Sądowe ustalenie ojcostwa a nazwisko dziecka
REKLAMA
REKLAMA
Istnieje domniemanie, że ojcem dziecka jest ten, kto obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem się dziecka.
REKLAMA
Podstawą do obalenia domniemania może być fakt, że matka w tym okresie obcowała także z innym mężczyzną lub gdy z okoliczności wynika, że ojcostwo innego mężczyzny jest bardziej prawdopodobne.
Kto i przeciwko komu może wytoczyć powództwo o ustalenie ojcostwa?
Sądowego ustalenia ojcostwa może żądać dziecko, jego matka oraz domniemany ojciec dziecka. Jednakże matka ani domniemany ojciec dziecka nie mogą wystąpić z takim żądaniem po śmierci dziecka lub po osiągnięciu przez nie pełnoletności.
Dziecko albo matka wytacza powództwo o ustalenie ojcostwa przeciwko domniemanemu ojcu, a gdy ten nie żyje – przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy.
Domniemany ojciec dziecka wytacza powództwo o ustalenie ojcostwa przeciwko dziecku i matce, a gdy matka nie żyje – przeciwko dziecku.
W razie śmierci ojca dziecka, które było powodem w sprawie o ustalenie ojcostwa, ustalenia mogą dochodzić jego zstępni.
Powództwo o ustalenie ojcostwa może wytoczyć również prokurator, jeżeli wymaga tego dobro dziecka i ochrona interesu społecznego.
Matka nie musi pytać dziecka o wyrażenie zgody na ustalenie ojcostwa. Bez znaczenia jest też fakt, że matka dziecka ma ograniczoną władzę rodzicielską lub została tej władzy pozbawiona.
Powództwo o ustalenie ojcostwa może być wytoczone tylko przeciwko jednemu mężczyźnie. Wykluczona jest dopuszczalność równoczesnego pozywania o ojcostwo kilku mężczyzn.
Zadaj pytanie: Forum
Pozew o ustalenie ojcostwa
REKLAMA
Pozew o ustalenie ojcostwa wnosi się do sądu rejonowego, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania, albo do sądu rejonowego według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej Wraz z pozwem o ustalenie ojcostwa można również dochodzić jednocześnie związanych z tym roszczeń majątkowych, np. pozew o ustalenie ojcostwa i roszczenia alimentacyjne można połączyć w jednym powództwie.
Wniosek o ustalenie ojcostwa jest zwolniony od opłat. W pozwie należy przytoczyć okoliczności faktyczne uzasadniające żądanie i dowody na ich poparcie. Każde żądanie musi być poparte określonymi dowodami. Mogą to być zarówno dowody z dokumentów, jak i zeznania świadków, a także, np. wyniki badań lekarskich. Sąd zapewne dopuści dowód z badań DNA, gdyż w większości przypadków sądy opierają się właśnie na wynikach tych badań.
W czasie trwania procesu o ustalenie ojcostwa nie może być wszczęta odrębna sprawa o ustalenie ojcostwa.
Sąd może wydać wyrok ustalający ojcostwo lub oddalający powództwo. Skutki wyroku ustalającego ojcostwo dziecka cofają się do daty jego poczęcia. W przypadku sądowego ustalenia ojcostwa można kierować roszczenia alimentacyjne przeciw ojcu. Ponadto, prawomocne orzeczenie sądu stanowi podstawę do dokonania wzmianki dodatkowej.
Sądowe ustalenie ojcostwa a nazwisko dziecka
W razie sądowego ustalenia ojcostwa sąd nadaje dziecku nazwisko w wyroku ustalającym ojcostwo. Jeżeli dziecko ukończyło trzynaście lat do zmiany nazwiska jest potrzebna jego zgoda.
Zobacz również: Na czym polega postępowanie o zaprzeczenie ojcostwa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat