Wzrost liczby bezrobotnych
REKLAMA
REKLAMA
Znajduje to odbicie w kształtowaniu się sytuacji na rynku pracy. Według wstępnych szacunków GUS w I kwartale 2012 r. wzrost PKB wyniósł 3,6%, w II kwartale 2,3%, a w II kwartale 1,4% (w analogicznych okresach 2011 r. było to odpowiednio 4,4%, 4,1% i 4,1%). Na spowolnienie tempa wzrostu PKB wpłynęło m. in. osłabienie dynamiki spożycia ogółem (wzrost tylko o 0,1%), a w rezultacie – obniżenie w III kwartale br. o 0,7% popytu krajowego w skali roku. Wyraźnie wolniejszy niż w poprzednich latach był również wzrost eksportu (0,7% wobec 8,9% w analogicznym kwartale 2011 r.).
REKLAMA
1. Liczba bezrobotnych w końcu listopada 2012 roku wyniosła 2 059,0 tys. osób (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy) i w porównaniu do końca października 2012 roku wzrosła o 64,1 tys. osób (o 3,2%).
W analogicznym miesiącu ub. roku odnotowano również wzrost liczby bezrobotnych, który wyniósł 2,5% (tj. 47,4 tys. osób), był więc nieco słabszy. Należy jednak pamiętać, że niższy był wówczas także poziom bezrobocia.
Ponieważ w okresie zimowym następuje wygaszanie prac sezonowych w wielu branżach, MPiPS przygotowuje interwencję na rynku pracy polegającą na szybkim uruchomieniu środków do urzędów pracy na aktywną pomoc bezrobotnym.
Nastąpi to od 1-go stycznia 2013 roku.
Względny (procentowy) wzrost liczby bezrobotnych w listopadzie 2012 roku odnotowano we wszystkich województwach, przy czym najsilniejszy w województwach:
- lubelskim | - o 4,3% (o 5,2 tys. osób); |
- wielkopolskim | - o 4,0% (o 5,4 tys. osób); |
- małopolskim | - o 3,8% (o 5,7 tys. osób); |
- dolnośląskim | - o 3,7% (o 5,5 tys. osób). |
Z sygnałów otrzymanych z urzędów pracy wynika, że wzrost liczby bezrobotnych w miesiącu listopadzie br. wynikał w głównej mierze z rejestracji osób:
- powracających do bezrobocia po zakończeniu umów na czas określony;
- po zakończeniu prac sezonowych (m.in. w turystyce, budownictwie, ogrodnictwie, leśnictwie);
- po zakończeniu aktywnych form – powroty do ewidencji co roku nasilają się począwszy od miesiąca października.
Równocześnie urzędy pracy wyraźnie wskazują na spadek odpływu z bezrobocia, co z pewnością wiąże się z obserwowanym w kolejnym już miesiącu spadkiem liczby ofert pracy zgłoszonych do urzędów pracy.
Zobacz serwis: Zasiłki
2. Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w listopadzie 2012 roku (na podstawie meldunków wojewódzkich urzędów pracy) wyniosła 48,7 tys. i w porównaniu do października 2012 roku spadła o 18,8 tys. (o 27,8%).
W listopadzie 2011 roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 44,9 tys.ofert pracy (o 9,9 tys. mniej, tj. o 18,1% niż w październiku 2011 r.).
Spadek liczby wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej w listopadzie 2012 roku odnotowano we wszystkich województwach i oscylował on w przedziale od 15,6% (w województwie zachodniopomorskim) do 43,8% (w województwie lubuskim).
Prawdopodobnie wynika on w głównej mierze ze spadku liczby ofert pracy niesubsydiowanej, ale również zmniejszenia się liczby subsydiowanych miejsc pracy.
3. Stopa bezrobocia rejestrowanego(na podstawie liczby pracujących z końca września br.) wyniosła w listopadzie 2012 roku 12,9% i w porównaniu do października br. wzrosła o 0,4 punktu procentowego.
W analogicznym okresie ubiegłego roku (listopad 2011 – październik 2011) wskaźnik bezrobocia wzrósł o 0,3 punktu (z poziomu 11,8% do poziomu 12,1%).
Wzrost stopy bezrobocia w październiku br. (w granicach od 0,2 do 0,5 punktu procentowego) odnotowano we wszystkich województwach. Najsilniej wzrosło natężenie bezrobocia w województwach: warmińsko-mazurskim (o 0,6 punktu) oraz lubelskim i zachodniopomorskim (o 0,5 punktu).
Zobacz serwis: Bezrobotny
Najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 9,5%) wystąpiła w województwie wielkopolskim, najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim (20,4%).
Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat