Od czego zależy wysokość alimentów?
Na wysokość alimentów mają wpływ zarówno potrzeby osoby uprawnionej, jak i możliwości zarobkowe zobowiązanego. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.
Zobacz również: Wysokość alimentów
Podwyższenie alimentów
Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Jeżeli zatem wzrosły potrzeby uprawnionego lub możliwości osoby zobowiązanej, można do sądu złożyć odpowiedni pozew.
Zobacz również: Kiedy można domagać się podwyższenia alimentów na dziecko?
Zobacz również: Bezpłatny wzór pozwu o podwyższenie alimentów
Obniżenie alimentów
Zmiana stosunków uprawnia również do obniżenia wysokości płaconych alimentów. Do przykładowych sytuacji, które powodują, iż rodzice nie są w stanie płacić alimentów w dotychczasowej wysokości są: narodziny kolejnego dziecka, pogorszenie się możliwości zarobkowych, choroba.
Zobacz również: Narodziny kolejnego dziecka a obowiązek alimentacyjny
Również sytuacja osoby uprawnionej do alimentów może przyczynić się do ich obniżenia np. gdy dziecko uzyska dodatkowy dochód.
Zobacz również: Bezpłatny wzór pozwu o obniżenie alimentów
Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny?
Na rodzicach ciąży obowiązek alimentacyjny względem dziecka, jeżeli nie jest ono jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczając na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
Zobacz również: Do kiedy rodzice są zobowiązani do alimentacji?
Gdy dziecko jest pełnoletnie, wówczas rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem niego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.
Zobacz również: Pełnoletnie dziecko nie otrzyma alimentów
Obowiązek alimentacyjny wygasa również w przypadku śmierci jednej ze stron.
Zobacz również: Bezpłatny wzór pozwu o uchylenie alimentów
Zobacz również: Jak sporządzić pozew o uchylenie alimentów?
Niekiedy zdarza się, iż uprawniony był w stanie utrzymywać się samodzielnie, a mimo to nadal otrzymywał alimenty. W takiej sytuacji osoba zobowiązana ma prawo złożyć do sądu pozew o zniesienie obowiązku alimentacyjnego z datą wsteczną. Wówczas przysługuje jej uprawnienie do zwrotu zapłaconych kwot.
Zobacz również: Chcę zwrotu zapłaconych alimentów na dziecko
Zobacz również: Bezpłatne porady prawne