Ustalenie macierzyństwa
REKLAMA
REKLAMA
Powództwo o ustalenie macierzyństwa
Zgodnie z art. 61 9 powództwo o ustalenie macierzyństwa oprócz prokuratora mogą wytoczyć jedynie osoby, których interes jest bezpośredni i osobisty, a nie majątkowy.
REKLAMA
Zatem kto może wytoczyć powództwo o ustalenia macierzyństwa?
- matka przeciwko kobiecie, która obecnie jest wpisana w akcie urodzenia dziecka jako jego matka i przeciwko dziecku, a jeżeli kobieta ta nie żyje - przeciwko dziecku,
jednak nie później niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności;
- kobieta wpisana w akcie urodzenia dziecka jako jego matka przeciwko dziecku, jednak nie później niż do osiągnięcia przez to dziecko pełnoletności;
- dziecko przeciwko matce, a jeśli matka nie żyje - przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy.
Powództwo można wytoczyć zgodnie z ogólną właściwością miejscową, czyli tam, gdzie mieszka pozwany lub według właściwości przemiennej – to znaczy według miejsca zamieszkania osoby, która wytacza powództwo.
Zgodnie z art. 96 ust. 1 pkt 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, strona, która dochodzi ustalenia macierzyństwa jest zwolniona od kosztów sądowych.
Do reprezentowania strony potrzebne jest pełnomocnictwo udzielone do prowadzenia konkretnej sprawy na podstawie art. 426 w zw. z art. 458 k.p.c.
REKLAMA
Rozprawa odbywa się mimo niestawiennictwa jednej ze stron. Jeśli strona była wezwana do osobistego stawiennictwa i tego nie zrobiła bez usprawiedliwionych powodów, może zostać ukarana przez sąd grzywną według przepisów o karach za niestawiennictwo świadka.
Postępowanie w sprawie o ustalenie macierzyństwa odbywa się w postępowaniu odrębnym. Zarówno matka, jak i ojciec mają zdolność procesową (czyli zdolność do czynności procesowych, jak np. wytoczenie powództwa o ustalenie macierzyństwa lub ojcostwa) od 16 roku życia.
Zobacz również: Ustalenie macierzyństwa., Czym jest zaprzeczenie macierzyństwa?
W jakich sytuacjach możliwe jest ustalanie macierzyństwa?
Ma to miejsce w przypadku sporządzenia aktu urodzenia dziecka nieznanych rodziców, który sporządza się na podstawie orzeczenia sądu opiekuńczego.
Macierzyństwo należy ustalić zwłaszcza w sytuacji, kiedy w akcie urodzenia dziecka nie ma oznaczenia kobiety jako matki dziecka.
Kolejną sytuacją jest zaprzeczenie macierzyństwa kobiety, która jako matka widniała w akcie urodzenia dziecka. Od 2008 roku wytoczenie powództwa o ustalenie macierzyństwa jest dopuszczalne dopiero po uzyskaniu prawomocnego wyroku , że kobieta, która jest wpisana w akcie urodzenia nie jest jednak matką dziecka.
W zakresie ustalenia pochodzenia dziecka nie ma ograniczeń co do dowodów, dlatego też w sprawie o ustalenie macierzyństwa dopuszczalny jest każdy dowód , także badanie DNA.
Zobacz serwis: Dziecko i prawo.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA