REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O pracy w Polsce dla cudzoziemców – ważne zmiany

Wanda Sielewicz
Prawnik specjalizujący się w sprawach frankowiczów i odszkodowaniach dla osób represjonowanych
O pracy w Polsce dla cudzoziemców – ważne zmiany/Fot. Shutterstock
O pracy w Polsce dla cudzoziemców – ważne zmiany/Fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polski rynek pracy otwiera się coraz bardziej na cudzoziemców. Jakich korzystnych zmian mogą niektórzy się z nich spodziewać, gdy zechcą podjąć u nas pracę w 2021 roku?

Coraz więcej obcokrajowców chce w Polsce pracować

Polska jest absolutnym rekordzistą, jeśli chodzi o pracujących tu imigrantów. W 2019 przybyło do nas najwięcej cudzoziemców w całej Unii Europejskiej – aż 2 106 101. Większość z nich przyjeżdża, by podjąć u nas pracę.

REKLAMA

Polski rynek pracy powoli nasyca się pracownikami fizycznymi zza wschodniej granicy. Coraz bardziej czują się tu jak u siebie, zostają na dłużej, a wielu z nich decyduje się legalizować swój pobyt.

To właśnie w ostatnich pięciu latach dało się zaobserwować największy wzrost legalnego zatrudnienia wśród obcokrajowców. W 2020 roku, według danych ZUS, aż 725 tys. z nich było zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalnego.

REKLAMA

431 tys. posiadało umowę o pracę. Niespełna 3% płatników składek to osoby, które założyły jednoosobową działalność gospodarczą. (W polskim systemie prawnym tak naprawdę tylko nieliczni cudzoziemcy mogą prowadzić taką działalność – istnieje bowiem wiele obostrzeń, o czym za chwilę). Pozostali, którzy płacili składki na ZUS, byli zatrudnienie na umowę-zlecenie.

¾ zarejestrowanych w ZUS stanowili Ukraińcy, co nie dziwi, bo to najliczniejsza nacja, która przybywa do Polski pracować. To najczęściej ludzie młodzi, których znaczny odsetek może już u nas pozostanie na stałe i założy rodziny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na kogo otwiera się polski rynek pracy?

Grudniowa nowelizacja ustawy o cudzoziemcach wprowadziła korzystne zmiany dla przedstawicieli wykwalifikowanych zawodów. Osoby wykonujące zawody medyczne oraz uczestnicy programu Poland.Business Harbour skierowanego do Białorusinów pracujących w innowacyjnych branżach nie potrzebują już zezwolenia na pracę.

Z takiego zezwolenia zwolnione są również osoby przebywające w Polsce na wizach humanitarnych. Jak widać, w dużym stopniu nowelizacja z grudnia jest ukłonem w stronę Białorusinów, którzy uciekają przed reżimem.

Przypomnę jeszcze, że zezwolenia na pracę nie potrzebują również osoby, które mają zezwolenie na pobyt czasowy:

  • by w Polsce studiować,
  • w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji,
  • są członkami rodziny obywatela Polski,
  • są ofiarami handlu ludźmi
  • lub posiadają Kartę Polaka.

Wszyscy pozostali potrzebują zezwolenia, które jest ważne przez czas określony, maksymalnie do 3 lat. Ważne! Osoby, które otrzymały zezwolenie na pobyt w związku z pracą, w przypadku jej utraty muszą to koniecznie zgłosić w urzędzie wojewódzkim.

Kto może prowadzić w Polsce własną działalność?

Doskonale wiemy, jak wygląda polski rynek pracy. Pracodawcy przez lata namawiali swoich pracowników do przejścia na własną działalność. Nierzadko jest to kluczowym wymaganiem, aby daną osobę zatrudnić.

Tymczasem osoby z zagranicy, jako że nie są polskimi obywatelami, niestety nie zawsze mogą podejmować taką działalność. Istnieją jednak wyjątki, ale tylko dla tych osób, które:

  • posiadają Kartę Polaka,
  • mają zezwolenie na pobyt stały lub rezydenta długoterminowego UE,
  • mają zezwolenie na pobyt czasowy na studiowanie w Polsce lub w celu łączenia rodzin,
  • są w związku małżeńskim z Polakiem,
  • posiadają status uchodźcy.

Czyli – jak widać – w większości przypadków są to osoby, które mają bardzo mocne związki z Polską i raczej zostaną tu na stałe.

Pozostałe zmiany w 2021 roku

REKLAMA

Nowy rok przyniósł także kilka innych zmian. Jest nią np. obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego przez osoby przybywające do Polski czy to na krócej, czy to na dłużej. Jeśli podejmą pracę, z której pracodawca będzie odprowadzał składki na ZUS, oczywiście takie wymaganie zniknie.

Ponadto Ministerstwo Finansów pragnie, by już każdy cudzoziemiec miał nadany numer PESEL lub NIP, co jest istotne przy wypełnianiu deklaracji podatkowej. Inaczej będzie na tym tracił pracodawca, który raz, że będzie musiał zapłacić wyższy podatek, dwa, że nie będzie mógł nic odliczyć.

Ten rok to także pierwszy rok Wielkiej Brytanii poza strukturami wspólnoty europejskiej. Dlatego przebywający w Polsce Brytyjczycy muszą do końca tego roku wymienić dokumenty pobytowe w urzędach wojewódzkich. Jeśli nie zdążą, w 2022 roku też będą mogli to zrobić, ale pociągnie to za sobą konieczność wypełniania dodatkowych wniosków, ostrzegają polskie władze.

Po bieżące informacje w zmianach w prawie dla cudzoziemców zapraszam na imigrancipolska.pl

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

14 lutego świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.?

W dniu 18 grudnia br. Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska złożył do laski marszałkowskiej poselski projekt ustawy zakładający wprowadzenie nowego święta państwowego, które przypadałoby na dzień 14 lutego. Czy będzie to również dzień wolny od pracy?

REKLAMA

TVN i Polsat będą umieszczone w wykazie podmiotów podlegających ochronie. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia

Cyfrowy Polsat, P4 - operator sieci Play, TVN, T-Mobile i WB Electronics znalazły się na liście podmiotów podlegających ochronie - poinformował premier Donald Tusk. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia.

1000 zł dofinansowania do ferii zimowych w 2025 r. Można składać wnioski dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r.

Wielkimi krokami zbliżają się nie tylko święta, ale i zimowe ferie dzieci i młodzieży. Warto wiedzieć, że rozpoczęła się już rekrutacja na wypoczynek dla dzieci urodzonych od 1stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r., a niektórzy rodzice mają szansę na 1000 złotych dofinansowania.

Specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS? Premier podjął decyzję o braku publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego

To oznacza, że wielka rzesza emerytów nie ma szans na ponowne przeliczenie emerytur na podstawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Wyrok daje realne szanse dla tych osób na podwyżkę emerytur bieżących oraz otrzymanie godziwych kwot z tytułu wyrównania. Niektórzy powyżej 60 000 zł. Rząd zdaje sobie sprawę ze słusznych praw tych osób. Dowodem na to jest szereg odpowiedzi na zapytania poselskie w Sejmie. Więc logicznym jest - po decyzji o niepublikowaniu wyroków TK - oczekiwanie na specustawę, która rozwiąże problem osób poszkodowanych przez przepisy emerytalne za ostatnie około 10-13 lat. I nakaże ZUS dokonanie korzystnych przeliczeń na rzecz poszkodowanych osób.

Nielegalna imigracja: Będzie ograniczenie prawa do ochrony międzynarodowej. Rząd przyjął projekty ustaw o cudzoziemcach

Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw o cudzoziemcach, w tym projektem zakładającym możliwość czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Odzyskujemy kontrolę nad polskimi granicami i systemem wydawania wiz – poinformował premier Donald Tusk.

REKLAMA

Ekspert: Do zmiany definicji mobbingu należy podchodzić ostrożnie

Ekspert BCC Witold Michałek odniósł się do zapowiadanych przez MRPiPS zmian dotyczących definicji mobbingu. W jego ocenie, do zmiany definicji mobbingu należy podchodzić ostrożnie, a proponowana zmiana definicji może nie ułatwić sprawiedliwych rozstrzygnięć.

Ruszył nabór wniosków o 1000 zł dofinansowania do ferii zimowych w 2025 r. [dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r.]

Fundacja „Szansa dla Gmin” – jako jeden z organizatorów wypoczynku zimowego dla dzieci rolników dofinansowanego ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników – ogłosiła właśnie nabór wniosków na zimowiska dla dzieci, które odbędą się w 2025 r. Każdy z ich uczestników kolonii zimowych organizowanych przez Fundację, może otrzymać aż 1000 zł dofinansowania. 

REKLAMA