Narodziny kolejnego dziecka a obowiązek alimentacyjny
REKLAMA
REKLAMA
Narodziny dziecka
REKLAMA
Należy podkreślić, iż sam fakt urodzenia się kolejnego dziecka nie pociąga za sobą automatycznie ustania obowiązku alimentacyjnego w stosunku do pozostałych dzieci (tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia z dnia 14 maja 2002 r., V CKN 1032/2000).
Narodziny kolejnego dziecka mogą być jednak okolicznością powodującą obniżenie rat alimentacyjnych. Zgodnie bowiem z art. 138 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.
Aby móc żądać całkowitego uchylenia obowiązku alimentacyjnego, omawiana zmiana stosunków musiałaby polegać na całkowitym ustaniu możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego bądź na uzyskaniu przez uprawnionego zdolności do samodzielnego utrzymania się.
Dziecko pełnoletnie
Dla obowiązku alimentacyjnego nie ma znaczenia fakt, że dziecko jest już pełnoletnie. Rodzice obowiązani są bowiem do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka aż do momentu, kiedy będzie ono w stanie utrzymywać się samodzielnie. Wyjątkiem jest tu sytuacja, gdy dochody z majątku dziecka wystarczają na koszty jego wychowania i utrzymania.
Zobacz również: Jak przygotować pozew o alimenty
Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone nadmiernym dla nich obciążeniem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności do samodzielnego utrzymania się.
Studia w systemie dziennym
REKLAMA
Nie można twierdzić, iż dziecko nie dokłada starań do samodzielnego utrzymania się, jeżeli kontynuuje naukę na wyższej uczelni w systemie dziennym. W orzecznictwie podkreśla się, iż przy orzekaniu o obowiązku alimentacyjnym rodziców wobec dzieci, które osiągnęły pełnoletniość, brać należy także pod uwagę, czy wykazują one chęć dalszej nauki oraz czy ich osobiste zdolności i cechy charakteru pozwalają na rzeczywiste kontynuowanie przez nie nauki (wyrok SN z dnia 14 listopada 1997 r., III CKN 257/97).
Jeżeli chodzi o nadmierne obciążenie zobowiązanego, które może uzasadniać uchylenie się od obowiązku alimentacyjnego, to są tu o sytuacje wyjątkowe. Co do zasady rodzice muszą dzielić się z dzieckiem tym, co sami posiadają, nawet jeżeli są to bardzo skromne dochody.
Zobacz również serwis: Alimenty
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat