Wysokość alimentów

Wysokość alimentów powinna odpowiadać usprawiedliwionym potrzebom dziecka i możliwościom zobowiązanego. / inforCMS
Wysokość zasądzonych alimentów nie powinna być ustalana arbitralnie. Świadczenie alimentacyjne musi odpowiadać usprawiedliwionym potrzebom dziecka i możliwościom zobowiązanego.

Koszty się zmieniają

Należy pamiętać o tym, że wartość świadczeń alimentacyjnych nie musi być ustalona raz na zawsze. Podobnie jak zwiększa (lub zmniejsza) się obciążenie finansowe rodzica w trakcie wychowywania dziecka – tak samo może (i powinna) zmieniać się wysokość zasądzonych świadczeń. Zarówno rodzic wychowujący dziecko, jak i sam uprawniony (po uzyskaniu pełnoletności) – może wystąpić do sądu o zmianę wysokości alimentów. 

Wraz z dojrzewaniem dziecka zmieniają się jego potrzeby, zmienia się struktura i wysokość wydatków jakie ponoszą rodzice. Stąd w sytuacji, w której rodzic wychowujący nie jest w stanie zaspokoić potrzeb dziecka - mimo zasądzonych alimentów – powinien wystąpić o ich zmianę.

Osoba zobowiązana może domagać się zmniejszenia alimentów jeśli wykaże, że ich są za wysokie – lub nie jest w stanie ich spełnić samemu nie popadając w ubóstwo.

Zobacz również: Chcę zwrotu zapłaconych alimentów na dziecko

Dobrze wylicz wysokość alimentów

Pozywając drugiego z rodziców o zapłatę alimentów na rzecz dziecka, warto metodycznie przystąpić do wyliczania kosztów z jakimi wiąże się jego wychowanie.
W tym celu można posłużyć się narzędziami i arkuszami kalkulacyjnymi – dostępnymi za darmo w internecie.
Poniżej przedstawiamy przykładowe arkusze.


Arkusz- koszt utrzymania niemowlęcia

Arkusz - koszt utrzymania dziecka w wieku przedszkolnym

Arkusz- koszt utrzymania dziecka w wieku szkolnym

Arkusz- koszt utrzymania nastolatka

Wzory opracowane przez Kancelarię Adwokacką Grzybowski & Guzek

Tego typu narzędzia pozwalają często samemu uzmysłowić sobie –jakie są koszty wychowania (często nie jest to oczywiste) – oraz czy jesteśmy w stanie je samemu zapewnić. Wyliczenie tego typu można wydrukować i załączyć do pozwu.

Zobacz również serwis: Egzekucja alimentów

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...