Alimenty. Rząd szykuje nowelizację KRO. Co się dokładnie zmieni?

Karolina Jagiełło-Przychodzka
Adwokat
rozwiń więcej
Alimenty. Rząd szykuje nowelizację KRO. Co się dokładnie zmieni?
Coraz częściej pojawiają się informacje, że w polskim systemie prawnym dojdzie do zmian dotyczących uproszczania alimentów, w tym wprowadzenia instytucji tzw. alimentów natychmiastowych.

Alimenty natychmiastowe - projekt ustawy

W uzasadnieniu projektu czytamy, że nowe rozwiązania mają zmierzać do wzmocnienia ochrony dobra dziecka przez wprowadzenie instytucji natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych, ponieważ chodzi o jak najszybszy dostęp do należnych dziecku świadczeń.

W obecnym stanie prawnym nie ma alimentów natychmiastowych. W pozwie o alimenty można za to wnosić o udzielenie ich zabezpieczenia na czas trwania postępowania, tj. do czasu wydania prawomocnego orzeczenia. Taki wniosek winien być przez sąd rozpoznany niezwłocznie.

Planowana zmiana ma polegać na dodaniu nowego art. 133(1) k.r.o., który stanowi wprowadzenie do polskiego prawa rodzinnego i opiekuńczego instytucji alimentów natychmiastowych, co ma służyć sprawniejszemu zagwarantowaniu należnych małoletnim środków utrzymania. Co istotne alimenty natychmiastowe mają dotyczyć tych dzieci, uprawnionych do świadczeń alimentacyjnych, które przed wejściem w życie ustawy nie występowały o zasądzenie alimentów. Oznacza to, że alimenty natychmiastowe nie będą dotyczyły sytuacji, w których dochodzi się podwyższenia lub obniżenia alimentów.

Kwota alimentów natychmiastowych

Zgodnie z założeniami projektu dziecku mają przysługiwać natychmiastowe świadczenia alimentacyjne w wysokości:

  1. 38% kwoty przeliczeniowej względem jednego dziecka,
  2. 34,5% kwoty przeliczeniowej na każde z dwojga dzieci pochodzących od tych samych rodziców,
  3. 31% kwoty przeliczeniowej na każde z trojga dzieci pochodzących od tych samych rodziców,
  4. 27,5% kwoty przeliczeniowej na każde z czworga dzieci pochodzących od tych samych rodziców,
  5. 24% kwoty przeliczeniowej na każde z pięciorga i więcej dzieci pochodzących od tych samych rodziców.

Kwota przeliczeniowa stanowi dwukrotność́ minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego zgodnie z ustawą z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2018 r. poz. 2207) na następny rok, podzieloną przez sumę̨ liczby 2 i współczynnika dzietności ogłaszanego przez Główny Urząd Statystyczny za rok poprzedni. Minister Sprawiedliwości będzie ogłaszał, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, w terminie do dnia 30 listopada każdego roku wysokość kwoty przeliczeniowej oraz wysokość natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych na następny rok kalendarzowy.

Do kiedy alimenty na dziecko?

Projekt zakłada, że maksymalny wiek, do którego należą się alimenty będzie wynosił 25 lat.

Postępowania nakazowe alimentacyjne

Planuje się też wprowadzić tzw. postępowania nakazowe alimentacyjne. Sąd ma rozpoznawać sprawę w takim postępowaniu na pisemny wniosek powoda zgłoszony w pozwie, o ile okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie będą potwierdzonym dołączonym do pozwu oświadczeniem powoda lub jego przedstawiciela ustawowego o:

  1. uzyskiwanych dochodach;
  2. kosztach utrzymania;
  3. licznie dzieci, pochodzących od tych samych rodziców, uprawnionych do świadczeń alimentacyjnych;
  4. niewywiązaniu się przez pozwanego z obowiązku dostarczania środków utrzymania na rzecz powoda;
  5. niewszczęciu przez rodziców małoletniego powoda sprawy o rozwód lub o separację.

Takie oświadczenie strona powoda będzie składała pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań uregulowanej w art. 233 Kodeksu karnego. Pozew będzie składany na urzędowym formularzu. W treści pozwu powód powinien wskazać́ dowody na poparcie swoich twierdzeń́. Do pozwu nie dołącza się̨ dowodów z wyjątkiem aktu urodzenia powoda. Rozpoznanie sprawy będzie następowało na posiedzeniu niejawnym.

Sąd będzie wydawał alimentacyjny nakaz zapłaty, jeżeli strona dochodzi natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych. W wypadku żądania zasądzenia natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych za okres przed dniem wniesienia pozwu lub kwoty odmiennej od ustawowej wysokości natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych lub w razie braku innych podstaw do wydania alimentacyjnego nakazu zapłaty, przewodniczący wyznaczy rozprawę, chyba że sprawa może być rozpoznana na posiedzeniu niejawnym.

Powództwo w postępowaniu nakazowym alimentacyjnym sąd ma rozpoznawać niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia jego wniesienia. Alimentacyjny nakaz zapłaty będzie stawał się natychmiast wykonalny po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia. W przypadku wniesienia zarzutów, sąd może na wniosek pozwanego wstrzymać wykonanie nakazu.

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...