Czy istnieje obowiązek alimentacyjny dziadków na rzecz wnuków

Alimenty od dziadków można uzyskać, jeśli rodzice nie żyją, nie są w stanie ich zapłacić lub gdy uzyskanie ich na czas jest niemożliwe.
Prawo polskie przewiduje, że dziadek lub babcia mogą być zobowiązani do płacenia alimentów na rzecz swoich wnuków. Są to tzw. alimenty uzupełniające, których wysokość jest niższa niż wysokość alimentów zasądzonych rodziców.

Obowiązek alimentacyjny ma zapewnić środki utrzymania i wychowania, tym członkom rodziny, którzy sami nie są w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych.

Obowiązek alimentacyjny w pierwszej kolejności obciąża małżonków. Następnie krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Alimentami mogą być obciążanie na początku krewni w linii prostej bez ograniczeń, przy czym zstępni są obciążeni przed wstępnymi. Oznacza to, że najpierw można żądać alimentów od dzieci lub wnuków względem ich rodziców lub dziadków, a dopiero potem od rodziców i dziadków względem dzieci lub wnuków.

Zobacz też: Czy wnuki muszą płacić alimenty na dziadków

Obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych bliższego stopnia przed krewnymi dalszego stopnia. Najpierw alimenty zapłacą rodzice, a dopiero potem dziadkowie.

W momencie, gdy osoba zobowiązana do alimentacji w bliższej kolejności będzie mogła zaspokoić potrzeby uprawnionego, gaśnie obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności.

W przypadku dziecka, które nie jest w stanie samo się utrzymać, może wystąpić do sądu o alimenty od swoich rodziców. Z pozwem o alimenty od swoich dziadków, może wystąpić tylko, kiedy rodzice:

  • nie żyją,
  • gdy nie są w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub
  • gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.

 Zobacz również: Kiedy alimenty płaca dziadkowie i rodzeństwo?

Przesłanki obowiązku alimentacyjnego na rzecz wnuków

Obowiązek utrzymania i wychowania dziecka ciąży przede wszystkim na rodzicach dziecka. Mają oni obowiązek dostarczać środków utrzymania i wychowania. W przypadku, kiedy jedno z rodziców nie żyje lub nie jest w stanie samemu zaspokoić potrzeb dziecka, obowiązek ten w całości spocznie na drugim z rodziców.

W przypadku, gdy pozostały przy życiu rodzic nie jest w stanie w całości lub w części sprostać swoim obowiązkom względem dziecka, dziecko może zażądać alimentów od swoich dziadków. Należy pamiętać, że obowiązek alimentacyjny dziadków, nie polega na przerzuceniu na nich, niespełnionego obowiązku alimentacyjnego rodziców dzieci.

Obowiązek alimentacyjny dziadków może powstać, gdy:

  • wnuki nie mają swoich dorosłych dzieci, które ten obowiązek mogłyby spełniać,
  • rodzice tych wnuków nie żyją lub nie są w stanie sprostać temu obowiązkowi,
  • wnuki znajdują się w niedostatku.

Prawo nie wskazuje, którzy dziadkowie powinni płacić alimenty w pierwszej kolejności. Wydaje się, że sad powinien obciążyć alimentami dziadków o lepszej sytuacji materialno – finansowej.

Obowiązek alimentacyjny dziadków na rzecz wnuków, ma racje bytu, tylko wtedy kiedy wnuk znajduje się w niedostatku. Niedostatek to stan, w którym osoba nie jest w stanie sama się utrzymać. Osoba uprawniona nie może sama się wprowadzić w niedostatek, tylko aby uzyskać alimenty. Oznacza to, że na alimenty nie ma co liczyć osoba, która pomimo zdolności zarobkowych nie podejmuje pracy lub nie szuka żadnych innych środków utrzymania.

Ponadto sąd zasądzając alimenty od dziadków musi pamiętać, że dziadkowie muszą mieć możliwości zarobkowo – finansowe, aby mogli nałożony na nich obowiązek spełnić.

Gdzie po alimenty

Dochodzenie świadczeń alimentacyjnych w przedmiotowej sprawie powinno odbyć się przez złożenie pozwu o świadczenia alimentacyjne przeciwko dziadkom. Pozew taki powinien być złożony przed sąd właściwy miejscowo:

  • sąd rejonowy właściwy miejscowo według zamieszkania pozwanego,
  • sąd rejonowy miejsca zamieszkania osoby uprawnionej.

Pozew zwolniony jest od kosztów sądowych.

Zobacz również serwis: Alimenty

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...