Koszty się zmieniają
Należy pamiętać o tym, że wartość świadczeń alimentacyjnych nie musi być ustalona raz na zawsze. Podobnie jak zwiększa (lub zmniejsza) się obciążenie finansowe rodzica w trakcie wychowywania dziecka – tak samo może (i powinna) zmieniać się wysokość zasądzonych świadczeń. Zarówno rodzic wychowujący dziecko, jak i sam uprawniony (po uzyskaniu pełnoletności) – może wystąpić do sądu o zmianę wysokości alimentów.
Wraz z dojrzewaniem dziecka zmieniają się jego potrzeby, zmienia się struktura i wysokość wydatków jakie ponoszą rodzice. Stąd w sytuacji, w której rodzic wychowujący nie jest w stanie zaspokoić potrzeb dziecka - mimo zasądzonych alimentów – powinien wystąpić o ich zmianę.
Osoba zobowiązana może domagać się zmniejszenia alimentów jeśli wykaże, że ich są za wysokie – lub nie jest w stanie ich spełnić samemu nie popadając w ubóstwo.
Zobacz również: Chcę zwrotu zapłaconych alimentów na dziecko
Dobrze wylicz wysokość alimentów
Pozywając drugiego z rodziców o zapłatę alimentów na rzecz dziecka, warto metodycznie przystąpić do wyliczania kosztów z jakimi wiąże się jego wychowanie.
W tym celu można posłużyć się narzędziami i arkuszami kalkulacyjnymi – dostępnymi za darmo w internecie.
Poniżej przedstawiamy przykładowe arkusze.
Tego typu narzędzia pozwalają często samemu uzmysłowić sobie –jakie są koszty wychowania (często nie jest to oczywiste) – oraz czy jesteśmy w stanie je samemu zapewnić. Wyliczenie tego typu można wydrukować i załączyć do pozwu.
Zobacz również serwis: Egzekucja alimentów