Na czym polega postępowanie o zaprzeczenie ojcostwa?
REKLAMA
REKLAMA
W sytuacji,gdy matka dziecka wstąpiła w nowy związek małżeński, domniemywa się, że jego ojcem jest drugi mąż matki. W takim układzie, bez znaczenia jest fakt, iż dziecko urodziło się przed upływem trzystu dni od ustania lub unieważnienia pierwszego małżeństwa.
REKLAMA
Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa
Celem postępowania o zaprzeczenie ojcostwa nie jest ustalenie, kto jest biologicznym ojcem dziecka. Zaprzeczenie ojcostwa nie jest dopuszczalne po śmierci dziecka.
Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa mąż matki może wytoczyć w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Powództwo powinien wytoczyć przeciwko matce i dziecku, a jeżeli matka nie żyje – przeciwko dziecku.
Zobacz też: Uznanie ojcostwa
Matka dziecka również może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa, w ciągu sześciu miesięcy od urodzenia dziecka. Powództwo powinna wytoczyć przeciwko mężowi i dziecku, a jeżeli mąż nie żyje – przeciwko dziecku.
Dziecko po dojściu do pełnoletności, jednak nie później niż w ciągu trzech lat od tej daty, może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa.
Powództwa może wytoczyć również prokurator, jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego. Jego uprawnienie nie jest ograniczone żadnymi terminami.
Ubezwłasnowolnienie całkowite, choroba psychiczna
REKLAMA
W razie całkowitego ubezwłasnowolnienia męża matki z powodu choroby psychicznej lub innego rodzaju zaburzeń psychicznych, na które zapadł w ciągu terminu do wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa, powództwo może wytoczyć jego przedstawiciel ustawowy w ciągu sześciu miesięcy od dnia ustanowienia przedstawiciela ustawowego. Jeżeli przedstawiciel powziął wiadomość o urodzeniu się dziecka dopiero później, termin ten wynosi sześć miesięcy od tego dnia.
Jeżeli przedstawiciel ustawowy nie wytoczył jednak powództwa o zaprzeczenie ojcostwa, może to uczynić mąż w ciągu sześciu miesięcy po uchyleniu ubezwłasnowolnienia. Jeżeli mąż powziął wiadomość o urodzeniu dziecka później, termin ten wynosi sześć miesięcy od tego dnia.
W przypadku, gdy mąż matki zapadł na chorobę psychiczną lub innego rodzaju zaburzenia psychiczne w ciągu terminu do wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa i mimo istnienia podstaw, nie został całkowicie ubezwłasnowolniony, może on wytoczyć powództwo w ciągu sześciu miesięcy od ustania choroby lub zaburzeń, a gdy dowiedział się o urodzeniu dziecka dopiero później - w ciągu sześciu miesięcy od tego dnia.
Zaprzeczenie ojcostwa może nastąpić jedynie przez wykazanie, że mąż matki nie jest ojcem dziecka.
Zobacz też serwis: Ustalenie ojcostwa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat