REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie zaprzeczysz ojcostwa przy In-vitro

Ojciec, który wie, że dziecko nie będzie pochodzić od niego (w przypadku pobrania nasienia od dawcy) – nie będzie mógł uchylić się od „ojcostwa”.
Ojciec, który wie, że dziecko nie będzie pochodzić od niego (w przypadku pobrania nasienia od dawcy) – nie będzie mógł uchylić się od „ojcostwa”.

REKLAMA

REKLAMA

Mimo, że ustawa bioetyczna nadal jest w fazie projektu, jedno zagadnienie dotyczące poczynania dzieci w ramach zabiegu medycznego zostało już uregulowane w prawie rodzinnym.

Jak było wcześniej?

Niezależnie od sposobu zapłodnienia – mąż matki zawsze jest domniemanym ojcem dziecka (zgodnie z jeszcze łacińską paremią – mater semper certa Est, pater pater quem nuptiae demonstrat- matka zawsze jest pewna, ojca wskazuje małżeństwo).

REKLAMA

Zaprzeczenie ojcostwa mogło mieć miejsce, w każdej sytuacji, w której mąż matki miał wątpliwości co do tego, czy dziecko pochodzi od niego. Miał na to (podobnie jak ma to miejsce teraz) 6 miesięcy od daty urodzenia się dziecka (lub dnia, w którym o urodzeniu się dowiedział). Nie miały znaczenia okoliczności poczęcia dziecka (zdrada małżeńska, zabieg medyczny, czy gwałt).

Po zmianie – przy In vitro mąż zawsze będzie ojcem

Ustawodawca zmieniając regulacje dotyczące wzajemnych relacji pomiędzy rodzicami i dziećmi wprowadził do kodeksu rodzinnego i opiekuńczego art. 68 o treści : Zaprzeczenie ojcostwa nie jest dopuszczalne, jeżeli dziecko zostało poczęte w następstwie zabiegu medycznego, na który mąż matki wyraził zgodę.

Zobacz: Jak napisać pozew o ustalenie ojcostwa?

Oczywiście tego typu regulacja nie dotyczy wyłącznie zapłodnienia In-vitro (pozaustrojowego) ale również innych metod wspomagania zapłodnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowelizacja przepisów oznacza, że ojciec, który wie, że dziecko nie będzie pochodzić od niego (w przypadku pobrania nasienia od dawcy) – nie będzie mógł uchylić się od „ojcostwa” – czyli domniemań zawartych w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

Problem dotyczy jedynie kwestii zgody.

Zgoda – warunek niezbędny

REKLAMA

Ustawodawca uzależnił zakaz zaprzeczenia ojcostwa od wyrażenia przez męża matki zgody na wykonanie zabiegu sztucznego zapłodnienia z użyciem nasienia innego mężczyzny. Pozostawił jednak najwyraźniej sądom (orzecznictwu) to, jak taka zgoda ma wyglądać. Ustawa nie precyzuje bowiem, czy zgoda ma być wyraźna, czy dorozumiana oraz jaką formę ma przybrać. Nie wiadomo również co z sytuacją, w której mąż zgodził się na sam zabieg, ale nie akceptował dawcy.

Stawia to domniemanego ojca (męża matki) w trudnej sytuacji procesowej, przy ewentualnej próbie zaprzeczenia ojcostwa. Musi on bowiem wykazać, że zgody nie wydał – czyli w skrócie do dwóch sytuacji:

  • kiedy żona poddała się zabiegowi bez wiedzy męża,
  • kiedy mąż wyrażał sprzeciw i oświadczył żonie, że na zabieg się nie zgadza.

Rzecz jasna wyrażenie sprzeciwu przez męża nie powoduje, że jego żona nie będzie mogła się poddać zabiegowi sztucznego zapłodnienia – oznacza jedynie, że mąż będzie mógł ojcostwu zaprzeczyć.

Zobacz serwis: Ustalenie ojcostwa

Z uwagi na opisaną specyfikę normy- sytuacja procesowa jest trudna, ponieważ na okoliczność nie wydania zgody będzie musiał najprawdopodobniej powołać światków- a tych może być niewielu z uwagi na intymny charakter omawianego problemu.

Powyższe rozwiązanie nie dotyczy ojca, który dokonał uznania dziecka- nadal może domagać się ubezskutecznienia uznania – niezależnie od tego, czy wyrażał czy nie zgodę na zabieg swojej partnerki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

REKLAMA

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

REKLAMA

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

REKLAMA