Kiedy alimenty są zwolnione od podatku
REKLAMA
REKLAMA
Zwolnienie zupełne- niezależnie od wysokości świadczeń
REKLAMA
Alimenty zasądzone na rzecz dzieci są wolne od podatku- niezależnie od ich wysokości, a także tego czy zostały zasądzone w postępowaniu sądowym. Oznacza to, że rodzic pobierający alimenty zasądzone, lub dobrowolnie wypłacone na rzecz dzieci – nie musi świadczenia zgłaszać do opodatkowania ani uwzględniać jako przychodu.
Konkretnie zwolnienie przysługuje co do alimentów na rzecz dzieci, które:
• nie ukończyły 25 roku życia,
• oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
Podobnie rzecz się ma ze świadczeniami wypłacanymi z Funduszu alimentacyjnego- w sytuacji bezskutecznej egzekucji świadczeń od zobowiązanego.
Zwolnienie częściowe
REKLAMA
W przypadku pozostałych osób uprawnionych do alimentów od danej osoby (rodzice, małżonek itp.)- zwolnienie przysługuje po spełnieniu dwóch przesłanek:
• alimenty muszą być otrzymane na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej,
• ich wysokość nie przekracza 700 zł miesięcznie.
Taka konstrukcja zwolnienia skutkuje tym, że świadczenia przekraczające rocznie kwotę 8.400 zł (12x 700 zł)- podlegają opodatkowaniu- przy czym uprawniony nie ma obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy. Alimenty opodatkowane są wg skali podatkowej- sumują się także z innymi dochodami- mogąc spowodować wejście do wyższego progu podatkowego.
Opodatkowane są alimenty rzeczywiście otrzymane – a nie zadeklarowane w wyroku sądowym.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA