Czym jest stopa bezrobocia i na co wpływa?
REKLAMA
REKLAMA
Stopa bezrobocia
REKLAMA
Stopa bezrobocia jest to wyrażony w procentach stosunek liczby osób bezrobotnych do liczby osób aktywnych zawodowo (suma osób pracujących i poszukujących pracy). Należy jednak pamiętać, że stopa bezrobocia nie oddaje dokładnie rozmiarów bezrobocia. Istniej bowiem grupa ludzi, którzy nie rejestrują się w urzędzie pracy i szukają zatrudnienia na własną rękę. Dużo jest również osób, które rejestrują się jako bezrobotne, otrzymują zasiłek i wykonują pracę na czarno.
Na co wpływa stopa bezrobocia?
Stopa bezrobocia wpływa przede wszystkim na stan gospodarki i hamuje jej rozwój. Prowadzi to do wzrostu poziomu inflacji, czyli spadku wartość pieniądza. Należy więc wyjaśnić, że stopa bezrobocia łączy się nierozerwalnie ze wzrostem gospodarczym. Wzrost gospodarczy jest w pewien sposób uzależniony od poziomu bezrobocia, a z kolei poziom bezrobocia zależy także od sytuacji gospodarczej kraju i przedsiębiorców zatrudniających pracowników.
Zobacz również: Jak zarejestrować się w urzędzie pracy?
Gdy stopa bezrobocia jest na bardzo niskim poziomie odnotowujemy wzrost gospodarczy. Mianowicie wtedy Produkt Krajowy Brutto jest także na wysokim poziomie, a dzięki temu wzrasta stopa życiowa ludności, która staje się bardziej zamożna, a to także nakręca gospodarkę.
Jak efektywnie walczyć z bezrobociem?
W związku z tym, że wysoka stopa bezrobocia hamuje rozwój gospodarczy, bardzo ważna jest walka z bezrobociem. Państwo powinno dążyć do jego ograniczenia poprzez:
1. Subwencje gospodarcze – wsparcie dla przedsiębiorstw w postaci bezzwrotnych środków finansowych. Ma ono pomóc w poprawie ich sytuacji ekonomicznej, a przez to doprowadzić do zwiększenia liczby miejsc pracy.
2. Wprowadzanie wcześniejszych emerytur i krótszych tygodni pracy, co ma na celu zmniejszanie podaży siły roboczej.
3. Organizację robót publicznych.
4. Wspieranie przedsiębiorczości.
Zobacz również dział: Stopa bezrobocia
5. Organizowanie szkoleń i kursów dla bezrobotnych.
6. Organizowanie biur zatrudnienia, informujących o tym, jakie są możliwości podjęcia zatrudnienia.
7. Utrzymywanie niskich obciążeń podatkowych i składkowych (ubezpieczenia społeczne).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA