Najatrakcyjniejszy benefit dla pracownika? Pokolenie Z redefiniuje priorytety
REKLAMA
REKLAMA
- Na co zwracają uwagę osoby przeglądające oferty pracy?
- Elastyczność ważna dla generacji Z
- Psycholog w pracy ważniejszy niż ubezpieczenie na życie
- O badaniu
Na co zwracają uwagę osoby przeglądające oferty pracy?
Badanie Pracuj.pl pokazuje, że w kwestii benefitów pozapłacowych największe znaczenie mają: atrakcyjny pakiet opieki medycznej, elastyczne godziny pracy i ubezpieczenie na życie. Jednak w przypadku pokolenia Z priorytety wyglądają inaczej. Na pierwszym miejscu grupa ta wskazuje na elastyczne godziny pracy (52%), za nimi znalazły się dodatkowe dni wolne (49%) oraz dostęp do szkoleń i kursów finansowanych przez pracodawcę (46%).
REKLAMA
Elastyczność ważna dla generacji Z
Z badania wynika, iż młodzi pracownicy cenią sobie możliwość pracy hybrydowej lub zdalnej, a także elastyczne formy zatrudnienia. Elementem długofalowego planowania kariery jest rozwój. Istotnym benefitem dla 46% badanych w wieku 18-24 jest dostęp do szkoleń i kursów finansowanych przez pracodawcę (wśród osób w wieku 45-54 lata ten odsetek wynosi 32%).
Psycholog w pracy ważniejszy niż ubezpieczenie na życie
REKLAMA
Ważnym świadczeniem dla przedstawicieli pokolenia Z jest dostęp do psychologa w miejscu pracy. Tak uważa 30% osób w wieku 18-24 lata. Okazuje się, że to ponad trzykrotnie więcej niż w grupie 55–65 lat, gdzie odsetek ten wynosi zaledwie 7%.
Jak komentuje Agata Grzejda, ekspertka ds. komunikacji wewnętrznej w Grupie Pracuj, pokolenie Z znacznie częściej niż starsze generacje otwarcie mówi o swoich emocjach, a także o potrzebie zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. „Dla tej grupy pracowników kluczowe są nie tylko wynagrodzenie i stabilność, ale także kultura organizacyjna sprzyjająca dobremu samopoczuciu” – podkreśla ekspertka.
O badaniu
Badanie „Jakie benefity przyciągają najmłodszych pracowników” zostało przeprowadzone w grudniu 2024 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI wykonano na próbie 2059 Polaków w wieku 18–65. Struktura próby była kontrolowana biorąc pod uwagę płeć, wiek i wielkość miejscowości zamieszkania odpowiadających.
Źródło: Pracuj.pl
Polecamy: Podstawa wymiaru zasiłków chorobowych. Zasady ustalania
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA