Z żądaniem ustalenia ojcostwa można wystąpić w każdym czasie, po urodzeniu się dziecka. Warunek dziecka, którego ojcostwo pragniemy ustalić musi urodzić się żywe.
Sądowego ustalenia ojcostwa może żądać dziecko, jego matka oraz domniemany ojciec dziecka. Dziecko albo matka wytaczają powództwo przeciwko domniemanemu ojcu. Domniemany ojciec dziecka wytacza powództwo przeciwko dziecku i matce, a gdy matka nie żyje – przeciwko dziecku. Powództwo o ustalenie ojcostwa może wytoczyć także prokurator.
Zasadą ogólną jest, że za ojca dziecka uważa się mężczyznę, który obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem dziecka.
Przygotowanie pozwu o ustalenie ojcostwa
Krok 1 Określenie sądu i stron
W pozwie należy oznaczyć sąd, imię i nazwisko lub nazwę stron, miejsce zamieszkania lub siedziby stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników. Pozew o ustalenie ojcostwa można wnieść do sądu rejonowego:
- w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania,
- według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej (powoda).
Jeżeli pozwany nie ma miejsca zamieszkania ani pobytu w kraju, powództwo należy wytoczyć wyłącznie według miejsca zamieszkania powoda.
Zobacz: Jakie dowody w sprawie o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa?
Krok 2 Określenie żądania
W pozwie należy sformułować wniosku, że pozwany jest ojcem dziecka. Warto wiedzieć, że jeśli wniosek taki nie będzie zawarty w treści pozwu, sąd nie rozpatrzy, wniosku.
Krok 3 Dodatkowe wnioski
W pozwie o ustalenie ojcostwa mogą znaleźć się również następujące wnioski:
- o zasądzenie alimentów na rzecz dziecka,
- o pokrycie wydatków poniesionych przez matkę dziecka w związku z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie połogu,
- o pokrycie innych wydatków matki dziecka lub szczególnych strat majątkowych,
- o zabezpieczenie powództwa,
- o nadanie wyrokowi w części zasądzającej alimenty rygoru natychmiastowej wykonalności,
- nadanie dziecku nazwiska ojca,
- o orzeczenie, że pozwanemu nie będzie przysługiwała władza rodzicielska nad dzieckiem,
- zasądzenie od pozwanego na rzecz powodów kosztów procesu.
Ważne: W sytuacji, gdy dziecko ukończyło lat 13, do nadania nazwiska ojca potrzebne jest też wyrażenie zgody przez dziecko osobiście.
Krok 4 Uzasadnienie
W pozwie o ustalenie ojcostwa należy wskazać okoliczności uzasadniające oraz dowody na ich poparcie. Każde żądanie musi być poparte określonymi dowodami. Mogą to być dowody z dokumentów, jak i zeznania świadków oraz wyniku badań lekarskich.
Krok 5 Podpis
Pozew o ustalenie ojcostwa należy własnoręcznie podpisać. Podpis nie może zostać zastąpiony żadnym podpisem mechanicznym, np. faksymile, i musi zawierać co najmniej nazwisko.
Krok 6 Załączniki
W pozwie należy wymienić wszystkie załączniki, które składamy do sądu.
W spisie załączników koniecznie też musimy wskazać (i zarazem złożyć je wraz z wnioskiem) dodatkowe odpisy wniosku i odpisy załączników dla doręczenia ich uczestniczącym w sprawie osobom. Dołączone do wniosku pisma powinny zostać złożone w oryginałach.
Zobacz serwis: Ustalenie ojcostwa
Krok 7 Koszty
Matka dochodząca sądowego ustalenia ojcostwa swojego dziecka jest zwolniona od kosztów sądowych i może zgłosić wniosek o ustanowienie dla niej adwokata. Uprawnienie to przysługuje nawet wówczas, gdy równocześnie z ustaleniem ojcostwa dochodzi ona roszczeń z tym związanych, np. alimentów.