Alimenty po rozwodzie
Obowiązek dostarczania środków utrzymania byłemu małżonkowi wygasa w razi e zawarcia nowego związku małżeńskiego przez tego małżonka. Dzieje się tak, ponieważ, wraz zawarciem nowego związku małżeńskiego rodzi się obowiązek dostarczania środków utrzymania na rzecz nowej rodziny.
W przypadku, gdy zobowiązanym do płacenia alimentów jest małżonek, który nie wyłącznie winny rozpady małżeństwa, jego obowiązek alimentacyjny względem drugiego małżonka wygasa z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu. Termin ten liczy się, od dnia uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.
Sąd w wyjątkowych okolicznościach może przedłużyć ten 5 letni okres. Przedłużenie trwania obowiązku alimentacyjnego następuje na żądanie osoby uprawnionej do alimentów. Do okoliczności, które mogą się stać podstawa do wydłużenia obowiązku alimentacyjnego możemy zaliczyć:
- starzenie się,
- przejście na emeryturę,
- wypadek,
- choroba,
W przypadku unieważnienia małżeństwa obowiązek alimentacyjny istnieje podobnie jak w przypadku rozwiedzionych małżonków.
Alimenty w trakcie separacji
W przypadku separacji i alimentów, należy na wstępie przypomnieć, że do separacji stosuje się takie same rozwiązania prawne jak w przypadku rozwodu, chyba że przepisy praw stanowią inaczej.
Pomiędzy małżonkami pozostającymi w separacji powstaje obowiązek alimentacyjny, polegający na dostarczania środków utrzymania.
W odróżnieniu do orzeczenia rozwodu, obowiązek dostarczania środków utrzymania nie wygasa po upływie 5 lat od dnia uprawomocnienia się wyroku orzekającego separację miedzy małżonkami. Jest to poniekąd obowiązek bezterminowy.