Czy biologiczny ojciec może uznać dziecko?
REKLAMA
REKLAMA
Tak
Ustalenie ojcostwa dziecka pozamałżeńskiego może nastąpić na dwa sposoby. Poprzez uznanie dziecka lub sądowe ustalenie ojcostwa.
REKLAMA
Uznanie dziecka jest sposobem na ustalenie ojcostwa przez oświadczenie mężczyzny. Przez oświadczenie mężczyzna przyznaje, że jest rzeczywistym ojcem dziecka. Nie można uznać dziecka urodzonego w czasie trwania małżeństwa, dopóki ojcostwo męża nie zostanie zaprzeczone prawomocnym wyrokiem sądu. Nie można także uznać dziecka, którego pochodzenie zostało już ustalone przez uznanie lub sądowe ustalenie ojcostwa.
Zobacz: Jak wnieść powództwo o zaprzeczenie ojcostwa?
REKLAMA
Uznać można dziecko małoletnie oraz pełnoletnie. W przypadku dziecka pełnoletniego może to nastąpić tylko za zgodą dziecka. Nie ma żadnej przeszkody prawnej, aby uznać dziecko poczęte, ale jeszcze nie narodzone. Nie ma natomiast możliwości uznania dziecka po jego śmierci.
Uznać dziecko może mężczyzna, który posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Mężczyzna uznając dziecko musi być przekonany, że jest jego ojcem. Do uznania małoletniego dziecka konieczna jest zgoda matki dziecka. Może ona zostać zastąpiona przez zgodę przedstawiciela ustawowego matki, jeśli matka:
- nie żyje,
- nie ma władzy rodzicielskiej,
- porozumienie z nią napotyka na duże trudności.
Zobacz serwis: Władza rodzicielska
Ojciec biologiczny może uznać dziecko przed:
- kierownikiem urzędu stanu cywilnego,
- sądem opiekuńczym,
- konsulem lub osobą wyznaczoną do wykonywania funkcji konsula,
- notariuszem, jeśli życiu ojca grozi niebezpieczeństwo.
Podstawa prawna: art. 72-86 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat