki obowiązkowe płacone przez pracowników.

Kto to jest lider klubu pracy


Osoby bezrobotne aktywnie korzystające z pomocy urzędu pracy na pewno na swojej drodze spotkały lidera klubu pracy.

Co to jest system EURES i kim jest dorada EURES


Będąc osobą bezrobotną należy pamiętać, że urzędy pracy mają bardzo wiele do zaoferowania, trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać i kogo szukać. A jeżeli już ktoś planuje rozpocząć pracę za granicą, to na pewno spotkał się z nazwą EURES.

Prace interwencyjne


Prace interwencyjne to prace wykonywane na rzecz konkretnego pracodawcy, wskutek skierowania urzędu pracy. Skierowanie takie mogą otrzymać osoby, które są w szczególnej sytuacji na rynku pracy.

Jakie znaczenie ma dla bezrobotnego Krajowy Plan Działań


Zadania państwa w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej są realizowane na podstawie uchwalanego przez Radę Ministrów Krajowego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia.

Kim jest doradca zawodowy


Bezrobotny, który chce uzyskać informacje w zakresie poradnictwa zawodowego i informacji zawodowej powinien w pierwszej kolejności zgłosić się do doradcy zawodowego, gdyż to on jest najbardziej kompetentną osobą w tym zakresie.

Kluby pracy


Kluby pracy mają za zadanie pomóc bezrobotnym w aktywnym poszukiwaniu pracy i są one tworzone przez powiatowe urzędy pracy.

Prace społecznie użyteczne

Prace społecznie użyteczne wykonywane są przez osoby bezrobotne, które nie maja przyznanego prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Centra aktywizacji zawodowej

Od początku lutego 2009 roku weszła w życie zmiana ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która powołała do życia centra aktywizacji zawodowej. Mają ona pomóc osobom bezrobotnym poszukiwanie pracy.

Czym są publiczne służby zatrudnienia


Publiczne służby zatrudnienia to ogólnie rzecz biorąc wszystkie urzędy i instytucje w państwie, które są odpowiedzialne za obsługę osób bezrobotnych.

Czym zajmują się Ochotnicze Hufce Pracy

Ochotnicze Hufce Pracy wykonują zadania państwa w zakresie zatrudnienia, przeciwdziałania marginalizacji i wykluczeniu społecznemu młodzieży, kształcenia i wychowania młodzieży.

Czym zajmują się agencje zatrudnienia

Agencje zatrudnienia prowadzą działalność w zakresie pośredniczenia pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego oraz pracy tymczasowej.

Czym są instytucje szkoleniowe

Instytucje szkoleniowe prowadzi szkolenia dla osób bezrobotnych oraz poszukujących pracy.

Czym zajmują się rady zatrudnienia

Polityka rynku pracy realizowana przez władze publiczne opiera się na dialogu i współpracy z partnerami społecznymi, w szczególności w ramach działalności rad zatrudnienia.

Jakie mamy instytucje rynku pracy

Instytucje rynku pracy mają za zadanie zmniejszanie liczby osób bezrobotnych. Realizują swoje cele poprzez programy zmierzające do zwiększenia zatrudnienia, programy doszkalające dla osób bezrobotnych.

REKLAMA