Czy matka może wnieść pozew do sądu
REKLAMA
REKLAMA
Tak
REKLAMA
Matka ma prawo wytoczyć powództwo o ustalenie ojcostwa przeciwko domniemanemu ojcu dziecka. Powinna udowodnić, że stosunki cielesne między nią a domniemanym ojcem w okresie w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym doprowadziły do poczęcia dziecka. Przepis kodeksu wskazuje na okres między trzechsetnym a sto osiemdziesiątym pierwszym dniem przed urodzeniem się dziecka.
W trakcie procesu ojciec dziecka może się jednak bronić, wskazując, że w tym czasie matka obcowała również z innym mężczyzną. Jednakże obalenie domniemania ojcostwa w takim przypadku jest możliwe tylko wówczas, gdy z okoliczności wynika, że ojcostwo tego drugiego mężczyzny jest bardziej prawdopodobne.
Ojcostwo może zostać wyłączone na podstawie wyniku dowodu z badania krwi albo na podstawie opinii biegłych, że pozwany w okresie, na który przypada poczęcie, nie miał zdolności do zapłodnienia.
Przy okazji wyjaśniamy, że sądowego ustalenia ojcostwa oprócz matki może też domagać się domniemany biologiczny ojciec dziecka oraz dziecko.
Podstawa prawna Art. 85 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat