Czy nieślubne dziecko może mieć nazwisko ojca?
REKLAMA
REKLAMA
Tak
Możliwie jest, aby dziecko urodzone poza związkiem małżeńskim nosiło nazwisko ojca. Istnieje warunek, ojciec dziecka musi uznać dziecko lub ojcostwo dziecka musi zostać ustalone przez sąd.
REKLAMA
W razie uznania dziecka przez ojca z mocy prawa nabywa ono nazwisko ojca. Może zdarzyć się sytuacja, kiedy dziecko będzie nosiło nazwisko matki. Ma to miejsce zwłaszcza w przypadku uznania dziecka starszego. Oświadczenie, że dziecko będzie nosiło nazwisko matki składa ojciec dziecka. Potrzebna jest zgoda matki dziecka, a w razie gdyby dziecko ukończyło 13 rok życia, także zgoda dziecka jest niezbędna.
Zobacz: Jak obalić domniemanie ojcostwa męża matki?
W przypadku sądowego ustalenia ojcostwa, nie powoduje ono tak jak w przypadku uznania dziecka, nadania nazwiska ojca dziecku. Tą decyzje pozostawiono dziecku lub jego przedstawicielowi ustawowemu. Sąd w wyroku ustalającym ojcostwo może na wniosek dziecka lub jego przedstawiciela ustawowego nadać nazwisko ojca dziecka. Jeśli dziecko ukończyło 13 lat potrzebna jest do nadania nazwiska ojca, zgoda dziecka wyrażona przez niego osobiście.
Sąd opiekuńczy może także w późniejszym postanowieniu nadać nazwisko ojca dziecka, na wniosek dziecka lub jego przedstawiciela ustawowego.
Zobacz serwis: Sprawy rodzinne
Dziecko, którego ojcostwo nie zostało ustalone nosi nazwisko matki, które ta miała w chwili urodzenia dziecka. Jeśli matka dziecka zawarła potem związek małżeński z mężczyzną, który nie jest ojcem dziecka, dziecko może nabyć jego nazwisko. Małżonkowie mogą złożyć oświadczenie, że dziecko będzie nosiło nazwisko męża. Jeśli dziecko ukończyło 13 lat wymagana jest jego zgoda.
Podstawa prawna: art. 89-90 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat