Czy rodzeństwo zawsze musi płacić alimenty
REKLAMA
REKLAMA
Tak
REKLAMA
Kiedy alimenty płaci rodzeństwo?
Prawo przewiduje obowiązek alimentacyjny na rzecz rodzeństwa. W kolejności wykonywania obowiązku alimentacyjnego znajduje się on na samym końcu, za obowiązkiem rodziców czy małżonków.
Przesłankami obowiązku alimentacyjnego na rzecz rodzeństwa są niedostatek po stronie brata lub siostry ubiegającej się o alimenty oraz możliwości majątkowo-zarobkowe po stronie rodzeństwa.
Sąd decydując o orzeczeniu alimentów między rodzeństwem musi stwierdzić, że osoba uprawniona znajduje się w niedostatku. Rodzeństwo nie musi płacić alimentów, tylko dlatego, że brat lub siostra znajdują się w gorszej sytuacji życiowej, niż oni sami. Rodzeństwo ma prawo do alimentów tylko, jeśli znajduje się w niedostatku, czyli nie może sam własnymi siłami zaspokoić swoich podstawowych potrzeb materialnych i niematerialnych.
Zobacz również: Kiedy rodzeństwo nie musi płacić alimentów
Zobowiązany może uchylić się od alimentów na rzecz brata lub siostry, jeśli wskutek tego powstałby nadmierny uszczerbek dla niego lub jego najbliższej rodziny. Dzieje się tak, ponieważ na ogół bracia i siostry zakładają własne rodziny i wskutek tego pojawia się obowiązek alimentacyjny na rzecz ich dzieci, czy małżonków, wyprzedzający obowiązek alimentacyjny na rzecz rodzeństwa.
Zobacz również: Forum prawne
Podstawa prawna: Art. 128-129,132,134 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat