O pracy w Polsce dla cudzoziemców – ważne zmiany

Wanda Sielewicz
Prawnik specjalizujący się w sprawach frankowiczów i odszkodowaniach dla osób represjonowanych
rozwiń więcej
O pracy w Polsce dla cudzoziemców – ważne zmiany/Fot. Shutterstock / fot.Shutterstock
Polski rynek pracy otwiera się coraz bardziej na cudzoziemców. Jakich korzystnych zmian mogą niektórzy się z nich spodziewać, gdy zechcą podjąć u nas pracę w 2021 roku?

Coraz więcej obcokrajowców chce w Polsce pracować

Polska jest absolutnym rekordzistą, jeśli chodzi o pracujących tu imigrantów. W 2019 przybyło do nas najwięcej cudzoziemców w całej Unii Europejskiej – aż 2 106 101. Większość z nich przyjeżdża, by podjąć u nas pracę.

Polski rynek pracy powoli nasyca się pracownikami fizycznymi zza wschodniej granicy. Coraz bardziej czują się tu jak u siebie, zostają na dłużej, a wielu z nich decyduje się legalizować swój pobyt.

To właśnie w ostatnich pięciu latach dało się zaobserwować największy wzrost legalnego zatrudnienia wśród obcokrajowców. W 2020 roku, według danych ZUS, aż 725 tys. z nich było zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalnego.

431 tys. posiadało umowę o pracę. Niespełna 3% płatników składek to osoby, które założyły jednoosobową działalność gospodarczą. (W polskim systemie prawnym tak naprawdę tylko nieliczni cudzoziemcy mogą prowadzić taką działalność – istnieje bowiem wiele obostrzeń, o czym za chwilę). Pozostali, którzy płacili składki na ZUS, byli zatrudnienie na umowę-zlecenie.

¾ zarejestrowanych w ZUS stanowili Ukraińcy, co nie dziwi, bo to najliczniejsza nacja, która przybywa do Polski pracować. To najczęściej ludzie młodzi, których znaczny odsetek może już u nas pozostanie na stałe i założy rodziny.

Na kogo otwiera się polski rynek pracy?

Grudniowa nowelizacja ustawy o cudzoziemcach wprowadziła korzystne zmiany dla przedstawicieli wykwalifikowanych zawodów. Osoby wykonujące zawody medyczne oraz uczestnicy programu Poland.Business Harbour skierowanego do Białorusinów pracujących w innowacyjnych branżach nie potrzebują już zezwolenia na pracę.

Z takiego zezwolenia zwolnione są również osoby przebywające w Polsce na wizach humanitarnych. Jak widać, w dużym stopniu nowelizacja z grudnia jest ukłonem w stronę Białorusinów, którzy uciekają przed reżimem.

Przypomnę jeszcze, że zezwolenia na pracę nie potrzebują również osoby, które mają zezwolenie na pobyt czasowy:

  • by w Polsce studiować,
  • w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji,
  • są członkami rodziny obywatela Polski,
  • są ofiarami handlu ludźmi
  • lub posiadają Kartę Polaka.

Wszyscy pozostali potrzebują zezwolenia, które jest ważne przez czas określony, maksymalnie do 3 lat. Ważne! Osoby, które otrzymały zezwolenie na pobyt w związku z pracą, w przypadku jej utraty muszą to koniecznie zgłosić w urzędzie wojewódzkim.

Kto może prowadzić w Polsce własną działalność?

Doskonale wiemy, jak wygląda polski rynek pracy. Pracodawcy przez lata namawiali swoich pracowników do przejścia na własną działalność. Nierzadko jest to kluczowym wymaganiem, aby daną osobę zatrudnić.

Tymczasem osoby z zagranicy, jako że nie są polskimi obywatelami, niestety nie zawsze mogą podejmować taką działalność. Istnieją jednak wyjątki, ale tylko dla tych osób, które:

  • posiadają Kartę Polaka,
  • mają zezwolenie na pobyt stały lub rezydenta długoterminowego UE,
  • mają zezwolenie na pobyt czasowy na studiowanie w Polsce lub w celu łączenia rodzin,
  • są w związku małżeńskim z Polakiem,
  • posiadają status uchodźcy.

Czyli – jak widać – w większości przypadków są to osoby, które mają bardzo mocne związki z Polską i raczej zostaną tu na stałe.

Pozostałe zmiany w 2021 roku

Nowy rok przyniósł także kilka innych zmian. Jest nią np. obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego przez osoby przybywające do Polski czy to na krócej, czy to na dłużej. Jeśli podejmą pracę, z której pracodawca będzie odprowadzał składki na ZUS, oczywiście takie wymaganie zniknie.

Ponadto Ministerstwo Finansów pragnie, by już każdy cudzoziemiec miał nadany numer PESEL lub NIP, co jest istotne przy wypełnianiu deklaracji podatkowej. Inaczej będzie na tym tracił pracodawca, który raz, że będzie musiał zapłacić wyższy podatek, dwa, że nie będzie mógł nic odliczyć.

Ten rok to także pierwszy rok Wielkiej Brytanii poza strukturami wspólnoty europejskiej. Dlatego przebywający w Polsce Brytyjczycy muszą do końca tego roku wymienić dokumenty pobytowe w urzędach wojewódzkich. Jeśli nie zdążą, w 2022 roku też będą mogli to zrobić, ale pociągnie to za sobą konieczność wypełniania dodatkowych wniosków, ostrzegają polskie władze.

Po bieżące informacje w zmianach w prawie dla cudzoziemców zapraszam na imigrancipolska.pl

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...