Powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa
REKLAMA
REKLAMA
Powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa
Mężczyzna, który uznał ojcostwo, może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania, przeciwko dziecku i matce, a jeżeli matka nie żyje – przeciwko dziecku. Matka może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa przeciwko dziecku i mężczyźnie, który uznał ojcostwo, a jeżeli mężczyzna ten nie żyje – przeciwko dziecku.
REKLAMA
REKLAMA
Dziecko wytacza powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa przeciwko mężczyźnie, który uznał ojcostwo i przeciwko matce, a gdy matka nie żyje tylko przeciwko temu mężczyźnie. Jeżeli mężczyzna ten nie żyje powództwo powinno być wytoczone przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy.
Ponadto, oświadczenie mężczyzny o uznaniu ojcostwa mieści się w kategorii oświadczeń woli. W związku z tym do oświadczeń woli mają zastosowanie przepisy o wadach oświadczenia woli i wada oświadczenia woli może być podstawą do wytoczenia powództwa, że dziecko od tej osoby nie pochodzi.
Po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa nie może być wytoczone ani przez matkę, ani przez mężczyznę, który uznał ojcostwo.
Zobacz również: Jakie są skutki uznania ojcostwa
Żądanie przez dziecko ustalenia bezskuteczności uznania dziecka
Dziecko może żądać ustalenia bezskuteczności uznania ojcostwa, jeżeli uznający mężczyzna nie jest jego ojcem. Z żądaniem tym dziecko może wystąpić po dojściu do pełnoletności, nie później jednak niż w ciągu trzech lat od jej osiągnięcia.
Po śmierci dziecka ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa nie jest dopuszczalne.
Legitymacja czynna prokuratora
Prokurator może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa, jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego. Decyzja prokuratora co do wytoczenia powództwa ma charakter autonomiczny i nie podlega pod żadnym względem kontroli sądu. Wystąpienie z pozwem zależy więc od własnej oceny prokuratora.
Co ważne, prokurator może wytoczyć powództwo w każdym czasie, więc nie ma ograniczenia żadnym terminem.
Zobacz również serwis: Ustalenie ojcostwa
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA