Od kilku miesięcy otrzymuję świadczenie 500 plus na dziecko. Czy w takiej sytuacji ojciec może wnosić o zmniejszenie wysokości zasądzonych alimentów? (Renata)
Świadczenie wychowawcze, czyli 500 plus na dziecko
Świadczenie wychowawcze, potocznie nazywane 500 plus, to forma wsparcia rodziców w wychowywaniu dzieci. Celem świadczenia jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych. Świadczenie wychowawcze wypłacane jest w wysokości 500 zł miesięcznie na dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia.
Od 1 lipca 2019 r. świadczenie na pierwsze dziecko nie jest uzależnione od spełniania kryterium dochodowego.
Do wnioskowania na wsparcie uprawniony jest zarówno ojciec, jak i matka dziecka.
Należy jednak pamiętać o tym, iż świadczenie wychowawcze powinno zostać wypłacone temu z rodziców, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Gdy opieka nad dzieckiem sprawowania jest równocześnie przez oboje rodziców, wówczas świadczenie zostanie przyznane temu z rodziców, który pierwszy złoży odpowiedni wniosek.
W przypadku sprawowania opieki naprzemiennej nad dzieckiem, wynikającej z orzeczenia sądu (np. wyroku rozwodowego) każdemu z rodziców wypłacana jest połowa kwoty świadczenia wychowawczego.
Czy świadczenie wychowawcze (500 plus) ma wpływ na wysokość alimentów na dziecko?
Świadczenie 500 plus nie wpływa na zakres świadczeń alimentacyjnych. Fakt, iż na dziecko pobierana jest taka pomoc nie jest zatem wystarczającym powodem do zmiany orzeczenia w zakresie zasądzonych alimentów.
Zgodnie z art. 135 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego na zakres świadczeń alimentacyjnych nie wpływają:
- świadczenia z pomocy społecznej lub funduszu alimentacyjnego,
- świadczenia, wydatki i inne środki finansowe związane z umieszczeniem dziecka w pieczy zastępczej,
- świadczenie wychowawcze,
- świadczenia rodzinne,
- rodzicielskie świadczenie uzupełniające.
Kiedy można żądać obniżenia alimentów?
Zgodnie z art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zmiany orzeczenia dotyczącego obowiązku alimentacyjnego można żądać w razie zmiany stosunków.
Chodzi tu o zwiększenie lub zmniejszenie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego albo możliwości zarobkowych zobowiązanego.
To właśnie od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od możliwości zarobkowych zobowiązanego zależy bowiem wysokość alimentów.
Przepisy nie określają wprost jakie konkretnie zmiany w sytuacji rodzica czy dziecka uzasadniają wniesienie pozwu o obniżenie alimentów. Każdy przypadek powinien być zatem oceniany indywidualnie.
Zobacz : Przykładowy pozew o obniżenie alimentów
Przykładowe orzeczenia Sądu Najwyższego dotyczące możliwości obniżenia alimentów:
„Istnienie ważnego powodu do zmiany zatrudnienia na mniej zyskowne powodującej zmniejszenie się zarobków zobowiązanego do alimentacji może stanowić podstawę do żądania obniżenia alimentów na podstawie art. 138 kro, chyba, że pogorzeniu się sytuacji zarobkowej zobowiązanego do alimentacji odpowiada równoznaczny wzrost potrzeb uprawnionych do alimentacji, a zasądzone na rzecz uprawnionych alimenty nie przekraczają możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego. (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 marca 1973 r., III CRN 6/73 ).
„Sam fakt urodzenia się kolejnego dziecka nie pociąga za sobą automatycznie ustania obowiązku alimentacyjnego w stosunku do pozostałych dzieci. Może on ewentualnie wpłynąć na rozmiar istniejącego obowiązku (wysokość rat alimentacyjnych).” (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 maja 2002 r., V CKN 1032/00).
Postawa prawna:
Polecamy serwis: 500 plus