Obowiązek alimentacyjny
Obowiązek alimentacyjny trwa do czasu uzyskania przez uprawnionego zdolności do samodzielnego utrzymania się np. gdy dziecko podjęło pracę zarobkową. W powyższej sytuacji obowiązek alimentacyjny wygasa. Jednakże zobowiązany powinien wystąpić do sądu w celu uzyskania postanowienia o ustaniu obowiązku alimentacyjnego.
Pozew zniesienie obowiązku alimentacyjnego z datą wsteczną
W sytuacji, gdy uprawniony stał się samodzielny, a pomimo to nadal pobierał alimenty, zobowiązany może wystąpić do sądu z pozwem o zniesienie obowiązku alimentacyjnego z datą wsteczną i zwrot nadpłaconych kwot.
W pozwie, który kierujemy do Sadu Rejonowego, Wydziału Rodzinnego, wskazujemy, iż dziecko usamodzielniło się w okresie od którego żądany zniesienia obowiązku alimentacyjnego. Przedstawiamy niezbędne dowody potwierdzające fakt ustania obowiązku alimentacyjnego (zaświadczenia z pracy, rozliczenia roczne dziecka, zaświadczenie o zaprzestaniu nauki). W sytuacji korzystnego orzeczenia o zniesieniu obowiązku z datą wsteczną należy wystąpić do Sądu Rejonowego, Wydział Cywilny o zwrot nadpłaconych alimentów .
Zobacz również: Jak sporządzić pozew o uchylenie alimentów?
Bezprawne pobieranie alimentów
Osoba, która bezprawnie pobrała alimenty jest bezpodstawnie wzbogaconą (art. 405 kc).
Pozew o zwrot bezpodstawnego wzbogacenia kieruje się do Sądu Rejonowego, Wydział Cywilny. Od pozwu uiszczamy opłatę stosunkową 5% wartości przedmiotu sporu.
Należy się jednak liczyć z tym, iż osoba, która bezpodstawnie się wzbogaciła może zgłosi zarzut, iż pieniądze przeznaczyła na własne potrzeby, tak że nie jest już wzbogaconą. Przeciwdziałając zarzutowi, należy wskazać, iż osoba, która wykorzystywała środki, winna była liczyć się z tym, iż dysponuje nimi bezprawnie.
Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne