Czy dziecko musi mieć nazwisko ojca
REKLAMA
REKLAMA
Nie
REKLAMA
Sąd nie nadaje dziecku pozamałżeńskiemu z urzędu nazwiska ojca biologicznego. Może ono nosić nazwisko swojej matki albo ojca.
Co do nazwiska dziecka pozamałżeńskiego obowiązuje zasada, że nosi ono nazwisko ojca, wówczas gdy nazwisko zostało ustalone przez uznanie dziecka. Jednakże nawet wówczas przepisy przewidują odstępstwo od tej zasady. Uznając dziecko, ojciec może oświadczyć, że będzie ono nosiło nazwisko matki. Oświadczenie to powinien wyrazić za zgodą osób, których zgoda jest potrzebna do ważności uznania. Przede wszystkim zgodę musi wyrazić matka dziecka. Gdyby zaś w chwili uznania dziecko ukończyło już 13 lat, to wówczas musi ono wyrazić osobiście zgodę w sprawie swojego nazwiska.
Jeżeli zaś ojcostwo dziecka ustala sąd, to wówczas na wniosek ojca lub jego przedstawiciela ustawowego nadaje dziecku jego nazwisko.
Może okazać się, że mimo toczącego się postępowania o ustalenie ojcostwa nie zostanie ono jednak ustalone. W takim przypadku dziecko będzie nosiło nazwisko matki.
Podstawa prawna: Art. 89 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat