Powinowactwo w odróżnieniu od pokrewieństwa nie jest więzią biologiczną opartą na więzach krwi, a więzią prawną. Prawo rodzinne przewiduje obowiązek alimentacyjny pomiędzy niektórymi powinowatymi. Macocha lub ojczym mają obowiązek płacić alimenty na rzecz swojego pasierba. Obowiązek ten istnieje także w druga stronę. Pasierb może zostać przez sąd obarczony obowiązkiem alimentacyjnym na rzecz swojej macochy lub ojczyma.
Obowiązek alimentacyjny na rzecz macochy lub ojczyma podobny jest do obowiązku alimentacyjnego dzieci wobec rodziców.
Przesłanki obowiązku
Do przesłanek powstania obowiązku alimentacyjnego wobec macochy lub ojczyma należy stan potrzeby uprawnionego oraz możliwości zarobkowo – majątkowe zobowiązanego. Macocha lub ojczym może żądać alimentów jeśli znajduje się w niedostatku. Stan niedostatku to stan, w którym osoba nie jest w stanie sama się utrzymać. Nie ma możliwości własnymi siłami zaspokoić swoich podstawowych potrzeb materialnych i niematerialnych. Macocha lub ojczym nie mogą się wprowadzić sami w stan niedostatku, aby tylko uzyskać alimenty od pasierba.
Ponadto pasierb musi mieć możliwości finansowo – zarobkowe, aby mógł sprostać nałożonemu na niego obowiązku alimentacji. Pasierb, jeśli posiada odpowiednie kwalifikacje i zdolności do zdobywania środków pieniężnych, nie może się od nich wymigiwać, tylko aby nie płacić alimentów.
Obowiązek alimentacyjny względem macoch lub ojczym jest uzależniony ponadto od przesłanki zgodności tego obowiązku z zasadami współżycia społecznego.
Od macoch i ojczyma, którzy wnoszą pozew o przyznanie alimentów od pasierba, wymaga się, aby przyczyniali się do utrzymania i wychowywania pasierba. Sąd bierze także pod uwagę ich troskę o dziecko przed zawarciem małżeństwa z jego rodzicem.