Do przesłanek obowiązku alimentacyjnego zaliczamy uzasadnione potrzeby życiowej uprawnionego oraz sytuację majątkową zobowiązanego. W przypadku gdy przesłanki przestaną istnieć, wygasa obowiązek alimentacyjny.
Na przykład, gdy brat, na którego siostra płaciła alimenty uzyska prawo do renty lub emerytury (uzyska więc środki do życia), siostra nie będzie musiała mu ich dostarczać. Oznacza to, że obowiązek alimentacyjny wygasa, jeśli osoba znajdująca się w stanie niedostatku będzie mogła sama zaspokajać swoje potrzeby życiowe.
Zobacz również: Jak sporządzić pozew o uchylenie alimentów?
Obowiązek alimentacyjny wygasa także w sytuacji, gdy osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, nie będzie w stanie daje dostarczać środków utrzymania. Na przykład utraci ona prawo do wykonywania zawodu lub w wyniku wypadku stanie się osobą niezdolną do wykonywania pracy.
Sytuacja życiowa i materialna obu stron obowiązku alimentacyjnego może z biegiem czasu ulec zmianie.
Dlatego każda ze stron może wystąpić z żądaniem:
- zasądzenia alimentów,
- podwyższenia alimentów,
- zmniejszenia alimentów,
- wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego.
Definitywne wygaśniecie alimentów
Obowiązek alimentacyjny wygasa ostatecznie w przypadku śmierci jednej ze stron. Oznacza to, że zarówno śmierć osoby otrzymującej alimenty oraz osoby uiszczającej alimenty powoduje jego wygaśnięcie.
Obowiązek alimentacyjny nie podlega dziedziczeniu. Z chwilą śmierci osoby, na której ciąży obowiązek alimentacyjny wygasa sam obowiązek. Oznacza to, że uprawniony ma prawo do rat alimentacyjnych, które wchodzą do spadku po zobowiązanym.
Obowiązek dostarczania środków utrzymania między małżonkami wygasa w chwili unieważnienia małżeństwa i rozwiązania małżeństwa.
Zobacz również serwis: Alimenty na dziecko